Image
17.4.2015 0 Comments

O počítač Intel Compute Stick je veľký záujem, doslova mizne z e-shopov

intel_compute_stick2.jpg V týchto dňoch začal Intel ponúkať na predobjednávky svoj miniatúrny počítač Compute Stick PC v niekoľkých internetových obchodoch. Počítač vo veľkosti kľúča USB sa zapája do televízora cez port HDMI. Obsahuje štvorjadrový 64-bitový procesor Intel Atom Z3735F Bay Trail, taktovaný na 1,33 GHz, 2 GB pamäte RAM, 32 GB úložisko, ktoré sa dá rozšíriť pomocou karty microSD. Ak k nemu pripojíte cez Bluetooth klávesnicu a myš, máte k dispozícii kompletný počítač.

Predobjednávky však zmizli až prekvapivo rýchlo, doslova sa po nich zaprášilo. Teraz už napríklad Amazon ponúka nové kusy.

Verzia Windows má operačný systém Windows 8.1 a stojí 150 dolárov. Linuxová verzia sa predáva za 110 dolárov a pravdepodobne obsahuje Linux Ubuntu 14.04.

Zariadenie disponuje portom USB na napájanie a druhým portom USB 2.0 plnej veľkosti na pripojenie ďalších zariadení. Podporuje Bluetooth 4.0, čo umožňuje používateľom pripojenie periférií. Rozmery sú 10,1 × 2,5 × 1,2 cm.

intel_compute_stick.jpg

Intel pôvodne plánoval začať dodávky v marci, no teraz e-shop Newegg sľubuje prvé kusy na 24. apríla a na Amazone sa udáva až dátum 6. máj. Zatiaľ sú však dodávky obmedzené len na USA.

Intel nie je prvá spoločnosť, ktorá ponúka počítač takejto veľkosti. Nedávno Asus a Google uviedli podobné zariadenie Chromebit, ktoré obsahuje procesor ARM, 2 GB RAM, 16 GB úložného priestoru, port USB 2.0, podporuje Bluetooth a pripojenie na internet cez Wi-Fi. Operačný systém je Chrome OS, ktorý je z veľkej časti postavený na cloudových službách a aplikáciách. Nie je to síce najvýkonnejší počítač, no je veľmi ľahko prenosný a umožňuje používateľom pokračovať v začatej každodennej práci prakticky kdekoľvek.

Tento druh počítačov iste nenahradí stolové počítače či notebooky, no pre používateľov, ktorí sú často na cestách, ponúka možnosť dokončiť aspoň základné úlohy. Navyše majú často lepšie špecifikácie ako niektoré tablety.

Očakáva sa, že takéto zariadenia nájdu uplatnenie najmä v podnikoch a u tých používateľov, ktorí sa spoliehajú na cloudové služby. Google chce byť konkurencieschopný aj na tomto trhu, no teraz, keď sa objavil aj produkt na báze Windows, Chromebit s ním bude môcť len ťažko súperiť.

Compute Stick bude podporovať Windows 10, keď sa tento systém uvoľní neskôr v tomto roku, čo ho robí ešte atraktívnejším pre potenciálnych kupujúcich. Je pravdepodobné, že sa takéto zariadenia budú na trhu objavovať čoraz častejšie a s postupom času a zdokonaľovaním technológií budú poskytovať stále vyšší výkon v kompaktnom vyhotovení.

Zdroj: techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá