Image
5.5.2014 0 Comments

Právo a monitoring zamestnancov: Čo môže zamestnávateľ sledovať a čo už je „za čiarou“?

monitoring_zamestnancov.jpg Surfovanie na internete, komunikácia s priateľmi na sociálnych sieťach či nakupovanie v e-shopoch... To všetko v pracovnom čase patrí medzi bežné nešváry. Ponúkajú sa tak napríklad monitorovacie softvéry, ktoré poskytnú prehľad o aktivitách na firemných počítačoch. Sledovanie práce zamestnancov všeobecne však má svoje hranice a musí byť v súlade so Zákonníkom práce.

Niekomu sa môže zdať sledovanie zamestnancov nevhodné. Monitoring činností je však podľa Zákonníka práce právom zamestnávateľa. Zákon dokonca hovorí, že zamestnanci nesmú bez súhlasu zamestnávateľa používať pre svoju osobnú potrebu výrobné a pracovné prostriedky zamestnávateľa vrátane výpočtovej techniky ani jeho telekomunikačné zariadenia. Dodržiavanie zákazu je zamestnávateľ oprávnený primeraným spôsobom kontrolovať. Kontrola však nesmie narušovať súkromie zamestnanca. Ak sa teda vedenie firmy rozhodne napríklad pre inštaláciu monitorovacieho softvéru, je nevyhnutné sa okrem technických záležitostí oboznámiť aj s právnymi aspektmi tejto problematiky.

Zamestnávateľ môže bez predchádzajúceho upozornenia sledovať čas strávený na internete či využitie programov. Kontrola firemných mailových schránok či pamäte počítačov a externých nosičov dát je možná len po predchádzajúcom upozornení.

Zakázané je, naopak, sledovanie obsahu súkromných e-mailových schránok, obsahu rozhovorov cez Skype či ICQ. Zamestnávateľ by takto postupoval protizákonne a hrozila by mu pokuta od inšpektorátu práce, zamestnanec by sa navyše mohol domáhať náhrady škody. Jednou vetou: Zamestnávateľ môže vedieť, kde a ako dlho sa zamestnanec na internete pohybuje, ale už nie to, čo je obsahom jeho prístupu, pokiaľ ide o súkromné ​​záležitosti zamestnancov.

Na monitoring s rozumom a efektívne

Na kontrolu však treba „ísť s rozumom", atmosféra strachu neprinesie žiadny úžitok, skôr naopak. Pokiaľ k problematike pristupujú obe strany rozumne, netreba sa obávať neoprávnených postihov a nikto sa tak nemusí zbytočne obávať, že 5 minút strávených čítaním správ na internete povedie k tomu, že mu obratom pristane na stole výpoveď.

Záleží na zamestnávateľovi, do akej miery umožní svojim zamestnancom využívať internet na mimopracovné aktivity. Súhlas zamestnávateľa postačí ústny, možno však odporučiť - ak zamestnávateľ chce prejaviť svoju benevolenciu - zakomponovanie pravidiel používania internetu priamo do pracovného poriadku alebo zmluvy.

Surfovanie na internete nie je lacná záležitosť. Z používateľských dát klientov vyplýva, že v priemere trávia zamestnanci 12 % času nepracovnou aktivitou. Ak túto časovú stratu vyčíslime vo firme s 50 zamestnancami, dostávame sa takmer na úctyhodných 95 000 eur ročne.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá