Image
17.1.2014 0 Comments

Čoraz viac mobilných aplikácií bude dostupných zadarmo, na ich predaji zarobí len zlomok vývojárov

mobilne_aplikacie.jpg Používatelia čoraz častejšie objavujú mobilné aplikácie na odporúčanie svojich priateľov či sociálnych sietí alebo na základe reklám namiesto toho, aby sa prehrabávali tisíckami dostupných mobilných aplikácií. Preto sa presadí len menší počet aplikácií. V dôsledku toho spoločnosť Gartner predpovedá, že v roku 2018 prinesie menej ako 0,01 % aplikácií určených pre spotrebiteľov finančný úspech pre svojich vývojárov.

„Obrovské množstvo mobilných aplikácií môže naznačovať, že sa z nich stane nový zdroj príjmov, ktorý prinesie obohatenie pre mnohých," povedal Ken Dulaney, viceprezident a významný analytik spoločnosti Gartner. „Naše analýzy však ukazujú, že väčšina mobilných aplikácií nevytvára zisk a mnohé z nich ani nie sú určené na to, aby generovali príjmy, ale využívajú sa na budovanie povedomia o značke a produkte, prípadne sú určené len na zábavu."

Trh s mobilnými aplikáciami charakterizuje Ken Dulaney ako „hyperaktívny", existuje totiž viac ako 200 vývojárskych platforiem a milióny vývojárov, ktorí ich využívajú rovnako ako aj open source nástroje na vývoj mobilných aplikácií.

Veľa mobilných aplikácií je zadarmo a negeneruje priame príjmy. Gartner predpokladá, že v roku 2017 budú až 94,5 % downloadov tvoriť aplikácie zadarmo a ich počet bude narastať. V roku 2012 tvorili aplikácie dostupné zadarmo 89,6 % všetkých stiahnutých aplikácií, minulý rok to už bolo 91 %.

Keďže čoraz viac aplikácií bude k dispozícii zadarmo, budú sa meniť zdroje príjmov vývojárov - budú sa presúvať od platieb za aplikácie do príjmov z reklamy a predajov doplnkov formou in-app nákupov. Kým v roku 2013 tvorili predaje aplikácií 75,9 % príjmov vývojárov, v roku 2017 to má byť už len 37,8 % a až 48,2 % ich príjmov bude pochádzať z predajov doplnkov.

Zdroj: gartner.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá