Image
2.11.2016 0 Comments

Obrí vysávač na filtrovanie znečisteného ovzdušia zbaví mestá smogu

Holandskí vynálezcovia vyvíjajú čistiaci systém určený na zachytenie drobných toxických častíc z okolitej atmosféry.

„Ide o veľký priemyselný filter, dlhý asi 8 metrov, vyrobený z ocele a umiestnený v podstate na streche budovy, ktorý by fungoval ako veľký vysávač,“ vysvetľuje Henk Boersen, hovorca spoločnosti Envinity Group, ktorá predstavila systém v Amsterdame.

Systém je schopný nasávať vzduch z okruhu 300 metrov a až 7 kilometrov smerom nahor. Mohol by prečistiť asi 800-tisíc kubických metrov vzduchu za hodinu, pričom by vyfiltroval 100 % jemných častíc a  95 % ultrajemných častíc.

Jemné častice sa dostávajú do vzduchu emisiami z horiaceho dreva a iných palív, ako aj z priemyselného spaľovania a majú nepriaznivé účinky na zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 % obyvateľov EÚ je vystavených účinkom týchto častíc, ktoré môžu byť karcinogénne.

Ultrajemné častice sú uvoľňované emisiami z automobilov a lietadiel a môžu viesť k poškodeniu nervového systému vrátane mozgových buniek a spôsobiť infekcie.

Ďalší systém na čistenie vzduchu, nazvaný Smog Free Tower, inštalovala spoločnosť Envinity v septembri v Pekingu. Ten použitím patentovanej bezozónovej iónovej technológie očistí okolo 30 000 kubických metrov vzduchu za hodinu a odstráni z neho 75 % škodlivých častíc.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá