SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Najnovšie letné notebooky

Archív NXT
0

Leto je v plnom prúde, čo ilustruje aj náš výber notebookových noviniek. Hráči majú možnosť siahnuť po nadupanom stroji Acer Aspire V3. Rovnaký výrobca prináša aj unikátny stroj Aspire R7 s patentovaným kĺbom Ezel. Tí, ktorí hľadajú skladnejšie riešenie na cesty, majú na výber z dvoch ultrabookov. ASUS S46CA je zaujímavý najmä cenou, a tak na ultrabook si už netreba nevyhnutne vyčleniť sumu okolo 1000 eur.

Ako vidno, dá sa kúpiť aj za cenu, ktorú v tejto triede možno pokladať za ľudovú. Špičkou vo svojej oblasti je Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch. Je to podnikový ultrabook, ktorý je stavaný na prácu nielen výdržou tela, ale aj akumulátora a ďalšími technickými vychytávkami, na aké sú nároční používatelia pri sérii ThinkPad zvyknutí.

Ntb novinky - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka technických parametrov testovaných notebookových noviniek

Acer Aspire V3-772G

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Špecialitou na trhu medzi multimediálnymi notebookmi je rozhodne tento model. Vo svete, kde sa čoraz viac dbá na hrúbku a hmotnosť, sa stávajú pri modeli Aspire V3 tieto parametre nepodstatnými. Poriadny výpočtový výkon s úplnou výbavou na domáce hranie, strihanie videa alebo superrýchlu kanceláriu môžete mať na svojom stole. Cena je blízka špičkovým ultrabookom, a tak je jasné, že tento model stojí na opačnom konci „bojového poľa". Integrované reproduktory poskytnú zážitok z priestorového zvuku, no systém Dolby Home Theater 4 sme si naplno vychutnali po pripojení slúchadiel.

Acer_Aspire_V3-772_01_rfv_black-085e2ad37b368a27.jpg

Dizajn

Na pohľad patrí tento notebook skôr do skupiny nenápadných počítačov, ak neberieme do úvahy jeho rozmery. Nejde o to, aby bol čo najtenší, ale aby poskytol čo najvyšší výkon. Ten rozhodne poskytuje a k tomu všetkému aj veľmi príjemnú prácu. Klávesnica je podsvietená a dobre sa na nej pracuje. Špecialitou tejto značky je ovládanie hlasitosti a jasu na klávesoch so šípkami cez funkčný kláves. Opierka na ruku poskytne dostatok priestoru, aký majú veľké notebooky a pracovné stanice. Klávesnica je mierne vnorená do základne, takže opierka je o pár milimetrov vyššie. Pri písaní poznať aj tento rozdiel.

Výzbroj & výkon

Výkon je rozhodne bezkonkurenčný a prekonáva drvivú väčšinu multimediálnych notebookov. Procesor Intel Core i7-4702MQ patrí do rodiny štvrtej generácie Intel Mobile CPU postavenej na architektúre Haswell s 22 nm výrobným procesom. Štvorjadrový procesor podáva špičkový výkon, ktorý uvidíte najmä pri strihaní videa, ale aj konverzii multimediálnych súborov, kde sa nehľadí len na podporované inštrukčné súpravy, ale aj „tvrdý" výpočtový výkon. Ten je doplnený o doslova obriu kapacitu RAM. Hneď 32 GB jej máte k dispozícii a k tomu treba pridať aj disk SSD s kapacitou 256 GB.

Skutočné ocenenie z našej strany patrí zladeniu komponentov do jedného celku, je tu totiž ešte druhý pevný disk s kapacitou 1 TB. Má síce 5400 ot./min, no to nám v praxi neprekážalo. Ako úložisko na hry a filmy sme ho bez viditeľného obmedzenia v rýchlosti využili. Samozrejme, displej má rozlíšenie full HD. Podstatný komponent je aj grafická karta. NVIDIA GeForce GTX 760M je tá správna karta na najnovšie hry. Keďže vďaka prítomnosti Blu-ray prepisovačky ide o notebook na hry a filmy, vyskúšali sme najnovšie strieľačky aj preteky. Zo stránky výkonu bolo všetko v poriadku a vďaka disku SSD bolo aj načítavanie hier rýchle. Menšia nevýhoda je mapovanie klávesov. Kombinácia WASD väčšinou nefungovala, bolo treba použiť numerický blok s vypnutou funkciou Num Lock.

K rozmiestneniu portov nemáme výhrady, vzhľadom na veľkosť notebooku sú rovnomerne rozmiestnené po oboch stranách. Napravo napaľovačka, dva porty USB 2.0 a dva audiokonektory. Ľavá časť má dva porty USB 3.0, HDMI, VGA a eternetový port. Na tejto strane je aj výduch ventilátora. Pri hraní z neho sála poriadne teplo. V prednej časti je vedľa štyroch stavových LED diód čítačka pamäťových kariet.

Hodnotenie

Výborný na hranie hier, BD prepisovačka, výkonná grafická karta, špičkový zvuk, dva disky
Len dva porty USB 3.0, klasický disk mohol byť 7200 ot./min


Cena: 1559 EUR
Zapožičal: Acer

Acer Aspire R7


qr_notebookove_novinky.png

Rôzne konvertibilné a hybridné zariadenia majú odteraz v rodine nového súrodenca. Aspire R7 od Aceru totiž prichádza s patentovaným závesom Ezel Hinge, ktorý umožňuje polohovať displej do rôznych uhlov, ale zároveň aj vzdialeností od používateľa a klávesnice. Umožňuje rotovať displej aj do režimu tabletu, prípadne ho otočiť o 180° a ukázať tak výsledok práce pri rokovaní človeku sediacemu oproti. Netradičné, ale zaujímavé a podľa nášho názoru aj praktické riešenie. Čo je však skôr nepraktické, je touchpad nad klávesnicou.

acer.jpg

Dizajn

Nie, nie je to len otázka zvyku, že touchpad je pod klávesnicou. Hoci by sme to mohli vnímať ako experiment zo strany výrobcu, umiestniť klávesnicu v spodnej časti a touchpad (skutočne veľký, čo chválime) do vrchnej, na to sa dá privyknúť len ťažko. Už len preto, že keď píšete na klávesnici (s elegantne vyvýšenými tlačidlami, ktoré sú podsvietené), nemáte si o čo oprieť zápästie. A rovnako, keď siahnete na touchpad, bojíte sa, aby ste omylom nestlačili niektorý z klávesov. Úspech však rozhodne bude mať displej na tomto zariadení, ktorý je 15,6-palcový, multidotykový a ponúka krásne farby panela IPS pri full HD rozlíšení. Samozrejmé je automatické rotovanie displeja podľa jeho polohy, keďže sa s Ezel Hinge dá R7-čka využiť aj ako tablet. Súčasťou balenia je aj bezdrôtová myš, dotykové pero a dve redukcie - z DisplayPortu na VGA a z USB na eternet.

Výzbroj & výkon

Acer siahol po novšom procesore Intel Core i5-3337U, ktorý dokáže dostatočne šetriť energiu (takt 1,8 GHz v pohotovostnom režime) a dokáže byť výkonný, keď treba (max. 3,7 GHz s Turbo Boost). Operačná pamäť aj pevný disk majú bežné kapacity, grafická karta je integrovaná. Papierové predpoklady potvrdili priemerné benchmarkové testy a porovnania. Radi by sme sa však pristavili pri reproduktoroch, ktoré ponúkajú režim Dolby Home Theater, a čo je dôležitejšie, sú až štyri a ponúkajú zreteľne lepší zvuk ako na bežnom notebooku. Výrobca tak vtesnal štyri zvukové membrány do 15,6-palcového tela pri výslednej hmotnosti 2,409 kg. Pekné! Z rozhraní je na ľavej hrane k dispozícii DisplayPort vo veľkosti mini, port HDMI v bežnej veľkosti a dva porty USB štandardu 3.0, z ktorých jeden môže permanentne nabíjať externé periférie aj vo vypnutom stave. Na pravej hrane je potom ešte čítačka pamäťových kariet, jeden starší port USB, tlačidlo zapnutia a ovládanie hlasitosti. Eternet je riešený cez redukciu.

Štvorčlánková batéria s kapacitou 53 Wh by mala ponúknuť podľa výrobcu výdrž 4 hodiny, my sme namerali o niečo menej ako tri a pol hodiny. Pri tomto type zariadenia však určite nejde o výdrž, skôr o to, nájsť mu ten správny typ využitia. To môže byť práve v pracovnom prostredí, prípadne pri styku so zákazníkmi, ak sa budete chcieť štýlovo odlíšiť. Acer Aspire R7 využijú všetci, ktorí budú chcieť byť netradiční a rovnako netradične prezentovať výsledky svojej práce na krásnom displeji. Problematické zostáva nezvyčajné umiestnenie touchpadu.

Hodnotenie

Nový koncept, panel IPS s full HD rozlíšením, podsvietená klávesnica
Touchpad nad klávesnicou, priemerný výkon


Cena: 979 EUR
Zapožičal: Acer


ASUS S46CA

Konečne niekto, kto v kategórii ultrabookov myslí aj na cenovo citlivého používateľa. ASUS prináša jasne cenovo orientovaný ultrabook S46CA, ktorý pri hrúbke 21 mm splnil všetky predpoklady Intelu - hybridný pevný disk s rýchlym štartom systému, hmotnosť iba 1,885 kg na 14-palcové telo a ULV procesor Intel Core i3. Nízka cena sa však odrazila na použitých plastoch a slabšom konštrukčnom spracovaní.

Asus_S46CA-12.jpg

Dizajn

Vonkajšia časť krytu displeja je odolná proti poškriabaniu, čo je vcelku príjemná správa. Vnútri však výrobca použil vcelku lacno pôsobiace plasty. Dlhú životnosť neodhadujeme ani pántom displeja a klávesnicu radíme skôr do kategórie priemerných. Kombináciou čiernej farby a strieborných plastov v imitácii brúseného hliníka výrobca nič nepokazil, dôležitá je tentoraz hrúbka. ASUS sa vtesnal do 21 mm. Použil lesklú povrchovú úpravu displeja, pričom v tejto cenovej kategórii prakticky matná ani nie je veľmi dostupná. Reproduktory SonicMaster Lite by mali poskytovať čistejšie basy, pozitívnejšie by sme hodnotili ich vhodnejšie nastavenie smerom k používateľovi.

Výzbroj a výkon

Aj keď ASUS splnil všetky podmienky, aby mohol svoj notebook označovať ako ultrabook. Výrobca siahol po bežnej čipovej súprave Intel HM76, na ktorú osadil nenáročný a cenovo orientovaný procesor Intel Core i3-3217U, pridal k nemu 4 GB pamäte RAM a zvolil hybridnú kombináciu pevných diskov. To v praxi znamená 750 GB úložného priestoru pre používateľa na disku HDD a 24 GB na disku SSD na systém na jeho svižnejšiu prácu. Displej je 14-palcový so štandardným HD rozlíšením, teda 1366 × 768 pixelov. Grafický čip je Intel HD Graphics 4000. Do tela v hrúbke 21 mm sa dajú vtesnať rozhrania bežných rozmerov, čo ASUS naplno využil. Na ľavej hrane sa nachádza konektor VGA, HDMI, plnohodnotný eternet a USB 3.0. Predná hrana obsahuje čítačku pamäťových kariet a na pravej je ešte jeden audiokonektor a dva staršie porty USB. Šachta podobná optickej mechanike je v skutočnosti odnímateľná batéria.

Z pohľadu výkonu ide o notebook určený pre nenáročných používateľov - študentov skôr netechnických smerov, živnostníkov alebo podnikateľov na každodenné činnosti. Nie je to rekordér v oblasti grafického alebo procesorového výkonu, bežné veci však zvládne bez problémov. Batéria s kapacitou 2950 mAh, rozdelenou medzi štyri články, sa výdržou dostala takmer na štandardné štyri hodiny. Dôležité však je, že ASUS svojím modelom S46CA, ktorý sa pyšne radí do kategórie ultrabookov, atakuje magickú 500-eurovú hranicu.

Hodnotenie

Ultrabook za super cenu, hybridný pevný disk, nízka hmotnosť
Nižší výkon, konštrukčné spracovanie, slabšie pánty, použité plasty


Cena: 549 EUR
Zapožičal: ASUS

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch

Ultrabook do profesionálneho prostredia pod názvom X1 Carbon už poznáme. Lenovo v tejto verzii pridáva aj dotykovú obrazovku, čím ultrabook mierne pribral na hmotnosť 1,519 kg, radikálne však zvyšuje svoj komfort. Chválime snahu o matný dotykový displej, aj keď ide skôr o pololesklé ako matné vyhotovenie. X1-ke, ako zástupcovi z biznisového segmentu, nechýbajú typické prvky, ako je duálne ovládanie myši, vystužené hrany, podsvietená a inak veľmi komfortná klávesnica, klasický dizajn pracovných nástrojov tejto značky či matný pogumovaný povrch. Výrobca však pribaľuje k ultrabooku napájací adaptér s hmotnosťou nad 400 gramov.

71EYC3NfqwL._SL1500_.jpg

Dizajn

Slovko Carbon v názve notebooku značí, že výrobca skutočne použil uhlíkové vlákna na krytoch zariadenia. Ide o dve vrstvy uhlíkových vlákien z vrchnej aj spodnej časti obalového materiálu, ktoré sú miestami zamenené sklenými vláknami, aby bezdrôtové signály mohli lepšie prechádzať konštrukciou. Sklený touchpad patrí k špičke na trhu, najmä v spojení s duálnym ovládaním. Nechýbajú doplnkové tlačidlá ovládania hlasitosti či biometrický snímač odtlačkov prstov. Z pohľadu dizajnu treba spomenúť integrovanú 4-článkovú batériu či vstup na SIM kartu na zadnej hrane, takže pre modul WWAN netreba nič vyberať či odklápať. V praxi ani nie je čo.

Výzbroj a výkon

V predaji sú na Slovensku rôzne konfigurácie (v čase testovania boli dostupné štyri) v cene od 1699 do 2299 eur. Líšia sa procesorom, veľkosťou pamäte RAM a veľkosťou disku SSD. Na 90 % firemných činností testovaná „najnižšia" verzia úplne postačuje. Jej základom je 17-wattový ULV procesor Intel Core i5-3427U s taktom 1,8 GHz v základe a 2,8 GHz pri plnom nasadení na jadro. Sekundujú mu 4 GB pamäte RAM, ktorú možno v jednom slote rozšíriť na dvojnásobok (verzia za 2299 eur má práve 8 GB pamäte RAM). Pevný disk je už, samozrejme, typu SSD a má kapacitu 180 GB. Pre niekoho to bude stále málo, pre niekoho už dostatok. Dôvodom prívlastku Touch je však 14-palcový multidotykový displej s nadštandardným rozlíšením HD+, čo znamená 1600 × 900 pixelov. Reaguje veľmi dobre, aj keď pre jeho dotykovú plochu je obrazovka ťažšia a notebook je menej vyvážený ako nedotyková verzia X1-ky. Chválime svietivosť displeja až 300 nitov.

Z rozhraní je k dispozícii na ľavej hrane nabíjací port USB, na opačnej hrane potom čítačka pamäťových kariet, audioport, rozhranie miniDisplay, USB 3.0 a Kensington. A tým sme okrem šachty na SIM kartu skončili. Rozhraní je máličko a vystačiť si iba s dvoma portmi USB je náročnejšie. Batéria s kapacitou 45,8 Wh by mala vydržať dodávať „šťavu" po dobu viac ako ôsmich hodín. My sme namerali 7 hodín a 38 minút na jedno nabitie, čo považujeme za výborný výsledok aj v kategórii ultrabookov. Technológia Rapid Charge nabije batériu na 80 % do 40 minút, zvyšných 20 % pre vnútorný odpor trvá zhruba ďalšiu hodinku. Lenovo poskytuje na model ThinkPad X1 Carbon Touch nadštandardnú 36-mesačnú záruku, ktorú si však používateľ za túto investíciu rozhodne zaslúži. Z pohľadu ceny a zamerania ide o produkt, ktorý si budú môcť dovoliť zdravé firmy.

Hodnotenie

Rozlíšenie displeja, disk SSD, dotykový displej, výdrž batérie, konektivita WWAN
Minimum rozhraní, veľký a ťažký napájací adaptér, cena


Cena: 1699 EUR
Zapožičal: Lenovo Slovakia

Sony Vaio Duo 13

Konvertibilný ultrabook z dielne Sony je presne také riešenie, aké očakávajú profesionáli pri práci a zábave. Efektné hrany a skosenia mu dodávajú ten správny vzhľad, výrobca nezanedbal ani softvérovú výbavu. Vaio Care a Assist sú samozrejmé doplnky, takisto je tu špeciálna aplikácia na poznámky a využitie pera.

SonyVAIODuo13_Print.jpg

Dizajn

Hybridný ultrabook je vlastne zároveň aj dobre použiteľný tablet. Hmotnosť je síce vyššia, no stále máte k dispozícii plnohodnotný počítač. V balení je aj ďalšia špecialita - adaptér s portom USB. K nemu sa pripája ďalšia súčasť balenia, a to eternetový konektor. Vo výsledku tak získate netradičný adaptér, ktorý sa hodí v hoteli, kde je zlý signál Wi-Fi, no dá sa využiť pripojenie LAN. Navyše ide zároveň o minirouter na distribuovanie signálu cez Wi-Fi z eternetového pripojenia. Zároveň v režime tabletu oceníte pero na zaznamenávanie poznámok. Z boku sa dá vysunúť miniatúrna podložka, do ktorej sa pero postaví. Konštrukcia je dostatočne pevná vrátane kĺba na skladanie displeja. Spodná časť je z uhlíkových vlákien, kĺb a opierka sú z hliníka.

Klávesnica je veľmi pohodlná, s nízkym zdvihom klávesov a so štandardnou veľkosťou šípok, čo je dnes už pomerne netradičné. Menej miesta zostalo na touchpad a opierku dlaní. Pri tomto type ultrabooku je to pochopiteľné a vďaka vyváženiu sa dá na ňom pracovať aj na kolenách. Malý touchpad sa ovláda pohodlne, a keďže displej je dotykový, jeho zmenšené rozmery nebudete negatívne pociťovať. Extra vlastnosťou je aj výdrž akumulátora. Pri našich testoch síce nedosahoval proklamovaných 16 hodín, no dostali sme sa nad hranicu 13 hodín. Podotýkame, že pri rozumnom podsvietení displeja, nie na úkor ergonómie používania.

Výzbroj a výkon

Procesor Intel Core i5-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz je postavený na novej generácii mobilných CPU Intelu Haswell a dáva jednoznačne najavo, že pôjde o výkonný stroj. RAM má štandardnú kapacitu 4 GB a vo výbave je 128 GB disk SSD. Kritériá na výkon sú v tomto prípade náročnejšie, keďže v režime tabletu očakáva používateľ okamžité reakcie. Vcelku je ultrabook rýchly a reakcie sú najmä vďaka SSD okamžité. Ovládanie je prispôsobené obom typom používania, nájdete tu dve webové kamery, tlačidlá na ovládanie hlasitosti sú na spodnej strane.

Z hľadiska výkonu ide o dobre vybavené zariadenie, ktoré vďaka novej platforme postačí aj na hranie starších hier. Očakávajte však od neho pohotový výkon v aplikáciách, pri spracovaní videa alebo obrázkov. Na cestách poslúži port WWAN Huawei MU736 na SIM kartu. Podporuje HSPA+ do 21 Mb/s / 5,76 Mb/s. Vhodný je aj na počúvanie hudby. Overený systém Dolby Home Theater 4 je po pripojení slúchadiel skutočne použiteľný audiosystém. Porty sú umiestnené výhradne v zadne časti, je tu HDMI, 2× USB 3.0, audiokonektor a čítačka pamäťových kariet.

Hodnotenie

Kĺb displeja, celková pevnosť, výborný výkon, použiteľnosť v praxi, modul WWAN, pero, eternet + router v balení
vyššia cena, len dva porty USB 3.0


Cena: 1599 EUR
Zapožičal: Sony

Ntb novinky - nahlad 01-3.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookových noviniek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať