12.3.2013 0 Comments

Softec vyvinul v spolupráci s SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre používateľov systému iOS

Spoločnosť Softec vyvinula v spolupráci s Inštitútom SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre telefóny s operačným systémom iOS. Aplikácia je čo do funkčnosti podobná tej pre Android, ktorú firma odovzdala SGI už v decembri 2012, je však inak implementovaná a využíva samozrejme grafické možnosti systému iOS. V porovnaní s webovou aplikáciou ponúkajú obe verzie väčšie pohodlie spočívajúce v možnosti pracovať s ňou priamo v teréne.

Aplikácia pre iPhony umožňuje podobne ako tá pre Android priamo z telefónu nielen upozorniť na problémy, ktoré jej používateľ vidí vo svojom okolí (napr. výtlky na ceste, rozbité osvetlenie, odstavený vrak auta), ale zároveň vyjadriť svoju (ne)spokojnosť s ich riešením. Obidve aplikácie potom umožňujú naplno využiť potenciál mobilných zariadení - GPS, fotoaparát, prístup na internet, dotykové ovládanie.

Igor Baník, riaditeľ divízie systémov pre verejnú správu spoločnosti Softec, to komentuje slovami: „Pri tvorbe aplikácie sme dbali na jednoduchosť používateľského prostredia a pohodlnosť pri používaní v teréne. Vďaka tomu majú aj používatelia iPhonov teraz možnosť efektívne komunikovať so samosprávou a hlásiť problémy, ktoré ich v obci, meste trápia. Nemusia písať e-mail, alebo chodiť na úrad."

Ako to funguje? Stačí vyplniť krátky formulár - nafotiť problém, popísať ho, vybrať kategóriu, pridať meno, kontakt a podnet odoslať. Administrátor služby následne príspevok vyhodnotí a prepošle samospráve. Aplikácia zároveň umožňuje zobraziť na mape podnety v okolí - občan tak má okamžite prehľad o tom, v akom stave sa nachádza ich riešenie.

Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu SGI, k tomu dopĺňa: „Táto aplikácia pre iPhone, rovnako ako tá pre Android, nielen výrazne rozširuje možnosti občanov otvorene komunikovať so samosprávou, ale tiež pochopiť, čo má samospráva na starosti. Vytvára na ňu pozitívny tlak. Myslím, že môže osloviť najmä mladšiu generáciu, ktorá na úrady z princípu chodí nerada."

Koncom februára sa do projektu Odkaz pre starostu zapojilo 32 prevažne krajských a okresných samospráv a ich počet stále rastie. „V najbližšej dobe do projektu plánujeme zapojiť Piešťany, Hlohovec a Zvolen, v lete Košice. Do konca septembra by sme chceli mať pokryté všetky okresné mestá na Slovensku," dodáva Ctibor Košťál.

Od spustenia projektu v januári 2010 sa podarilo vyriešiť 861 podnetov. Inšpiráciou pre jeho vznik sa stala stránka fixmystreet.co.uk, ale aj chuť priniesť nový nástroj pre jednoduchšiu komunikáciu so samosprávou. Projekt je vo veľkej miere založený na dobrovoľníctve. Vlani na neho Inštitút získal grant od Višegrádskeho fondu a americkej neziskovej organizácie CEE Trust.

Slovenský projekt sa stal naopak inšpiráciou pre dve susedné krajiny: v Maďarsku funguje ako portál Jarokelo.hu, v Česku s odlišným dizajnom nesie názov Chodcisobe.cz (administruje ho občianske združenie Oživení).

V blízkej dobe sa zvažuje tiež spustenie aplikácie pre Windows Phone.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá