Image
5.5.2014 0 Comments

STU: Na centrá excelentnosti išlo 17 miliónov eur

eur.jpg Na centrá excelentnosti šlo dohromady z eurofondov za posledné programovacie obdobie 237 miliónov eur. Ide o organizácie výskumu a vývoja, ktoré sú zapojené do medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. Výsledky ich výskumu a vývoja slúžia pre prax.

Najviac peňazí šlo za sedemročné obdobie do budovania a obnovy centier excelentnosti v Slovenskej technickej univerzite, a to 17 miliónov eur, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

V operačnom programe Výskum a vývoj získala univerzita za sedem rokov od Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ dohromady 52,5 milióna eur. Z týchto peňazí zaplatili 27 projektov. "Materiálovotechnologická fakulta v Trnave sa môže pýšiť SMART technológiami, ktoré pridávajú inteligenciu strojom a zariadeniam," hovorí Kaliňák. Dokážu filtrovať obrovské množstvá informácií tak, aby užívateľ - človek - dostal len tie, ktoré potrebuje.

„Integrujeme tri odlišné technické disciplíny do jednej a hľadáme potom aplikáciu buď v oblasti či už medicínskych meraní - napríklad fyziologických parametrov, ktoré pomáhajú pri liečbe ľudí, alebo v meraní škodlivín v životnom prostredí, ale aj v inteligentnosti automobilových zariadení. Radi by sme to uviedli aj do priemyslu, do výroby, a na to treba najprv výskum," hovorí rektor STU Robert Redhammer. Projekt priniesol univerzite už mnohé ocenenia.

Materiálovotechnologická fakulta je v oblasti výskumu hybným motorom rozvoja Trnavského kraja a strojárskej praxe. Centrum excelentnosti je zamerané na výrobu tvarovo zložitých súčiastok a plôch päťosovými technológiami, ako je frézovanie, sústruženie, ultrazvukové obrábanie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá