SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

6

V roku 2021 boli vedci zmätení, keď Zem zasiahol lúč kozmickej energie taký silný, že niesol ekvivalent stoviek miliárd voltov elektriny. A po viac ako dvoch rokoch stále netušia, odkiaľ sa vzal. Silný lúč zachytilo zariadenie v Utahu, ktoré sa venuje zisťovaniu zdrojov kozmickej energie, ktoré presahujú 1 exa-elektrónvolt (EeV), čo je jednotka ekvivalentná 1 miliarde voltov elektriny. Tento výboj, zistený 21. mája 2021, nameral 244 EeV, čo z neho robí najsilnejší výboj kozmickej energie zistený od roku 1991.

Odhliadnuc od jeho hrubej sily, tento energetický lúč vyzeral zvláštne. Predovšetkým vedci nevedeli povedať, z akých častíc bol vytvorený. A nemali ani poňatia, odkiaľ sa vo vesmíre vzal a čo ho mohlo vytvoriť. V nedávnom článku publikovanom v časopise Science medzinárodný tím výskumníkov tvrdí, že lúč sa väčšinou skladal z protónov, čo je malá častica, ktorá je životne dôležitým stavebným prvkom atómov. No keď akýkoľvek druh lúča – či už je to svetlo, energia, žiarenie, alebo niečo iné – cestuje vesmírom, na svojej ceste narazí na rôzne druhy predmetov (hviezdy, galaxie a iné kozmické útvary).

Aj keď lúč nezasiahne objekty priamo, aj tak môžu odkloniť jeho dráhu. Tento výbuch bol však taký silný, že nemohol byť počas cesty výrazne odklonený. To by malo údajne uľahčiť spätné vystopovanie až k jeho pôvodu. V skutočnosti bol taký silný, že jedna častica v lúči mala rovnakú energiu ako tehla, ktorá vám spadne na nohu z výšky pása. „Častice majú takú vysokú energiu, že by na ne nemali mať vplyv galaktické a mimogalaktické magnetické polia. Na oblohe by ste mali byť schopní ukázať, odkiaľ pochádzajú,“ uviedol vo vyhlásení profesor Utahskej univerzity John Matthews, spoluautor štúdie.

No keď sledovali trajektóriu lúča k zdroju, nebolo tam nič dostatočne vysokoenergetické, čo by ho mohlo vyprodukovať. Na mape vesmíru, ktorá je súčasťou práce, sú miesta pravdepodobného pôvodu vyznačené v zdanlivo prázdnych bodoch vo vesmíre, pričom v blízkosti nie je ani jedna známa galaxia. Táto oblasť v blízkosti Mliečnej cesty je taká známa svojou bezobsažnosťou, že má dokonca pomenovanie Miestna prázdnota.

Výskumníci v dokumente ponúkajú niekoľko možných vysvetlení. V Prázdnote by predsa len mohlo byť nejaké astronomické teleso, ktoré ešte nebolo objavené. Alebo možno majú galaxie silnejšie magnetické polia, než si mysleli, čo znamená, že lúč pochádza z úplne iného miesta. Spoluautor štúdie profesor John Belz uviedol niekoľko zaujímavých myšlienok. Podľa neho by to mohli byť defekty v štruktúre časopriestoru.. „Je to skutočná záhada,“ dodal Belz.

Zdroj: themessenger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Lucgenius reakcia na: Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

28.11.2023 21:11
Treba sa zbavit urcitych myslienkovych dogiem,aby sme pochopili ,co sa vlastne stalo. Ak akceptujeme,ze nula ani konecno neexistuju,neexistuje ani stred,vzdy je v nom dalsi a dalsi. Castice o velkosti 10 na minus 500 nazyvame basnicky ,,tmava energia,,.,kedze nase hlbkove rozpoznavanie hmoty je zatial nedostatocne. Tak ako nevidime vzduch,nevidime ani tmavu hmotu (10na-100). A odporucam nestygmatizovat sa donekonecna omielanym blabolom o rychlosti fotonov ako najvacsej moznej. Predsa,ked potiahnem za 380tisic km dlhy povrazok , tak rychlost prenosu(potiahnutia , informacie), je nekonecna.
Reagovať

Vysvetlenie reakcia na: Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

28.11.2023 10:11
Na jednej stránke som našiel zdroj vysokoenergetických neutrín - blazar.
Odkaz nejde vložit - obsahuje nepovolené slovo.
Reagovať

volty elektriny reakcia na: Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

28.11.2023 09:11
"1 exa-elektrónvolt (EeV), čo je jednotka ekvivalentná 1 miliarde voltov elektriny"
elektrónvolt = volty elektriny :))
To písal asi nejaký odborník...
Reagovať

exa reakcia na: Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

28.11.2023 08:11
exa nie je miliarda, ale trilión, t. j. 10E18
en.wikipedia.org/wiki/Metric_prefix
Reagovať

RE: exa reakcia na: exa

28.11.2023 16:11
A nie je to úplne o ničom? Kto ovplyvní vývoj vesmíru a načo sú nám údaje miliardy svetelných rokov staré? Však aj keby tam niekto vtedy žil, iba spomienka, no fyzicky nedostupná by ostala.Radšej sa venovať objektmi ktoré nás ohrozujú v reálnom svete.
Reagovať

exa reakcia na: Zem zasiahol záhadný lúč energie. Vedci preň nemajú vysvetlenie

28.11.2023 08:11
exa nie je miliarda, ale trilión, t. j. 10^18
en.wikipedia.org/wiki/Metric_prefix
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať