Image
17.1.2014 0 Comments

Školstvo: Do 400 škôl putuje 1 800 počítačov na testovanie detí

trieda_skola.jpg Do 400 slovenských škôl smeruje 1 800 počítačov, aby mohli svojich žiakov elektronicky testovať. Počítače do škôl rozvážajú v týchto dňoch. "Dopĺňame ich tam, kde nemali kvalitnú techniku," hovorí riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.

Ide o národný projekt za približne 28 miliónov eur financovaný prevažne z eurofondov, ktorý ústav zastrešuje s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania. Projekt má školám umožniť testovať žiakov na počítači. Vznikne veľká databáza s 30-tisíc úlohami a 150 testami, vďaka ktorej bude možné overiť vedomosti žiakov elektronicky. V budúcnosti by sa tak malo testovanie deviatakov a predovšetkým maturitné skúšky robiť už len cez počítač. V niektorých školách už testové úlohy overili.

Počítače v prvom rade doplnili do 162 základných a stredných škôl. Ide o certifikačné školy, teda také, kde on-line otestujú deviatakov a kde žiaci absolvujú elektronickú maturitu. Tento rok pôjde len o skúšobné testovanie „na nečisto", v budúcom roku v týchto školách už prebehne on-line maturita aj testovanie deviatakov riadne.

Takýchto škôl chcú na Slovensku vybudovať približne 500. Certifikačné základné a stredné školy sú tie, ktoré zvládnu elektronické testovanie vo veľkom rozsahu a aj z hľadiska počtu žiakov sú vyhovujúce pre pedagogický výskum. V ňom napríklad zisťujú klímu v školách, ako táto klíma vplýva na motiváciu žiakov, či aké má socio-ekonomické zázemie vplyv na výkony žiakov.

Predtým, ako počítače školám pridelili, preskúmali pripravenosť škôl na elektronické testovanie. Školy získajú počítače bezodplatným prevodom do svojho majetku. Počítače dostanú aj školy s necertifikačným statusom, pôjde o 800 počítačov a 235 škôl. Počítače putujú aj do škôl v Bratislavskom kraji, ktorý má obmedzené možnosti čerpania pomoci z EÚ.

Súvisiace články:

Školstvo: ÚIPŠ zlúčia s CVTI, úspory nemajú spočítané

Školstvo: Informatiku vyučovali základné školy málo odborne


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá