SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nový materiál umožní výrobu štrukturálnych super kondenzátorov

0

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu vyvinuli nový typ konštrukčného materiálu, ktorý by mohol slúžiť ako zdroj energie, pričom tieto nové konštrukčné superkondenzátory sa svojím výkonom vyrovnajú najmodernejším zariadeniam na ukladanie energie. Podľa článku uverejneného v časopise Science Advances sa pri vytváraní tohto nového materiálu výskumníci spoliehali na medzifázové inžinierstvo. Konštrukčné elektródy boli pretkané špeciálnym typom uhlíkových vlákien, ako aj grafénovým oxidom, ktorý zvýšil ich energetickú kapacitu aj pevnosť.

Zatiaľ čo bežné superkondenzátory vynikajú v ukladaní energie, sú príliš slabé na to, aby sa dali použiť napr na pohon vozidiel. Pre konštrukčné materiály platí opak – tie sú relatívne chabé pri prenášaní náboja. Aby vedci dokázali, že materiál funguje tak, ako zamýšľali, postavili z neho trup malej lode a plavidlo pripojili k solárnemu panelu, ktorý superkondenzátor nabíjal. Cieľom bolo poháňať motor v loďke a plaviť sa po bazéne.

Superkondenzátor pozostával z páru elektródových povrchov rozdelených elektrolytom, ktorý umožňoval prúdenie iónov medzi nimi. Bol pripojený k malému motoru a obvodu, a keď bol solárny článok vystavený slnečnému žiareniu, nabíjal superkondenzátor. To poháňalo motor loďky. Stavbou a prevádzkou tohto zariadenia vedci demonštrovali potenciál superkondenzátorov pri úspore hmotnosti, ako aj pri zvyšovaní kapacity na zber a uchovávanie energie.  

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať