Image
2.11.2016 0 Comments

Ultranízkoenergetické tranzistory by mohli fungovať aj roky bez batérie. Využívajú Schottkyho bariéru

Nová technológia navrhnutá inžiniermi z Cambridgeskej univerzity by umožnila zariadeniam fungovať celé mesiace alebo dokonca aj roky bez batérie.

Nové ultranízkoenergetické tranzistory by zbierali energiu zo svojho okolia a pretekajúcim prúdom by mohli pokrývať svoje energetické nároky. Boli by ideálne pre zariadenia z oblasti internetu vecí, ako aj nositeľnú a implantovateľnú elektroniku. Využívali by totiž elektrinu unikajúcu v mieste bez elektrostatického náboja, kde sa spájajú kovové a polovodičové komponenty tranzistora, nazývanom aj Schottkyho potenciálová bariéra, ktorá má usmerňujúci účinok na elektrický prúd. Zvyčajne ide o nežiaducu charakteristiku všetkých tranzistorov.

Nový dizajn by obišiel jednej z hlavných problémov, ktoré bránia rozvoju ultranízkoenergetických tranzistorov – možnosť ich výroby vo veľmi malých rozmeroch. S postupným zmenšovaním tranzistorov totiž ich dve elektródy začnú navzájom ovplyvňovať svoje správanie, čo vedie k zlyhaniu funkcie. Zmenou konštrukcie tranzistorov dokázali výskumníci využiť Schottkyho bariéru na to, aby elektródy boli navzájom nezávislé, takže tranzistory by sa dali zmenšovať na veľmi malé rozmery.

Tento dizajn dosahuje aj veľmi vysokú úroveň zisku čiže zosilnenie signálu. Prevádzkové napätie tranzistora je menej ako jeden volt, s príkonom pod jednou miliardtinou wattu. Tento ultranízky príkon robí nové tranzistory najvhodnejšími na aplikovanie tam, kde je výdrž oveľa dôležitejšou funkciou ako rýchlosť, ako je to napríklad v oblasti v internetu vecí.

„Keby sme čerpali energiu z typickej AA batérie založenej na tomto dizajne, vydržala by miliardy rokov (pri ignorovaní chemickej degradácie batérie),“ povedal Sungsik Lee, jeden z výskumníkov.

Podľa vyjadrenia profesora Gehana Amaratunga, člena technického oddelenia Cambridgeskej univerzity, môže tento typ energeticky nenáročnej prevádzky dokonca viesť až k možnosti vývoja úplne autonómnej elektroniky.

Zdroj: kurzweilai.net

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá