Image
18.8.2014 0 Comments

Prototyp predchodcu Google Glass vytvoril známy vynálezca už v roku 2001

INT_prototyp.jpg Google sa v súčasnosti necháva počuť, že očakáva revolúciu vo vnímaní sveta, spôsobenú zariadením Google Glass. Takmer totožný princíp však už pred viac než desaťročím využili vývojári najúspešnejšieho súčasného britského vynálezcu Jamesa Dysona. Prototyp však vtedy neprešiel do fázy výroby na trh, spoločnosť sa vtedy rozhodla investovať do iných projektov.

Sir Dyson, ktorého priezvisko sa dnes synonymom špičkových vysávačov, uverejnil informácie o niektorých vynálezoch svojho vývojového tímu, ktoré nakoniec neuvideli svetlo sveta. Medzi nimi sú okrem náhlavnej súpravy Halo aj zlepšený vodíkový palivový článok alebo kolektor sadzí z dieselového motora.

V roku 2001 začali inžinieri firmy Dyson pracovať na okuliaroch na tzv. rozšírenie reality (augmented reality), nazvaných Dyson Halo. Tie nesú farebný 3D displej pripojený k zariadeniu veľkosti mobilného telefónu, umiestnenému vo vrecku. Celá táto súprava bola navrhnutá na plnenie funkcií komunikátora a počítača.

Koncept využíva zrkadlá zobrazujúce maličké monitory, čím vzniká ilúzia desaťpalcového displeja premietaného do priestoru asi 1 m pred tvárou používateľa. Prototyp má vstavaný gyroskop, ktorý umožňuje „prišpendliť" virtuálne objekty do videného obrazu reality. Súprava môže byť ovládaná hlasovými povelmi, zatiaľ čo ovládač na zápästie umožňuje pohybovať po displeji virtuálnym kurzorom.

„Pred desiatimi rokmi jeden veľmi talentovaný fyzik z nášho medzinárodného tímu zostavil náhlavnú súpravu, ktorá nakrúcala zábery podľa pozície hlavy používateľa a mala displej zobrazujúci ľubovoľný obsah. Dokázala písať e-maily podľa diktujúceho hlasu a prijaté e-maily predčítať do slúchadiel a, samozrejme, aj prehrávala hudbu. Ten koncept bol skvelý, ale nosiť headset prepojený káblom so zariadením vo vrecku sa zdalo trochu neohrabané a odhadovali sme, že ďalší vývoj do používateľsky prívetivej podoby by bol pridlhý,"
hovorí o vynáleze James Dyson.

No James Dyson neberie čas strávený vývojom Halo ako premárnený. Umožnil totiž vývojárom viac preniknúť do problematiky snímacích a zobrazovacích systémov, ktoré im teraz pomáhajú pri tvorbe konceptov inteligentných robotov. Spoločnosť momentálne pracuje na spoločnom projekte s Imperial College London, ktorý má rozpočet 5 miliónov libier a má za úlohu vytvárať nové robotické stroje. 

Od uvedenia prvého cyklónového vysávača na svete pred 21 rokmi zaregistroval Dyson vyše 4000 patentov pre viac ako 500 vynálezov. Sir James dúfa, že bude môcť zdvojnásobiť náklady spoločnosti Dyson na výskum a vývoj, a oznámil aj plán do roku 2016 - vytvoriť nové výskumné centrum v Anglicku, ktoré prinesie pracovné miesta až pre 3000 inžinierov z mnohých odborov. Odhadovaná investícia predstavuje 250 miliónov libier.

Niektoré iné vynálezy, ako napríklad lapač sadzí z dieselových motorov, podľa Dysona jednoducho predbehli svoju dobu. Na projekte pracoval tím inžinierov 12 rokov - až do roku 2002. No dieselové motory sa v tom čase brali ako ekologické, preto nevznikal žiadny tlak na výrobcov motorov, aby ich opatrili technológiou odchytávajúcou sadze.

„Bezvreckový vysávač s priehľadnou nádobou na prach bol svojho času takisto považovaný za bláznovstvo, ktoré sa nemôže nikdy uchytiť. Vtedajší masoví výrobcovia vysávačov ho okázalo zavrhli a predajcovia trvali na tom, že žiadny používateľ predsa nechce vidieť prach, ktorý povysával. Napriek tomu nám to nedalo, skúšali sme iné trhy a dnešný dopyt hovorí sám za seba,"
uzatvára James Dyson.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá