Image
12.3.2013 0 Comments

Solárne články by mohli onedlho poháňať naše smartfóny

ohybne-solarne-panely.jpeg Nedávne technologické udalosti, ako MWC a CES, priniesli mnoho hardvérových a softvérových zlepšení, ktoré posunú možnosti budúcich smartfónov a tabletov nielen so systémom Android a uspokoja tak náročné požiadavky používateľov.

Je však jedna oblasť, v ktorej sme zatiaľ nevideli výrazný pokrok. Sú ňou batérie. Výkon mobilných zariadení stále napreduje, no výdrž, naopak, zostáva rovnaká. Túto situáciu by aspoň čiastočne mohla zmeniť spoločnosť Alta Devices, ktorá pracuje na ultratenkých, flexibilných a efektívnych solárnych článkoch, ktoré by sa mohli využiť práve v smartfónoch a tabletoch.

Nápad zahrnúť túto technológiu do mobilných zariadení je už pomerne stará záležitosť. Problém je v tom, že dnešné solárne články, ktoré premieňajú energiu absorbovanú zo slnka alebo iných zdrojov svetla na elektrickú, nemožno vyrobiť v takých rozmeroch, ktoré by boli v súlade so štandardmi moderných zariadení a nenarušili ich veľkosť. Dnešné rekordy v tomto segmente drží arzenid gália (GaAs), materiál, ktorý sa používa vo vesmírnych programoch už desaťročia.

Ten dokáže lepšie zachytiť svetlo a pracovať efektívnejšie, no na použitie v mobilných zariadeniach je príliš drahý. Práve spoločnosti Alta sa podarilo vyvinúť spôsob výroby tenkých, flexibilných vrstiev, ktoré využívajú len nepatrné množstvo tohto materiálu, no udržiavajú si všetky výhody tradičných GaAs solárnych panelov. Výsledná hrúbka môže byť s použitím ich technológie iba 1 mikrón, čo je štvrtina hrúbky ľudského vlasu.

Spoločnosť dokonca vyrobila prototyp pre bližšie nešpecifikovaný smartfón od spoločnosti Samsung, ktorý možno umiestniť na zadný kryt a ponúka 1,5 W elektrickej energie pri vystavení priamemu slnečnému svetlu. CEO spoločnosti Christopher S.

Norris uviedol, že mobilný telefón dokáže nabiť za trikrát dlhší čas než v prípade klasického nabíjania zo zásuvky elektrickej siete. Hoci technológia neponúka rapídne zvýšenie výdrže batérie za každých okolností, rozširuje použitie smartfónov mimo dostupnosti elektrickej energie. Ak za pekného počasia vystavíte smartfón na 10 minút slnečnému žiareniu, solárne články dodajú energiu na hodinu hovoru v mobilnej sieti.

Alta použije technológiu, samozrejme, aj v iných oblastiach, ako sú napríklad elektrické automobily. Vysoká účinnosť solárnych článkov poskytne dostatok energie na to, aby rozšírila dosah elektrického vozidla a udržala kontrolu nad teplotou zabudovaných batérií. Ďalšie využitie nájde pri bezpilotných lietadlách či už v armáde, alebo civilných aplikáciách, ktorým bez pridania hmotnosti predĺži dobu letu.


Zdroj: MojAndroid.sk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá