Image
5.5.2014 0 Comments

STU: Na centrá excelentnosti išlo 17 miliónov eur

eur.jpg Na centrá excelentnosti šlo dohromady z eurofondov za posledné programovacie obdobie 237 miliónov eur. Ide o organizácie výskumu a vývoja, ktoré sú zapojené do medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. Výsledky ich výskumu a vývoja slúžia pre prax.

Najviac peňazí šlo za sedemročné obdobie do budovania a obnovy centier excelentnosti v Slovenskej technickej univerzite, a to 17 miliónov eur, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

V operačnom programe Výskum a vývoj získala univerzita za sedem rokov od Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ dohromady 52,5 milióna eur. Z týchto peňazí zaplatili 27 projektov. "Materiálovotechnologická fakulta v Trnave sa môže pýšiť SMART technológiami, ktoré pridávajú inteligenciu strojom a zariadeniam," hovorí Kaliňák. Dokážu filtrovať obrovské množstvá informácií tak, aby užívateľ - človek - dostal len tie, ktoré potrebuje.

„Integrujeme tri odlišné technické disciplíny do jednej a hľadáme potom aplikáciu buď v oblasti či už medicínskych meraní - napríklad fyziologických parametrov, ktoré pomáhajú pri liečbe ľudí, alebo v meraní škodlivín v životnom prostredí, ale aj v inteligentnosti automobilových zariadení. Radi by sme to uviedli aj do priemyslu, do výroby, a na to treba najprv výskum," hovorí rektor STU Robert Redhammer. Projekt priniesol univerzite už mnohé ocenenia.

Materiálovotechnologická fakulta je v oblasti výskumu hybným motorom rozvoja Trnavského kraja a strojárskej praxe. Centrum excelentnosti je zamerané na výrobu tvarovo zložitých súčiastok a plôch päťosovými technológiami, ako je frézovanie, sústruženie, ultrazvukové obrábanie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá