Image
12.5.2016 0 Comments

Nové dimenzie zážitkov v 4DX kine. Na vlastnej koži sme vyskúšali filmový vietor, hmlu, dážď a vône

Multikino Cinema City, Aupark v Bratislave otvorí pre verejnosť 12. mája 2016 svoju prvú kinosálu s filmovou technológiou 4DX, ktorá stimuluje všetkých 5 zmyslov špeciálnymi efektmi, vďaka ktorým divák prežije oveľa intenzívnejší a dokonalejší filmový zážitok. 

4DX kinosála na premietanie celovečerných hollywoodskych filmov má 140 miest a je vybavená efektmi pripomínajúcimi prírodné živly: od búrky cez vánok, od dymiacej explózie až po hmlu a spŕšku vody. Celkový dojem z filmu, okrem toho, čo diváci reálne vidia na plátne, umocňujú aj špeciálne sedadlá s pohybom v troch hybných osiach: kymácanie, zdvih a náklony. Dokonca divákov môže prekvapiť šteklenie nôh či chrbta. K premietaniu, ktoré zapojí aj ďalšie zmyslové vnemy publika, divák napríklad ucíti vôňu ruže alebo dotyk kvapiek vody na vlastnej koži, využíva kino technológiu 4DX. Filmy sú premietané v 2D alebo 3D formáte.  

Naše video vám ukáže zákulisie, kde sú riadiace a podporné systémy kina. Technológia 4DX má dve časti. Jednou z nich je prestavaná a upravená sála kina, v ktorom je rozvetvený systém svetiel, systém pre tvorbu hmly, vetra či bublín a špeciálne sedadlá pre pohyb, taktiež ďalšie efekty ako sú vône alebo voda. V podlahe je nainštalovaná oceľová konštrukcia, ktorá mierne mení sklon hľadiska. Ku konštrukcii sú ukotvené sedadlá, v ktorých je ukrytý systém ich pohybu. Podlaha a steny sú prešpikované ovládačmi, ktoré celý systém spájajú a vedú do riadiacej projekčnej kabíny, do technického zázemia, kde sa ukrývajú tlakové nádoby s vodou, vzduchom a vonnými esenciami. Podľa potreby a pokynov z riadiaceho centra v priebehu filmu voda, vietor alebo vône prúdia do systému. Druhou časťou je priamo 4DX kód pre film - centrálny mozog, ktorý efekty riadi a uvádza ich do pohybu. Film na plátno kina premieta projektor z digitálnej filmovej kópie. K tomu je vytvorená externá a samostatná 4DX filmová stopa. Tá je presne synchronizovaná s časovým kódom filmu tak, aby sa žiadaný efekt predviedol v ten pravý okamih. Projektor pre premietanie filmu preto doplnila v kabíne Cinema City, Aupark súprava počítačov a ďalšej elektroniky pre riadenie 4DX efektov. 

Ako vzniká film s podporou 4D efektov? Prvým krokom je, keď vývojári dostanú od štúdia finálnu podobu filmu. Pri jeho sledovaní vyberajú miesta, kde a aký 4D efekt k filmu zaradiť. Druhým krokom sa začína tvorba 4DX filmovej stopy, programovanie efektov v synchronizácii s dianím na plátne. Nasledujú testy, skúšky a úpravy vedúce k finálnej 4DX réžii. Na tomto ladení spolupracujú technici 4DX s hollywoodskymi štúdiami. Tretím krokom je konečná 4DX stopa pre film, ktorá má podobu programu, ktorý sa dá poslať do kín e-mailom. Záverečným, štvrtým krokom je, že sa v projekčnej kabíne spustí film a pridaná 4DX stopa.

Prvé dva filmy, ktoré budú uvedené v novom formáte s vetrom, vôňami a pohybom, budú akčný sci fi thriller, Captain America: Občianska vojna a detský animovaný film Angry Birds vo filme. Obidva v programe už od 12. mája. V nasledovných týždňoch sa diváci môžu tešiť na filmové trháky X-Men: Apokalypsa od 19. mája, Alenka v Krajine za zrkadlom od 26. mája a mnoho iných.

Cena vstupenky za 2D premietanie pre dospelých je 11 €, pre deti, študentov a seniorov 9,50 €. Za 3D premietanie bez okuliarov pre dospelých 12,50 €, pre deti, študentov a seniorov 11,50 €. Za okuliare si priplatíte 0,75 €.   

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá