Image
18.5.2015 0 Comments

Prostredie nevhodné na prácu, vyčerpanie či pády ľudí zistia nové senzory IoT

fujitsu_iot.jpg Nové senzory IoT dokážu zistiť, či človek zmenil svoju polohu, spadol na zem alebo je vystavený vysokým teplotám. Využijú ich napríklad pacienti v nemocniciach alebo stavbári.

Senzory, ktoré predstavila firma Fujitsu, sú umiestnené do malého zariadenia s veľkosťou známky na list, ktoré prenáša získané dáta pomocou technológie Bluetooth Low Energy.

Zariadenie možno umiestniť do fitnesových či iných náramkov - ponúka sa napríklad použitie pri náramkochv pacientov v nemocniciach či náramkoch, ktoré by mohli nosiť pracovníci na stavbách.

Senzory však možno umiestniť aj na rôzne iné objekty, ako sú napríklad nákupné košíky či tzv. chodítka pre dôchodcov. Senzory sú súčasťou cloudovej platformy IoT Fujitsu, nazvanej Ubiquitousware.

Fujitsu prototypy miniatúrnych zariadení tento týždeň vystavuje na technologickom Expe v Tokiu. Zariadenia s veľkosťou poštovej známky obsahujú množstvo senzorov, s ktorými sa možno bežne stretnúť v smartfónoch, ako napríklad akcelerometer, barometer, gyroskop a mikrofón.

Umiestniť do nich možno aj senzory snímajúce tlkot srdca a moduly GPS. Dáta získané zo senzorov následne vie analyzovať už spomínaná cloudová platforma.

Ubiquitousware vie po vyhodnotení dát napríklad automaticky posielať varovanie vtedy, keď pacient spadne alebo je pracovník vystavený veľkej fyzickej záťaži či teplu.

Keďže senzory môžu spoločnostiam poskytovať podrobné informácie o ich zamestnancoch, je otázkou, či nebudú príliš narúšať súkromie jednotlivých pracovníkov. Ako dodalo Fujitsu, náramky sa dajú využiť aj na monitorovanie toho, či si zamestnanci náhodou nedávajú pauzu.

Na trh budú prvé senzory Fujitsu podľa hlavného manažéra Fujitsu Ubiquitous Business Strategy Unit uvedené v decembri za bližšie nešpecifikovanú cenu.

S cloudovou platformou Ubiquitousware je prepojená aj najnovšia verzia náhlavnej súpravy Fujitsu, určená pre firemných zákazníkov. Súprava má 0,4-palcový displej umiestnený pred jedným okom pracovníka (na ktorý možno premietať napríklad manuál na zostavovanie určitého produktu), kameru, mikrofón a rôzne senzory.

Ako uviedlo Fujitsu, tieto náhlavné súpravy využijú predovšetkým zamestnanci pracujúci v továrňach či v teréne a umiestniť ich možno aj na prilby. Ovládané sú pomocou hlasových pokynov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá