Image
12.3.2013 0 Comments

Solárne články by mohli onedlho poháňať naše smartfóny

ohybne-solarne-panely.jpeg Nedávne technologické udalosti, ako MWC a CES, priniesli mnoho hardvérových a softvérových zlepšení, ktoré posunú možnosti budúcich smartfónov a tabletov nielen so systémom Android a uspokoja tak náročné požiadavky používateľov.

Je však jedna oblasť, v ktorej sme zatiaľ nevideli výrazný pokrok. Sú ňou batérie. Výkon mobilných zariadení stále napreduje, no výdrž, naopak, zostáva rovnaká. Túto situáciu by aspoň čiastočne mohla zmeniť spoločnosť Alta Devices, ktorá pracuje na ultratenkých, flexibilných a efektívnych solárnych článkoch, ktoré by sa mohli využiť práve v smartfónoch a tabletoch.

Nápad zahrnúť túto technológiu do mobilných zariadení je už pomerne stará záležitosť. Problém je v tom, že dnešné solárne články, ktoré premieňajú energiu absorbovanú zo slnka alebo iných zdrojov svetla na elektrickú, nemožno vyrobiť v takých rozmeroch, ktoré by boli v súlade so štandardmi moderných zariadení a nenarušili ich veľkosť. Dnešné rekordy v tomto segmente drží arzenid gália (GaAs), materiál, ktorý sa používa vo vesmírnych programoch už desaťročia.

Ten dokáže lepšie zachytiť svetlo a pracovať efektívnejšie, no na použitie v mobilných zariadeniach je príliš drahý. Práve spoločnosti Alta sa podarilo vyvinúť spôsob výroby tenkých, flexibilných vrstiev, ktoré využívajú len nepatrné množstvo tohto materiálu, no udržiavajú si všetky výhody tradičných GaAs solárnych panelov. Výsledná hrúbka môže byť s použitím ich technológie iba 1 mikrón, čo je štvrtina hrúbky ľudského vlasu.

Spoločnosť dokonca vyrobila prototyp pre bližšie nešpecifikovaný smartfón od spoločnosti Samsung, ktorý možno umiestniť na zadný kryt a ponúka 1,5 W elektrickej energie pri vystavení priamemu slnečnému svetlu. CEO spoločnosti Christopher S.

Norris uviedol, že mobilný telefón dokáže nabiť za trikrát dlhší čas než v prípade klasického nabíjania zo zásuvky elektrickej siete. Hoci technológia neponúka rapídne zvýšenie výdrže batérie za každých okolností, rozširuje použitie smartfónov mimo dostupnosti elektrickej energie. Ak za pekného počasia vystavíte smartfón na 10 minút slnečnému žiareniu, solárne články dodajú energiu na hodinu hovoru v mobilnej sieti.

Alta použije technológiu, samozrejme, aj v iných oblastiach, ako sú napríklad elektrické automobily. Vysoká účinnosť solárnych článkov poskytne dostatok energie na to, aby rozšírila dosah elektrického vozidla a udržala kontrolu nad teplotou zabudovaných batérií. Ďalšie využitie nájde pri bezpilotných lietadlách či už v armáde, alebo civilných aplikáciách, ktorým bez pridania hmotnosti predĺži dobu letu.


Zdroj: MojAndroid.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá