Image
18.8.2014 0 Comments

Snowden sa rozhovoril o pomeroch v NSA, išiel by aj do väzenia ak by to malo zmysel

ITN_chlap.jpg Whistleblower Edward Snowden v rozhovore zverejnenom v stredu uviedol, že jeho niekdajší zamestnávateľ, americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), odpočúva jeho komunikáciu po celý čas jeho pobytu v ruskom azyle.

V dlhom rozhovore pre magazín Wired bývalý spolupracovník NSA tiež povedal, že by sa rád vrátil domov do USA. Pokojne by vraj za zverejnenie obrovského množstva dát opisujúcich praktiky agentúry strávil aj nejaký čas vo väzení, keby to prispelo k nastoleniu poriadku v amerických tajných službách.

„Už som povedal vláde, že by som šiel dobrovoľne do väzenia, keby to malo nejaký zmysel," povedal Snowden. „Viac ako o seba sa zaujímam o svoju krajinu. Nesmieme však dovoliť, aby sa zákony stali politickou muníciou. Rovnako tak nemôžeme súhlasiť so zastrašovaním ľudí, ktorí sa zasadzujú o svoje práva. Nechcem byť toho súčasťou."

Snowden v rozhovore tiež uviedol, že za sebou zámerne nechal určité digitálne stopy tak, aby NSA vedela, ktoré dáta a ktoré tajné dokumenty si vzal so sebou, keď pred 14 mesiacmi opustil prácu pre NSA na Havaji. Nesúhlasí napríklad s údajom v správe NSA, podľa ktorej si mal so sebou zobrať 1,7 milióna súborov. Nečakal vraj, že budú zamestnanci agentúry až takí neschopní.

Poslednou kvapkou pri práci pre NSA bola pre Snowdena operácia Monstermind, čo je program určený na rozpoznanie malvéru, ktorý sa môže zdrojmi infekcie „pomstiť" úplne bez zásahu ľudského používateľa. Podľa Snowdena môže ľahko dôjsť k omylu a program môže poškodiť úplne nevinný cieľ.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá