Image
20.3.2014 0 Comments

Takmer pätina technologických projektov nebola v roku 2013 financovaná z rozpočtu IT

prieskum.jpg Podľa predpovedí IDC významne rastie vplyv obchodných manažérov na rozhodovanie o investíciách do IT. Začína sa prejavovať trend, keď mnoho nových technologických riešení je vo firme zaobstaraných bez toho, aby o tom boli CIO informovaní. Takzvané „tieňové IT" môže síce fungovať ako významný zdroj na prísun inovatívnych a efektívnych riešení, ale na druhej strane je tým oslabená rozhodujúca právomoc IT riaditeľov a súčasne môže dochádzať k porušovaniu bezpečnostných požiadaviek.

Relatívne jednoduché používanie informačných technológií umožňuje obchodným manažérom, aby sa aktívne zapájali do rozhodovacieho procesu, ktorý sa týka využitia IT v rámci firmy. Podľa aktuálnych dát spoločnosti IDC financovali obchodní manažéri v minulom roku 46 % technologických projektov, pričom takmer 20 % projektov nebolo vôbec podporených z rozpočtu IT.

Nadchádzajúca éra tretej platformy prináša firemným zamestnancom veľa možností a služieb, ktoré predtým bývali výhradne doménou CIO. Voľne dostupné aplikácie umožňujú jednoduché zdieľanie súborov, členovia tímov spolu komunikujú prostredníctvom sociálnych sietí a desktopy a firemné servery sú nahradzované cloudovými úložiskami. Táto situácia si vyžaduje od CIO oveľa aktívnejší prístup, ako to bolo predtým.

„Vytvorením nových komunikačných kanálov vzniká viac príležitostí na únik informácií a infiltrácie malvéru. Zároveň môže dochádzať k porušovaniu predpisov a nariadení týkajúcich sa napríklad ochrany osobných údajov," uvádza Dalibor Šidlo, Country Manager spoločnosti IDC pre Českú republiku a Slovensko. „CIO by sa z toho dôvodu mali venovať rozvoju vnútornej politiky a kontrolných mechanizmov v rámci spoločnosti. Ide o podobnú situáciu, akú sme už mali možnosť zaznamenať v oblasti BYOD."

Medzi významné faktory, ktoré ešte viac dopomáhajú k rozvoju tieňového IT, patria napríklad rastúce zameranie dodávateľov IT na firemných používateľov, vyššie požiadavky obchodných manažérov na rýchlosť poskytovania IT služieb a, samozrejme, schopnosť obchodného vedenia viesť a realizovať svoje vlastné technologické projekty.

Tieňové IT však nie je výzva len pre CIO, ale týka sa aj finančných riaditeľov, ktorí sú v tomto ohľade často podceňovaní. CFO by mali spoločne s CIO vyhodnocovať efektivitu investícií do IT a kontrolovať dodržiavanie daných predpisov a nariadení, aby sa zabezpečilo efektívne fungovanie v rámci celej spoločnosti.

O tom, aký vplyv má tieňové IT na postavenie CIO a aké dôsledky to môže mať pre firmy, budú diskutovať prední CIO z celého regiónu na CIO Summite usporiadanom spoločnosťou IDC, ktorý sa uskutoční 10. - 11. apríla 2014.

Viac informácií a registrácia na akciu IDC CIO Summit 2014 sú dostupné na adrese http://idcciosummit.com/vienna.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá