13.3.2015 0 Comments

Výsledky prieskumu GfK TEMAX Western Europe – štvrtý kvartál 2014

Trh s technickým spotrebným tovarom v západnej Európe zaznamenal vo štvrtom kvartáli 2014 nárast predaja o 3,5 percenta, čo predstavuje približne 60,5 miliardy euro. Rok 2014 bol celkovo úspešný aj vďaka tomu, že tržby narástli o 2,1 percenta a celková hodnota predaja dosiahla takmer 201,2 miliardy euro. Toto sú výsledky, ktoré vyplynuli z prieskumu GfK TEMAX Western Europe.

Najvýraznejší rast zaznamenal sektor telekomunikácií. Hybnou silou trhu zostali aj naďalej smartfóny, ktoré vo štvrtom kvartáli 2014 zaznamenali dvojciferný nárast. Tento nárast však mal čiastočne negatívny dopad na trh fotoprístrojov. Pokiaľ ide o jednotlivé krajiny, pozitívne sa vyvíjalo Belgicko, Španielsko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko, Veľká Británia a najmä Grécko.

Telekomunikácie: „Wearables" ako obľúbený vianočný darček

V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku narástol obrat telekomunikačného trhu v západnej Európe v 4. kvartáli 2014 nárast predaja o 13,5 percenta. O zvýšenie predaja sa samozrejme zaslúžilo vianočné obdobie. Celková hodnota predaja od októbra do konca decembra dosiahla 14,9 miliardy euro. Tržby za rok 2014 dosiahli úroveň 46,8 miliardy euro, čo v porovnaní s predošlým rokom predstavuje nárast o 5,7 percenta. Zatiaľ čo rakúsky trh zaznamenal pokles, ostatné západoeurópske krajiny sa vyvíjali pozitívne a väčšina z nich vykázala solídny dvojciferný nárast. Na trh boli uvedené úspešne vlajkové modely, ktoré v poslednom kvartáli napomohli zvýšenému rastu predaja. Okrem toho sa prvý raz stali veľmi obľúbenými wearables (inteligentné hodinky, zariadenia na monitorovanie zdravotných funkcií alebo športových výkonov).

Malé domáce spotrebiče: celkový trend aj stále pozitívny

Vo štvrtom kvartáli 2014 vykázal západoeurópsky trh s malými domácimi spotrebičmi nárast o 5,8 percenta a dosiahol hodnotu 4,4 miliardy euro. Celkové tržby za rok 2014 sa vyšplhali na 13,8 miliardy euro a trh v porovnaní s rokom 2013 narástol o 5,9 percenta. K tomuto vývoju prispeli všetky krajiny okrem Belgicka a Grécka, ktoré došlo k miernemu poklesu tržieb. Hybnou silou predaja boli na jednej strane modernejšie varianty produktov ako sú robotické vysávače alebo fritézy s nízkou spotrebou oleja. Na druhej strane sa predaj klasických malých domácich spotrebičov, ako sú tradičné kuchynské roboty, rýchlovarné kanvice a plnoautomatické kávovary sa zvýšil nadpriemerne. Rast západoeurópskeho trhu s malými domácimi spotrebičmi bolo možné pozorovať v širokom sortimente produktov.

Veľké domáce spotrebiče: 2014 - rok sušičiek

Predaj v segmente veľkých domácich spotrebičov narástol v západnej Európe na 8,6 miliardy euro, čo predstavuje zvýšenie o 5,6 percent. Rast bol dôsledkom pozitívneho vývoja prakticky vo všetkých krajinách okrem Švédska a Belgicka. Celková hodnota predaja za rok 2014 dosiahla takmer 31,9 miliardy euro, čo zodpovedá nárastu o 4,2 percenta. V poslednom kvartáli zaznamenali pozitívny vývoj všetky produktové systémy. Jednoznačným víťazom bol však segment sušičiek, ktorý zaznamenal v období od októbrom a konca decembra dvojciferný nárast. Rozhodujúcim momentom pre tento vývoj bol vysoký dopyt po energeticky úsporných a nákladovo efektívnych zariadeniach, ktorý nasledoval po výraznom poklese cien.

Informačné technológie: počítačový trh opäť rastie

Vo štvrtom kvartáli 2014 narástol západoeurópsky trh s informačných technológií o 1 percento na 16,9 miliardy euro. V roku 2014 celkový objem predaja dosiahol 56,3 miliardy euro, čo je nárast o 1,4 percenta. Vo štvrtom kvartáli 2014 podporil rast tohto segmentu predovšetkým nemecký trh. Zákazníci sa zamerali najmä na komfortné zariadenia 2 v 1 a na počítačové tablety. Dopyt bol podporený priaznivými cenami, väčším portfóliom produktov a ich jednoduchým použitím. Pozitívny trend na trhu s počítačmi bol ovplyvnený aj zvyšujúcim sa predajom periférnych zariadení a softvéru.

Spotrebná elektronika: oživenie trhu v roku 2014

Vo štvrtom kvartáli 2014 zaznamenal západoeurópsky trh so spotrebnou elektronikou v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka mierny pokles, a to o 2,1 percenta. Obrat v období od októbra do konca decembra dosiahol 10 miliárd euro. Celoročné výsledky však boli pozitívne, dosiahol sa mierny rast o 0,6 percenta a celkovým objemom predaja na úrovni 31,5 miliardy euro. Inovácie pomohli v roku 2014 stimulovať trh s TV. Predaj najviac ovplyvnili novinky ako inteligentné TV a UHD/4k so štvornásobným rozlíšením ako majú väčšie obrazovky televízorov full HD a smart televízory s rozšírenou možnosťou streamovania obsahu. Trh so zvukovými zariadeniami naďalej rástol - najvýraznejšie bol podporovaný bezdrôtovými technológiami, ktoré je možné používať na prenos hudby buď do reproduktorov alebo do slúchadiel.

Kancelárska technika a spotrebný tovar: Pozitívny trend na trhu s multifunkčnými zariadeniami

Trh s kancelárskou technikou a spotrebným tovarom zaznamenal vo štvrtom kvartáli 2014 pokles tržieb o 3,4 percenta a dosiahol 4 miliardy euro. Medziročný vývoj bol takisto negatívny - v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesol o 1,5 percenta. Celkový objem predaja v roku 2014 dosiahol 15,2 miliardy euro. Na úrovni jednotlivých krajín zaznamenalo výrazný pokles predaja predovšetkým Francúzsko. Trhy v Nemecku, Veľkej Británii Holandsku a Grécku však vykázali pozitívny vývoj. Dopyt po tlačiarňach bol opäť negatívny rovnako ako v predchádzajúcich rokoch. Rozhýbal sa však predaj v segmente s multifunkčnými zariadeniami - atramentovými aj laserovými. Hoci tento pozitívny trend nestačil na zvrátenie negatívneho stavu, napriek tomu predznamenáva opatrné pozitívne vyhliadky na rok 2015.

Fotografický sektor*: silná konkurencia zo strany smartfónov

Fotografický sektor zaznamenal vo štvrtom kvartáli 2014 objem predaja na úrovni 1,5 miliardy euro. V medziročnom porovnaní to predstavuje dvojciferný pokles o 15,4 percenta. Za negatívny možno považovať aj celý rok 2014, ktorý zaznamenal pokles tržieb o 16,5 percenta, čo predstavuje celkový objem 5,6 miliardy euro. Napriek tomu, že v nedávnom období bol zaznamenaný rastúci dopyt po zariadeniach s technickým vybavením vysokej hodnoty, nedokázal kompenzovať prepad v iných segmentoch. Predovšetkým základné modely kompaktných fotoaparátov musia čeliť veľmi silnej rastúcej konkurencii zo strany smartfónov, ktoré sú vybavené čoraz lepšou kvalitou obrazu.

GfK TEMAX Western Europe: Solídny vývoj v náročnom roku

Rok 2014 bol veľmi náročný. Viaceré krajiny naďalej bojovali s nepriaznivými ekonomickými podmienkami a zvýšil sa aj počet kritických geopolitických oblastí - predovšetkým nestabilná situácia v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou. Napriek tomu sa niektorým krajinám podarilo dostať z nepriaznivej situácie a vrátiť sa k rastu, čo malo pozitívny dopad na trh s technickým spotrebným tovarom v západnej Európe, ktorý zaznamenal celkovo pozitívny vývoj. Vo štvrtom kvartáli 2014 sa nálada spotrebiteľov v rámci celej Európskej únie zlepšila. Prieskum spotrebiteľskej klímy GfK naznačil, že na konci roku 2014 ekonomické a príjmové očakávania spoločne s ochotou spotrebiteľov nakupovať vzrástla takmer vo všetkých krajinách Európskej únie. Napriek tomu pretrvávajú riziká, ktoré môžu v najbližších mesiacoch pribrzdiť pozitívny ekonomický vývoj.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Veracomp plánuje predstaviť mrazivé novinky z Red Hatu

19.01.2017 12:00

Veracomp Slovakia s.r.o., distribútor s prívlastkom VAD (čiže Value Added Distributor), poskytuje pridanú hodnotu aj vo forme vzdelávania. V spolupráci s Red Hat na Slovensku plánuje Veracomp pre svo ...

Tlačové správy

ČR: Audiosystémy pre domáce kino Bose Lifestyle 600 a Lifestyle 650 - potešenie pre uši aj oči

19.01.2017 11:00

Systémy pro domácí kino mají u Bose dlouholetou tradici a uživateli i odborníky jsou řazeny na vrchol nabídky v této oblasti. Nyní přichází na náš trh dvě zcela nová řešení – Bose Lifestyle 600 a Life ...

Tlačové správy

Taxify ponúka zľavu 20 % na všetky jazdy

19.01.2017 10:40

Populárna aplikácia Taxify spustila akciu, ktorá o pätinu znižuje cenu za každé využitie služby do konca januára. Vďaka nízkej minimálnej platbe za jazdu sa služba vyplatí aj pri kratších presunoch po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá