Image
18.5.2015 0 Comments

Prostredie nevhodné na prácu, vyčerpanie či pády ľudí zistia nové senzory IoT

fujitsu_iot.jpg Nové senzory IoT dokážu zistiť, či človek zmenil svoju polohu, spadol na zem alebo je vystavený vysokým teplotám. Využijú ich napríklad pacienti v nemocniciach alebo stavbári.

Senzory, ktoré predstavila firma Fujitsu, sú umiestnené do malého zariadenia s veľkosťou známky na list, ktoré prenáša získané dáta pomocou technológie Bluetooth Low Energy.

Zariadenie možno umiestniť do fitnesových či iných náramkov - ponúka sa napríklad použitie pri náramkochv pacientov v nemocniciach či náramkoch, ktoré by mohli nosiť pracovníci na stavbách.

Senzory však možno umiestniť aj na rôzne iné objekty, ako sú napríklad nákupné košíky či tzv. chodítka pre dôchodcov. Senzory sú súčasťou cloudovej platformy IoT Fujitsu, nazvanej Ubiquitousware.

Fujitsu prototypy miniatúrnych zariadení tento týždeň vystavuje na technologickom Expe v Tokiu. Zariadenia s veľkosťou poštovej známky obsahujú množstvo senzorov, s ktorými sa možno bežne stretnúť v smartfónoch, ako napríklad akcelerometer, barometer, gyroskop a mikrofón.

Umiestniť do nich možno aj senzory snímajúce tlkot srdca a moduly GPS. Dáta získané zo senzorov následne vie analyzovať už spomínaná cloudová platforma.

Ubiquitousware vie po vyhodnotení dát napríklad automaticky posielať varovanie vtedy, keď pacient spadne alebo je pracovník vystavený veľkej fyzickej záťaži či teplu.

Keďže senzory môžu spoločnostiam poskytovať podrobné informácie o ich zamestnancoch, je otázkou, či nebudú príliš narúšať súkromie jednotlivých pracovníkov. Ako dodalo Fujitsu, náramky sa dajú využiť aj na monitorovanie toho, či si zamestnanci náhodou nedávajú pauzu.

Na trh budú prvé senzory Fujitsu podľa hlavného manažéra Fujitsu Ubiquitous Business Strategy Unit uvedené v decembri za bližšie nešpecifikovanú cenu.

S cloudovou platformou Ubiquitousware je prepojená aj najnovšia verzia náhlavnej súpravy Fujitsu, určená pre firemných zákazníkov. Súprava má 0,4-palcový displej umiestnený pred jedným okom pracovníka (na ktorý možno premietať napríklad manuál na zostavovanie určitého produktu), kameru, mikrofón a rôzne senzory.

Ako uviedlo Fujitsu, tieto náhlavné súpravy využijú predovšetkým zamestnanci pracujúci v továrňach či v teréne a umiestniť ich možno aj na prilby. Ovládané sú pomocou hlasových pokynov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá