Image
19.1.2015 0 Comments

Novela o elektronických komunikáciách má dostať BTS-ky preč od škôl a nemocníc

alojz_hlina.jpg Nezaradený poslanec Alojz Hlina opäť predkladá do parlamentu na najbližšiu schôdzu novelu zákona o elektronických komunikáciách. Poslanec novelu stiahol ešte na decembrovej schôdzi tesne pred hlasovaním v prvom čítaní, pričom dôvody nekonkretizoval.

Novela má za cieľ eliminovať negatívny vplyv žiarenia z vysielacích telekomunikačných zariadení, respektíve základňových staníc mobilných operátorov. "Ako jeden z nástrojov, ako eliminovať účinky žiarenia, je umiestňovanie základňových staníc tak, aby ich
dlhodobému účinku neboli vystavené najmä obzvlášť ohrozené skupiny obyvateľstva,"
konštatoval Hlina v dôvodovej správe. Ako príklad uviedol najmä malé deti vo vývoji, žiakov a študentov počas vyučovania, či oslabených pacientov počas hospitalizácie.

Hlina preto navrhuje úpravu bezpečnostného pásma na 500 metrov pre vysielacie telekomunikačné zariadenia typu makro stanice s maximálnym vyžiareným kumulatívnym výkonom ERP väčším ako 50 wattov a vysielacie telekomunikačné zariadenia v priamej viditeľnosti. Zariadenie v priamej viditeľnosti, okrem výkonu väčšieho ako 50 wattov, by mohli byť podľa Hlinu umiestnené do bezpečnostného pásma, ak hustota žiarivého toku nepresahuje 1 000 mikrowattov na meter štvorcový.

Podľa navrhovanej novely má byť vzdialenosť 100 metrov pri zariadeniach typu mikro stanice s maximálnym vyžiareným kumulatívnym výkonom ERP menším ako 50 wattov, ale väčším alebo rovným 5 wattom. Pri prístrojoch typu pico a nano stanice s výkonom menším ako 5 wattov predpokladá Hlina bezpečnostné pásmo 20 metrov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá