Image
18.5.2015 0 Comments

Windows 10 oficiálne vyjde celkovo v deviatich edíciách. Takéto sú medzi nimi rozdiely

Windows 10 Family.png Nová verzia Windows 10 bude k dispozícii pre osobné počítače individuálnych užívateľov a malé firmy v dvoch základných edíciách, Windows 10 Home a Windows 10 Pro. Spolu s verziami pre smartfóny, veľké korporácie a zariadenia Internetu vecí ich však bude celkovo až deväť.

Microsoft oficiálne predstavil, v akých verziách bude ponúkať svoj nový operačný systém Windows 10. Podľa zamerania - bežného alebo firemného - a podľa zariadenia, na ktorom budú fungovať, ich rozdelil na nasledujúce edície:

Windows 10 Home

Windows 10 Home bude základom pre bežných užívateľov. Táto verzia bude predinštalovaná vo väčšine počítačov, notebookov či tabletov. Nájdeme v nej napríklad aj nový webový prehliadač Edge, hlasovú asistentku Cortana, biometrickú technológiu prihlasovania Windows Hello. Navyše bude podporovať hranie hier z Xbox One na počítačoch a k dispozícii bude aj prístup do Xbox Live.

Windows 10 Pro

Táto verzia bude akousi nadstavbou Windows 10 Home. Doplnená však bude o ďalšie funkcie, ako podpora vzdialeného prístupu, ochrany dát, manažovania zariadení a aplikácií, ktoré budú užitočné pre malé a stredné firmy či živnostníkov. Práve na nich je táto verzia zacielená.

Windows 10 Enterprise

Ide o verziu určenú pre veľké firmy a jej súčasťou budú všetky potrebné funkcie pre zaistenie bezpečnosti v korporátnych sieťach. Nájdeme ju v multilicenčných balíkoch a bežný užívateľ s ňou príde do styku len v pozícii zamestnanca, keďže ju búdu spravovať administrátori firiem.

Windows 10 Education

Táto verzia vychádza z edície Enterprise a je prispôsobená školám. Bude vraj uspôsobená na to, aby mohli učitelia a študenti pohodlne prejsť z verzií Home a Pro na túto edíciu a dostali sa tak pod správu školskej siete.

Windows 10 Mobile

Ide o verziu pre mobilné telefóny a malé tablety, ktorá je prispôsobená práve pre menšie displeje a na ovládanie prstami. Je teda pochopiteľné, že klasický desktop bude chýbať. Na druhej strane, vďaka funkcii Continuum bude možné plnohodnotne sa pripojiť k veľkému monitoru a používať tak aplikácie podobne ako na klasickom počítači.

Windows 10 Mobile Enterprise

Verzia je určená pre korporátnych multilicenčných zákazníkov, ktorým umožní spravovať mobilné zariadenie vo firemnej sieti. Spolu s Windows 10 Enterprise budú k dispozícii pre špecializované priemyselné zariadenia, ako bankomaty či predajné terminály.

Windows 10 IoT Core

Táto verzia je určená pre výkonovo slabšie zariadenia, akými sú napríklad miniatúrne počítače ako Raspberry Pi 2. Okrem predchádzajúcich šiestich edícií bude Microsoft ponúkať ďalšie tri verzie pre rozličné špecializované zariadenia a zariadenia takzvaného Internetu vecí.


Prvé z edícií Windows 10 by mali byť podľa všetkého dostupné už v lete. Užívatelia s platnou licenciou Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1 budú môcť prejsť na nový Windows 10 počas prvého roka zadarmo.

Zdroj: blogs.windows.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá