Image
12.5.2016 0 Comments

Nové dimenzie zážitkov v 4DX kine. Na vlastnej koži sme vyskúšali filmový vietor, hmlu, dážď a vône

Multikino Cinema City, Aupark v Bratislave otvorí pre verejnosť 12. mája 2016 svoju prvú kinosálu s filmovou technológiou 4DX, ktorá stimuluje všetkých 5 zmyslov špeciálnymi efektmi, vďaka ktorým divák prežije oveľa intenzívnejší a dokonalejší filmový zážitok. 

4DX kinosála na premietanie celovečerných hollywoodskych filmov má 140 miest a je vybavená efektmi pripomínajúcimi prírodné živly: od búrky cez vánok, od dymiacej explózie až po hmlu a spŕšku vody. Celkový dojem z filmu, okrem toho, čo diváci reálne vidia na plátne, umocňujú aj špeciálne sedadlá s pohybom v troch hybných osiach: kymácanie, zdvih a náklony. Dokonca divákov môže prekvapiť šteklenie nôh či chrbta. K premietaniu, ktoré zapojí aj ďalšie zmyslové vnemy publika, divák napríklad ucíti vôňu ruže alebo dotyk kvapiek vody na vlastnej koži, využíva kino technológiu 4DX. Filmy sú premietané v 2D alebo 3D formáte.  

Naše video vám ukáže zákulisie, kde sú riadiace a podporné systémy kina. Technológia 4DX má dve časti. Jednou z nich je prestavaná a upravená sála kina, v ktorom je rozvetvený systém svetiel, systém pre tvorbu hmly, vetra či bublín a špeciálne sedadlá pre pohyb, taktiež ďalšie efekty ako sú vône alebo voda. V podlahe je nainštalovaná oceľová konštrukcia, ktorá mierne mení sklon hľadiska. Ku konštrukcii sú ukotvené sedadlá, v ktorých je ukrytý systém ich pohybu. Podlaha a steny sú prešpikované ovládačmi, ktoré celý systém spájajú a vedú do riadiacej projekčnej kabíny, do technického zázemia, kde sa ukrývajú tlakové nádoby s vodou, vzduchom a vonnými esenciami. Podľa potreby a pokynov z riadiaceho centra v priebehu filmu voda, vietor alebo vône prúdia do systému. Druhou časťou je priamo 4DX kód pre film - centrálny mozog, ktorý efekty riadi a uvádza ich do pohybu. Film na plátno kina premieta projektor z digitálnej filmovej kópie. K tomu je vytvorená externá a samostatná 4DX filmová stopa. Tá je presne synchronizovaná s časovým kódom filmu tak, aby sa žiadaný efekt predviedol v ten pravý okamih. Projektor pre premietanie filmu preto doplnila v kabíne Cinema City, Aupark súprava počítačov a ďalšej elektroniky pre riadenie 4DX efektov. 

Ako vzniká film s podporou 4D efektov? Prvým krokom je, keď vývojári dostanú od štúdia finálnu podobu filmu. Pri jeho sledovaní vyberajú miesta, kde a aký 4D efekt k filmu zaradiť. Druhým krokom sa začína tvorba 4DX filmovej stopy, programovanie efektov v synchronizácii s dianím na plátne. Nasledujú testy, skúšky a úpravy vedúce k finálnej 4DX réžii. Na tomto ladení spolupracujú technici 4DX s hollywoodskymi štúdiami. Tretím krokom je konečná 4DX stopa pre film, ktorá má podobu programu, ktorý sa dá poslať do kín e-mailom. Záverečným, štvrtým krokom je, že sa v projekčnej kabíne spustí film a pridaná 4DX stopa.

Prvé dva filmy, ktoré budú uvedené v novom formáte s vetrom, vôňami a pohybom, budú akčný sci fi thriller, Captain America: Občianska vojna a detský animovaný film Angry Birds vo filme. Obidva v programe už od 12. mája. V nasledovných týždňoch sa diváci môžu tešiť na filmové trháky X-Men: Apokalypsa od 19. mája, Alenka v Krajine za zrkadlom od 26. mája a mnoho iných.

Cena vstupenky za 2D premietanie pre dospelých je 11 €, pre deti, študentov a seniorov 9,50 €. Za 3D premietanie bez okuliarov pre dospelých 12,50 €, pre deti, študentov a seniorov 11,50 €. Za okuliare si priplatíte 0,75 €.   

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá