Image
5.5.2014 0 Comments

WAA vyzýva európske inštitúcie, aby upustili od používania Google Analytics

Google-Analytics.png Analýza vykonaná novo vytvorenou organizáciou Web Analytics Alliance (www.WebAnalyticsAlliance.eu) ukazuje, že internetové stránky Europského parlamentu a mnohých ďalších európskych inštitúcií používajú službu Google Analytics. Združenie Web Analytics Alliance bolo založené s cieľom poukázať na nesúlad medzi podporou európskych digitálnych systémov a zavedenou praxou, kedy sa využívajú služby, a to vrátane webovej analytiky, predovšetkým od amerických spoločností.

EÚ investuje približne 15 miliárd eur do ambiciózneho programu Horizont 2020, ale zároveň zanedbáva základné opatrenia, ktoré by mohli podporiť európske odvetvie internetu a jeho konkurencieschopnosť. "EÚ vyvíja tzv. digitálnu agendu a investuje miliardy eur na podporu európskych spoločností pôsobiacich v oblasti internetu. Bolo by rozumné, aby relevantné dáta o využití webu v EÚ zostali v európskom priestore"- hovorí Christian Sauer, CEO spoločnosti Webtrekk.

Hoci je nástroj Google Analytics veľmi populárny, zamerala sa naň pozornosť regulačných komisií. Po jeho preskúmaní bola spoločnosti Google v mnohých krajinách EÚ uložená pokuta za porušenie právnych predpisov na ochranu údajov, ktorá sa týkala okrem iného využitia údajov súvisiacich s daným nástrojom. Využitie služby Google Analytics Európskym parlamentom má zvláštny význam, pretože jeho webové stránky často vyjadrujú politické názory a obsahujú citlivé dáta.

Združenie Web Analytics Alliance vyzýva v otvorenom liste poslancov Európskeho parlamentu, aby zmenili tieto nástroje na európske, a zároveň uvádza zoznam kľúčových európskych služieb, ktoré by EÚ mohla využívať. "Európski politici sú si vedomí toho, že európske odvetvie internetu vytvorí nové pracovné miesta, a že digitálny trh tak zohráva kľúčovú úlohu pre rast celého hospodárstva. V súčasnej globálnej ekonomickej situácii je dôležité, aby národné a verejné európske inštitúcie podporili digitálnu ekonomiku Európy ", komentuje Piotr Ejdys, CEO spoločnosti Gemius.

Využitím nástrojov, ktoré by údaje spracovávali v Európe, by boli sľuby nemeckej kancelárky Merkelovej, prezidenta Hollanda a ďalších politikov podporujúcich rozvoj internetu v Európe premenené na skutočnosť ", hovorí Kimon Zorbas v mene združenia Web Analytics Alliance.

Webová analytika zahŕňa nástroje, ktoré umožňujú prevádzkovateľom webových stránok získať informácie o ich návštevnosti a prispôsobiť svoju ponuku tak, aby weby naplnili očakávania užívateľov. Webanalytické nástroje sú veľmi dôležité pre meranie popularity webových stránok a komunikačných kampaní (napríklad volebných).

Európske inštitúcie používajú predovšetkým Google Analytics

Analýza webových stránok európskych inštitúcií ukazuje, že 92,5 % webov používa nástroj Google Analytics,

5 % používa iný, neeurópsky analytický nástroj a iba 2,5 % používa európsky nástroj (AT Internet). 27,4 % zo 62 analyzovaných webov nepoužíva žiadne analytické nástroje[1], a tak tieto inštitúcie nemajú presné informácie o popularite svojich webov a služieb medzi občanmi. 8 % (5 webov) analyzovaných inštitúcií používa open-source nástroje (Piwik).[2]

Orgány EÚ v snahe o ochranu údajov ukladajú spoločnosti Google pokutu za porušenie zákonov na ochranu osobných údajov:

Združenie predsedov národných orgánov pre ochranu údajov (European Union Article 29 Working Party) vyšetrovalo praktiky spoločnosti Google na ochranu osobných údajov a následne jej zaslalo list, v ktorom žiadajú spoločnosť Google o dodržiavanie zákonov EÚ týkajúcich sa ochrany súkromia: agpd.es

Na základe týchto zistení národné orgány na ochranu osobných údajov začali vyšetrovanie a následne uložili pokuty za nedodržanie národných zákonov na ochranu súkromia (na základe zákonov EÚ), ​​vrátane údajov zhromaždených pomocou Google Analytics:

• Francúzsky orgán na ochranu osobných údajov (CNIL, www.cnil.fr) nariadil spoločnosti Google do troch mesiacov začať dodržiavať francúzsky zákon o ochrane osobných údajov (06.2013)

• Španielsky orgán na ochranu osobných údajov (EAPD, www.agpd.es) uznáva, že sa Google dopustil závažného porušenia ústavného práva týkajúceho sa súkromia osôb (12.2013)

• Holandský orgán na ochranu osobných údajov (CBP, www.dutchdpa.nl) uvádza, že zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Google sú v rozpore so zákonom na ochranu osobných údajov (11. 2013).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá