12.3.2013 0 Comments

Softec vyvinul v spolupráci s SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre používateľov systému iOS

Spoločnosť Softec vyvinula v spolupráci s Inštitútom SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre telefóny s operačným systémom iOS. Aplikácia je čo do funkčnosti podobná tej pre Android, ktorú firma odovzdala SGI už v decembri 2012, je však inak implementovaná a využíva samozrejme grafické možnosti systému iOS. V porovnaní s webovou aplikáciou ponúkajú obe verzie väčšie pohodlie spočívajúce v možnosti pracovať s ňou priamo v teréne.

Aplikácia pre iPhony umožňuje podobne ako tá pre Android priamo z telefónu nielen upozorniť na problémy, ktoré jej používateľ vidí vo svojom okolí (napr. výtlky na ceste, rozbité osvetlenie, odstavený vrak auta), ale zároveň vyjadriť svoju (ne)spokojnosť s ich riešením. Obidve aplikácie potom umožňujú naplno využiť potenciál mobilných zariadení - GPS, fotoaparát, prístup na internet, dotykové ovládanie.

Igor Baník, riaditeľ divízie systémov pre verejnú správu spoločnosti Softec, to komentuje slovami: „Pri tvorbe aplikácie sme dbali na jednoduchosť používateľského prostredia a pohodlnosť pri používaní v teréne. Vďaka tomu majú aj používatelia iPhonov teraz možnosť efektívne komunikovať so samosprávou a hlásiť problémy, ktoré ich v obci, meste trápia. Nemusia písať e-mail, alebo chodiť na úrad."

Ako to funguje? Stačí vyplniť krátky formulár - nafotiť problém, popísať ho, vybrať kategóriu, pridať meno, kontakt a podnet odoslať. Administrátor služby následne príspevok vyhodnotí a prepošle samospráve. Aplikácia zároveň umožňuje zobraziť na mape podnety v okolí - občan tak má okamžite prehľad o tom, v akom stave sa nachádza ich riešenie.

Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu SGI, k tomu dopĺňa: „Táto aplikácia pre iPhone, rovnako ako tá pre Android, nielen výrazne rozširuje možnosti občanov otvorene komunikovať so samosprávou, ale tiež pochopiť, čo má samospráva na starosti. Vytvára na ňu pozitívny tlak. Myslím, že môže osloviť najmä mladšiu generáciu, ktorá na úrady z princípu chodí nerada."

Koncom februára sa do projektu Odkaz pre starostu zapojilo 32 prevažne krajských a okresných samospráv a ich počet stále rastie. „V najbližšej dobe do projektu plánujeme zapojiť Piešťany, Hlohovec a Zvolen, v lete Košice. Do konca septembra by sme chceli mať pokryté všetky okresné mestá na Slovensku," dodáva Ctibor Košťál.

Od spustenia projektu v januári 2010 sa podarilo vyriešiť 861 podnetov. Inšpiráciou pre jeho vznik sa stala stránka fixmystreet.co.uk, ale aj chuť priniesť nový nástroj pre jednoduchšiu komunikáciu so samosprávou. Projekt je vo veľkej miere založený na dobrovoľníctve. Vlani na neho Inštitút získal grant od Višegrádskeho fondu a americkej neziskovej organizácie CEE Trust.

Slovenský projekt sa stal naopak inšpiráciou pre dve susedné krajiny: v Maďarsku funguje ako portál Jarokelo.hu, v Česku s odlišným dizajnom nesie názov Chodcisobe.cz (administruje ho občianske združenie Oživení).

V blízkej dobe sa zvažuje tiež spustenie aplikácie pre Windows Phone.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá