Image
17.1.2014 0 Comments

Čoraz viac mobilných aplikácií bude dostupných zadarmo, na ich predaji zarobí len zlomok vývojárov

mobilne_aplikacie.jpg Používatelia čoraz častejšie objavujú mobilné aplikácie na odporúčanie svojich priateľov či sociálnych sietí alebo na základe reklám namiesto toho, aby sa prehrabávali tisíckami dostupných mobilných aplikácií. Preto sa presadí len menší počet aplikácií. V dôsledku toho spoločnosť Gartner predpovedá, že v roku 2018 prinesie menej ako 0,01 % aplikácií určených pre spotrebiteľov finančný úspech pre svojich vývojárov.

„Obrovské množstvo mobilných aplikácií môže naznačovať, že sa z nich stane nový zdroj príjmov, ktorý prinesie obohatenie pre mnohých," povedal Ken Dulaney, viceprezident a významný analytik spoločnosti Gartner. „Naše analýzy však ukazujú, že väčšina mobilných aplikácií nevytvára zisk a mnohé z nich ani nie sú určené na to, aby generovali príjmy, ale využívajú sa na budovanie povedomia o značke a produkte, prípadne sú určené len na zábavu."

Trh s mobilnými aplikáciami charakterizuje Ken Dulaney ako „hyperaktívny", existuje totiž viac ako 200 vývojárskych platforiem a milióny vývojárov, ktorí ich využívajú rovnako ako aj open source nástroje na vývoj mobilných aplikácií.

Veľa mobilných aplikácií je zadarmo a negeneruje priame príjmy. Gartner predpokladá, že v roku 2017 budú až 94,5 % downloadov tvoriť aplikácie zadarmo a ich počet bude narastať. V roku 2012 tvorili aplikácie dostupné zadarmo 89,6 % všetkých stiahnutých aplikácií, minulý rok to už bolo 91 %.

Keďže čoraz viac aplikácií bude k dispozícii zadarmo, budú sa meniť zdroje príjmov vývojárov - budú sa presúvať od platieb za aplikácie do príjmov z reklamy a predajov doplnkov formou in-app nákupov. Kým v roku 2013 tvorili predaje aplikácií 75,9 % príjmov vývojárov, v roku 2017 to má byť už len 37,8 % a až 48,2 % ich príjmov bude pochádzať z predajov doplnkov.

Zdroj: gartner.com


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá