Image
2.11.2016 0 Comments

Avatar sa stane realitou. Paralyzovaní ľudia by mohli myšlienkami ovládať pohyby svojich robotických náhradníkov

Ľuďom s paralýzou svitá nádej, že by sa raz mohli vrátiť do života. Projekt Európskej únie VERE prišiel s myšlienkou, že pacienti s poranenou miechou by mohli používať robotické telo, aby sprostredkovane vstupovali do interakcie s okolitým svetom. Mal by tak akéhosi náhradníka, ktorý by im dával ilúziu, že náhrada je v skutočnosti ich vlastné telo.

V roku 2012 medzinárodný tím skenoval pomocou fMRI (funkčná magnetická rezonancia) mozog dobrovoľníkov, ktorí sa snažili v mysli ovládať svoje ochrnuté končatiny. Skener pri tom meral zmeny v prietoku krvi v oblasti mozgu. Algoritmus potom prenášal tieto pokyny na robota. Pacienti vybavení náhlavným displejom mohli vidieť robota, ktorý akoby poslúchal ich myšlienky.

Nedávno druhý tím využil namiesto skenera fMRI lacnejšie snímanie elektroencefalografom (EEG), ktorý zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu pomocou elektród priložených na pokožku hlavy. Tentoraz dobrovoľníci v Taliansku dostali na hlavu čiapku s elektródami a na náhlavnom displeji mohli sledovať, ako svojou vôľou riadili takmer v reálnom čase humanoidného robota v laboratóriu v japonskej Cukube. Na to, aby začali technológiu používať, bol potrebný len šesťminútový výcvik. Výskumníci sa dokonca pokúsili umocniť tento pocit pomocou sluchovej spätnej väzby, počuli napríklad kroky, keď chodili.

V rámci projektu sa skúmalo aj to, ako by táto technológia mohla byť použitá na sociálne interakcie, napríklad tak, že by ľudia v Taliansku hrali pomocou robotov šachovú partiu proti súperovi, ktorý sa nachádza v nemeckom Mníchove. Výsledky budú zverejnené neskôr v tomto roku.

Vedci chcú takisto preskúmať dôsledky tejto technológie na duševné zdravie pacienta a zistiť, či sa takto bude cítiť menej osamelý a izolovaný. Dúfajú, že jedného dňa by táto technológia mohla výrazne zlepšiť život ochrnutých ľudí.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá