Image
2.11.2016 0 Comments

Avatar sa stane realitou. Paralyzovaní ľudia by mohli myšlienkami ovládať pohyby svojich robotických náhradníkov

Ľuďom s paralýzou svitá nádej, že by sa raz mohli vrátiť do života. Projekt Európskej únie VERE prišiel s myšlienkou, že pacienti s poranenou miechou by mohli používať robotické telo, aby sprostredkovane vstupovali do interakcie s okolitým svetom. Mal by tak akéhosi náhradníka, ktorý by im dával ilúziu, že náhrada je v skutočnosti ich vlastné telo.

V roku 2012 medzinárodný tím skenoval pomocou fMRI (funkčná magnetická rezonancia) mozog dobrovoľníkov, ktorí sa snažili v mysli ovládať svoje ochrnuté končatiny. Skener pri tom meral zmeny v prietoku krvi v oblasti mozgu. Algoritmus potom prenášal tieto pokyny na robota. Pacienti vybavení náhlavným displejom mohli vidieť robota, ktorý akoby poslúchal ich myšlienky.

Nedávno druhý tím využil namiesto skenera fMRI lacnejšie snímanie elektroencefalografom (EEG), ktorý zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu pomocou elektród priložených na pokožku hlavy. Tentoraz dobrovoľníci v Taliansku dostali na hlavu čiapku s elektródami a na náhlavnom displeji mohli sledovať, ako svojou vôľou riadili takmer v reálnom čase humanoidného robota v laboratóriu v japonskej Cukube. Na to, aby začali technológiu používať, bol potrebný len šesťminútový výcvik. Výskumníci sa dokonca pokúsili umocniť tento pocit pomocou sluchovej spätnej väzby, počuli napríklad kroky, keď chodili.

V rámci projektu sa skúmalo aj to, ako by táto technológia mohla byť použitá na sociálne interakcie, napríklad tak, že by ľudia v Taliansku hrali pomocou robotov šachovú partiu proti súperovi, ktorý sa nachádza v nemeckom Mníchove. Výsledky budú zverejnené neskôr v tomto roku.

Vedci chcú takisto preskúmať dôsledky tejto technológie na duševné zdravie pacienta a zistiť, či sa takto bude cítiť menej osamelý a izolovaný. Dúfajú, že jedného dňa by táto technológia mohla výrazne zlepšiť život ochrnutých ľudí.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá