Image
18.8.2014 0 Comments

Snowden sa rozhovoril o pomeroch v NSA, išiel by aj do väzenia ak by to malo zmysel

ITN_chlap.jpg Whistleblower Edward Snowden v rozhovore zverejnenom v stredu uviedol, že jeho niekdajší zamestnávateľ, americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), odpočúva jeho komunikáciu po celý čas jeho pobytu v ruskom azyle.

V dlhom rozhovore pre magazín Wired bývalý spolupracovník NSA tiež povedal, že by sa rád vrátil domov do USA. Pokojne by vraj za zverejnenie obrovského množstva dát opisujúcich praktiky agentúry strávil aj nejaký čas vo väzení, keby to prispelo k nastoleniu poriadku v amerických tajných službách.

„Už som povedal vláde, že by som šiel dobrovoľne do väzenia, keby to malo nejaký zmysel," povedal Snowden. „Viac ako o seba sa zaujímam o svoju krajinu. Nesmieme však dovoliť, aby sa zákony stali politickou muníciou. Rovnako tak nemôžeme súhlasiť so zastrašovaním ľudí, ktorí sa zasadzujú o svoje práva. Nechcem byť toho súčasťou."

Snowden v rozhovore tiež uviedol, že za sebou zámerne nechal určité digitálne stopy tak, aby NSA vedela, ktoré dáta a ktoré tajné dokumenty si vzal so sebou, keď pred 14 mesiacmi opustil prácu pre NSA na Havaji. Nesúhlasí napríklad s údajom v správe NSA, podľa ktorej si mal so sebou zobrať 1,7 milióna súborov. Nečakal vraj, že budú zamestnanci agentúry až takí neschopní.

Poslednou kvapkou pri práci pre NSA bola pre Snowdena operácia Monstermind, čo je program určený na rozpoznanie malvéru, ktorý sa môže zdrojmi infekcie „pomstiť" úplne bez zásahu ľudského používateľa. Podľa Snowdena môže ľahko dôjsť k omylu a program môže poškodiť úplne nevinný cieľ.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá