Image
17.1.2014 0 Comments

Taliani vyvíjajú 3D tlačiareň na cestoviny, hostia si môžu doniesť tvar cestovín na USBčku

cestoviny.jpg Taliansky potravinársky gigant a holandskí vedci pracujú na technológii na rýchlu tvorbu cestovín v tvaroch navrhnutých na zákazku.

Kedysi sa cestoviny pripravovali miesením, vaľkaním a ručným tvarovaním v kuchyni, dnes pri tom má pomôcť technika 3D tlače. Parmská potravinárska spoločnosť Barilla spolupracuje s holandskou organizáciou TNO, ktorá sa špecializuje na aplikovaný vedecký výskum, na projekte využívajúcom technológiu, ktorá už priniesla prekvapujúci vývoj v spracovateľskom priemysle a biotechnológiách a teraz je na najlepšej ceste preniknúť aj do potravinárskeho sektora.

barilla_3d_printer.pngBarilla_TNO_food_printer.jpg

Kjeld van Bommel, vedúci projektu v TNO povedal, že aplikovanie tejto technológie v reštaurácii by umožnilo objednať si cestoviny v tvare, ktorý máte uložený na flash disku.

„Predpokladajme, že oslavujete 50. výročie sobáša,“ povedal van Bommel v rozhovore pre holandské noviny Trouw. „Môžete svoju ženu pozvať na večeru a prekvapiť ju cestovinami v tvare ruže.“

Veľká výzva pre vedcov je zrýchlenie „tlače“ cestovín. Cieľom je umožniť vytlačiť 15-20 kúskov počas dvoch minút. Barilla chce ponúkať zákazníkom kazety naplnené cestom, ktoré si môžu vložiť do 3D tlačiarne a vytvárať si vlastné dizajny cestovín. Spoločnosť však odmieta uverejniť ďalšie podrobnosti. Hoci na práce na projekte prebiehajú už dva roky, je vraj stále ešte „v prípravnej fáze“.


Na technológii 3D tlače sa pracuje v mnohých odvetviach na celom svete. Minulý rok napríklad spoločnosť sídliaca v Kalifornii zhotovila prvú kovovú zbraň 3D tlačou, ktorá je schopná vystreliť 50 rán bez prerušenia. Vedci z Cornellovej univerzity zasa zhotovili takýmto spôsobom protézu ľudského ucha.

Aj na veľtrhu CES 2014 v Las Vegas americká spoločnosť 3D Systems predstavila rad tlačiarní zameraných na tlač sladkostí na báze cukru a čokolády. Aj španielska spoločnosť Natural Machines minulý rok predstavila prototyp Foodini, schopný tlačiť požívatiny z rozličných materiálov od čokolády až po cesto.

Súvisiace články:

Študenti vytvorili cenovo dostupnú nízko nákladovú 3D tlačiareň a na Kickstartere zožali úspech

Vytlačte si obed – 3D tlačiareň jedla príde na trh už v budúcom roku

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá