Image
18.5.2015 0 Comments

Windows 10 oficiálne vyjde celkovo v deviatich edíciách. Takéto sú medzi nimi rozdiely

Windows 10 Family.png Nová verzia Windows 10 bude k dispozícii pre osobné počítače individuálnych užívateľov a malé firmy v dvoch základných edíciách, Windows 10 Home a Windows 10 Pro. Spolu s verziami pre smartfóny, veľké korporácie a zariadenia Internetu vecí ich však bude celkovo až deväť.

Microsoft oficiálne predstavil, v akých verziách bude ponúkať svoj nový operačný systém Windows 10. Podľa zamerania - bežného alebo firemného - a podľa zariadenia, na ktorom budú fungovať, ich rozdelil na nasledujúce edície:

Windows 10 Home

Windows 10 Home bude základom pre bežných užívateľov. Táto verzia bude predinštalovaná vo väčšine počítačov, notebookov či tabletov. Nájdeme v nej napríklad aj nový webový prehliadač Edge, hlasovú asistentku Cortana, biometrickú technológiu prihlasovania Windows Hello. Navyše bude podporovať hranie hier z Xbox One na počítačoch a k dispozícii bude aj prístup do Xbox Live.

Windows 10 Pro

Táto verzia bude akousi nadstavbou Windows 10 Home. Doplnená však bude o ďalšie funkcie, ako podpora vzdialeného prístupu, ochrany dát, manažovania zariadení a aplikácií, ktoré budú užitočné pre malé a stredné firmy či živnostníkov. Práve na nich je táto verzia zacielená.

Windows 10 Enterprise

Ide o verziu určenú pre veľké firmy a jej súčasťou budú všetky potrebné funkcie pre zaistenie bezpečnosti v korporátnych sieťach. Nájdeme ju v multilicenčných balíkoch a bežný užívateľ s ňou príde do styku len v pozícii zamestnanca, keďže ju búdu spravovať administrátori firiem.

Windows 10 Education

Táto verzia vychádza z edície Enterprise a je prispôsobená školám. Bude vraj uspôsobená na to, aby mohli učitelia a študenti pohodlne prejsť z verzií Home a Pro na túto edíciu a dostali sa tak pod správu školskej siete.

Windows 10 Mobile

Ide o verziu pre mobilné telefóny a malé tablety, ktorá je prispôsobená práve pre menšie displeje a na ovládanie prstami. Je teda pochopiteľné, že klasický desktop bude chýbať. Na druhej strane, vďaka funkcii Continuum bude možné plnohodnotne sa pripojiť k veľkému monitoru a používať tak aplikácie podobne ako na klasickom počítači.

Windows 10 Mobile Enterprise

Verzia je určená pre korporátnych multilicenčných zákazníkov, ktorým umožní spravovať mobilné zariadenie vo firemnej sieti. Spolu s Windows 10 Enterprise budú k dispozícii pre špecializované priemyselné zariadenia, ako bankomaty či predajné terminály.

Windows 10 IoT Core

Táto verzia je určená pre výkonovo slabšie zariadenia, akými sú napríklad miniatúrne počítače ako Raspberry Pi 2. Okrem predchádzajúcich šiestich edícií bude Microsoft ponúkať ďalšie tri verzie pre rozličné špecializované zariadenia a zariadenia takzvaného Internetu vecí.


Prvé z edícií Windows 10 by mali byť podľa všetkého dostupné už v lete. Užívatelia s platnou licenciou Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1 budú môcť prejsť na nový Windows 10 počas prvého roka zadarmo.

Zdroj: blogs.windows.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá