Image
17.1.2014 0 Comments

Taliani vyvíjajú 3D tlačiareň na cestoviny, hostia si môžu doniesť tvar cestovín na USBčku

cestoviny.jpg Taliansky potravinársky gigant a holandskí vedci pracujú na technológii na rýchlu tvorbu cestovín v tvaroch navrhnutých na zákazku.

Kedysi sa cestoviny pripravovali miesením, vaľkaním a ručným tvarovaním v kuchyni, dnes pri tom má pomôcť technika 3D tlače. Parmská potravinárska spoločnosť Barilla spolupracuje s holandskou organizáciou TNO, ktorá sa špecializuje na aplikovaný vedecký výskum, na projekte využívajúcom technológiu, ktorá už priniesla prekvapujúci vývoj v spracovateľskom priemysle a biotechnológiách a teraz je na najlepšej ceste preniknúť aj do potravinárskeho sektora.

barilla_3d_printer.pngBarilla_TNO_food_printer.jpg

Kjeld van Bommel, vedúci projektu v TNO povedal, že aplikovanie tejto technológie v reštaurácii by umožnilo objednať si cestoviny v tvare, ktorý máte uložený na flash disku.

„Predpokladajme, že oslavujete 50. výročie sobáša,“ povedal van Bommel v rozhovore pre holandské noviny Trouw. „Môžete svoju ženu pozvať na večeru a prekvapiť ju cestovinami v tvare ruže.“

Veľká výzva pre vedcov je zrýchlenie „tlače“ cestovín. Cieľom je umožniť vytlačiť 15-20 kúskov počas dvoch minút. Barilla chce ponúkať zákazníkom kazety naplnené cestom, ktoré si môžu vložiť do 3D tlačiarne a vytvárať si vlastné dizajny cestovín. Spoločnosť však odmieta uverejniť ďalšie podrobnosti. Hoci na práce na projekte prebiehajú už dva roky, je vraj stále ešte „v prípravnej fáze“.


Na technológii 3D tlače sa pracuje v mnohých odvetviach na celom svete. Minulý rok napríklad spoločnosť sídliaca v Kalifornii zhotovila prvú kovovú zbraň 3D tlačou, ktorá je schopná vystreliť 50 rán bez prerušenia. Vedci z Cornellovej univerzity zasa zhotovili takýmto spôsobom protézu ľudského ucha.

Aj na veľtrhu CES 2014 v Las Vegas americká spoločnosť 3D Systems predstavila rad tlačiarní zameraných na tlač sladkostí na báze cukru a čokolády. Aj španielska spoločnosť Natural Machines minulý rok predstavila prototyp Foodini, schopný tlačiť požívatiny z rozličných materiálov od čokolády až po cesto.

Súvisiace články:

Študenti vytvorili cenovo dostupnú nízko nákladovú 3D tlačiareň a na Kickstartere zožali úspech

Vytlačte si obed – 3D tlačiareň jedla príde na trh už v budúcom roku

Zdroj: theguardian.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá