Image
17.4.2015 0 Comments

O počítač Intel Compute Stick je veľký záujem, doslova mizne z e-shopov

intel_compute_stick2.jpg V týchto dňoch začal Intel ponúkať na predobjednávky svoj miniatúrny počítač Compute Stick PC v niekoľkých internetových obchodoch. Počítač vo veľkosti kľúča USB sa zapája do televízora cez port HDMI. Obsahuje štvorjadrový 64-bitový procesor Intel Atom Z3735F Bay Trail, taktovaný na 1,33 GHz, 2 GB pamäte RAM, 32 GB úložisko, ktoré sa dá rozšíriť pomocou karty microSD. Ak k nemu pripojíte cez Bluetooth klávesnicu a myš, máte k dispozícii kompletný počítač.

Predobjednávky však zmizli až prekvapivo rýchlo, doslova sa po nich zaprášilo. Teraz už napríklad Amazon ponúka nové kusy.

Verzia Windows má operačný systém Windows 8.1 a stojí 150 dolárov. Linuxová verzia sa predáva za 110 dolárov a pravdepodobne obsahuje Linux Ubuntu 14.04.

Zariadenie disponuje portom USB na napájanie a druhým portom USB 2.0 plnej veľkosti na pripojenie ďalších zariadení. Podporuje Bluetooth 4.0, čo umožňuje používateľom pripojenie periférií. Rozmery sú 10,1 × 2,5 × 1,2 cm.

intel_compute_stick.jpg

Intel pôvodne plánoval začať dodávky v marci, no teraz e-shop Newegg sľubuje prvé kusy na 24. apríla a na Amazone sa udáva až dátum 6. máj. Zatiaľ sú však dodávky obmedzené len na USA.

Intel nie je prvá spoločnosť, ktorá ponúka počítač takejto veľkosti. Nedávno Asus a Google uviedli podobné zariadenie Chromebit, ktoré obsahuje procesor ARM, 2 GB RAM, 16 GB úložného priestoru, port USB 2.0, podporuje Bluetooth a pripojenie na internet cez Wi-Fi. Operačný systém je Chrome OS, ktorý je z veľkej časti postavený na cloudových službách a aplikáciách. Nie je to síce najvýkonnejší počítač, no je veľmi ľahko prenosný a umožňuje používateľom pokračovať v začatej každodennej práci prakticky kdekoľvek.

Tento druh počítačov iste nenahradí stolové počítače či notebooky, no pre používateľov, ktorí sú často na cestách, ponúka možnosť dokončiť aspoň základné úlohy. Navyše majú často lepšie špecifikácie ako niektoré tablety.

Očakáva sa, že takéto zariadenia nájdu uplatnenie najmä v podnikoch a u tých používateľov, ktorí sa spoliehajú na cloudové služby. Google chce byť konkurencieschopný aj na tomto trhu, no teraz, keď sa objavil aj produkt na báze Windows, Chromebit s ním bude môcť len ťažko súperiť.

Compute Stick bude podporovať Windows 10, keď sa tento systém uvoľní neskôr v tomto roku, čo ho robí ešte atraktívnejším pre potenciálnych kupujúcich. Je pravdepodobné, že sa takéto zariadenia budú na trhu objavovať čoraz častejšie a s postupom času a zdokonaľovaním technológií budú poskytovať stále vyšší výkon v kompaktnom vyhotovení.

Zdroj: techtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá