Image
2.11.2016 0 Comments

Ultranízkoenergetické tranzistory by mohli fungovať aj roky bez batérie. Využívajú Schottkyho bariéru

Nová technológia navrhnutá inžiniermi z Cambridgeskej univerzity by umožnila zariadeniam fungovať celé mesiace alebo dokonca aj roky bez batérie.

Nové ultranízkoenergetické tranzistory by zbierali energiu zo svojho okolia a pretekajúcim prúdom by mohli pokrývať svoje energetické nároky. Boli by ideálne pre zariadenia z oblasti internetu vecí, ako aj nositeľnú a implantovateľnú elektroniku. Využívali by totiž elektrinu unikajúcu v mieste bez elektrostatického náboja, kde sa spájajú kovové a polovodičové komponenty tranzistora, nazývanom aj Schottkyho potenciálová bariéra, ktorá má usmerňujúci účinok na elektrický prúd. Zvyčajne ide o nežiaducu charakteristiku všetkých tranzistorov.

Nový dizajn by obišiel jednej z hlavných problémov, ktoré bránia rozvoju ultranízkoenergetických tranzistorov – možnosť ich výroby vo veľmi malých rozmeroch. S postupným zmenšovaním tranzistorov totiž ich dve elektródy začnú navzájom ovplyvňovať svoje správanie, čo vedie k zlyhaniu funkcie. Zmenou konštrukcie tranzistorov dokázali výskumníci využiť Schottkyho bariéru na to, aby elektródy boli navzájom nezávislé, takže tranzistory by sa dali zmenšovať na veľmi malé rozmery.

Tento dizajn dosahuje aj veľmi vysokú úroveň zisku čiže zosilnenie signálu. Prevádzkové napätie tranzistora je menej ako jeden volt, s príkonom pod jednou miliardtinou wattu. Tento ultranízky príkon robí nové tranzistory najvhodnejšími na aplikovanie tam, kde je výdrž oveľa dôležitejšou funkciou ako rýchlosť, ako je to napríklad v oblasti v internetu vecí.

„Keby sme čerpali energiu z typickej AA batérie založenej na tomto dizajne, vydržala by miliardy rokov (pri ignorovaní chemickej degradácie batérie),“ povedal Sungsik Lee, jeden z výskumníkov.

Podľa vyjadrenia profesora Gehana Amaratunga, člena technického oddelenia Cambridgeskej univerzity, môže tento typ energeticky nenáročnej prevádzky dokonca viesť až k možnosti vývoja úplne autonómnej elektroniky.

Zdroj: kurzweilai.net

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá