SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Intel Haswell v praxi v notebookoch

Archív NXT
0

Keď sme vám pred dvoma mesiacmi priniesli prvé konkrétne informácie o novej generácii procesorov Intel Haswell, netušili sme, že bude v priebehu ďalších 60 dní taký problém zohnať na test novinky vo svete notebookov už s touto architektúrou.

Ale podarilo sa, exkluzívne vám ponúkame test dvoch notebookov s Haswellom - jeden je herný, štvorjadrový, tvrdo orientovaný na výkon (MSI GE60) a druhý čistý pracant, 11,6-palcový, aktuálne najľahší ultrabook na svete s hmotnosťou iba 866 gramov (Sony Vaio Pro 11). Oba majú v sebe ukrytý Intel Haswell, a tak sme si nenechali ujsť príležitosť porovnať dosiahnuté výkonnostné položky s obdobnými konfiguráciami notebookov v našej databáze. „Čo-to" o novej procesorovej platforme vieme z čítania, konečne sme však mali možnosť vidieť prepracovanú architektúru pracovať aj naživo. Je Haswell to, čo posilní dominanciu Intelu na poli procesorov aj na ďalšie roky?

Trocha teórie na úvod

Keby ste sa zaujímali detailne o architektúru a architektonické zmeny v novej generácii procesorov, odporúčame vám článok Haswell - nová generácia procesorov Intel z PC REVUE č. 6/2013. V skratke uvádzame niekoľko poznatkov. Haswell má síce veľmi podobný výkon a aj parametre ako generácia Ivy Bridge, no v skutočnosti ide o úplne prekopanú architektúru, postavenú prakticky na zelenej lúke. Inžinieri v Inteli si totiž nedali za cieľ zvýšenie výkonu, ale tlačili najmä na spotrebu.

Drobné výkonnostné rozdiely (k lepšiemu) sú asi samozrejmé, Haswell je však primárne o budúcnosti výpočtovej techniky s orientáciou na podstatne nižšiu spotrebu. Intel to dosahuje množstvom brán schopných vypínať jednotlivé časti procesora, ktoré používateľ práve nepotrebuje, takisto sa pri dizajne dbalo na minimálne stratové prúdy. Haswell po novom obsahuje aj napájaciu logiku, tzv. IVR, integrovaný Voltage Regulator. Súčasťou novej architektúru sú aj nové stavy ešte hlbšieho spánku či možnosť čiastočného vypnutia procesora.

haswell.jpg

Intel Haswell v našich porovnávacích testoch potvrdil, čo sme predpokladali - ponúka podobný výkon ako Ivy Bridge, ale citeľne lepšiu výdrž celej zostavy pri práci na batérie

Pohľad na testované notebooky

Na prvotné exkluzívne merania a porovnávačky s predošlou generáciou notebookov sa nám podarilo zohnať dva kúsky. Paradoxne sú z úplne inej kategórie a pritom majú rovnakú cenovku - 1149 eur. Haswell sa však postupne stane bežnou realitou a ceny poklesnú. Pozrieme sa teda na jeden herný a jeden výlučne ultramobilný notebook a porovnáme si ich výkony s podobnými konfiguráciami z našej databázy s predošlou generáciou procesorov. Cieľom tohto článku nie je hodnotiť a recenzovať notebooky, ale pozrieť sa na to, čo prináša Haswell v porovnaní s Ivy Bridge na poli notebookov. Hypotéza je jasná - Haswell by mal ponúknuť nepatrne lepší výkon, ale citeľne lepšiu správu napájania. Bude to tak? Parametre

MSI GE60

Fešák s označením GE60, výkonnostne orientovaný na hráčov, prichádza v konfigurácii s novým štvorjadrovým procesorom Intel Core i7 štvrtej generácie, poriadnou dávkou výbavy, full HD displejom s matnou povrchovou úpravou. Samozrejme, nechýba špičková grafická karta NVIDIA GeForce GTX765M s 2 GB vlastnej pamäte typu DDR5 a je tu aj „vychytávka" špeciálne pre hráčov - Bigfoot Killer, eternetový čip s prioritizáciou herných paketov.

msi.jpg

Herný notebook od MSI ponúka štvorjadrový procesor Haswell, eternetový čip Bigfoot Killer a klávesnicu z radu SteelSeries

V dizajne aerodynamických línií a kvalitného konštrukčného spracovania vystupuje do popredia červená línia, ktorá sa tiahne spodnou časťou notebooku. Klávesnica SteelSeries vydrží aj každodennú hráčsku záťaž. Z rozhraní je k dispozícii HDMI, trojica portov USB (z toho 2× USB 3.0), čítačka pamäťových kariet a port VGA. A práve oba obrazové výstupy sa dajú využiť na pripojenie dvoch externých monitorov súčasne. Pre skutočne extrémnych hráčov upgrade na 16 GB pamäte RAM nebude problém, pretože je obsadený iba jeden slot, a to rovno 8 GB modulom. Táto herná mašinka so štvorjadrovým procesorom je schopná spracúvať osem výpočtových vláken súčasne a ponúknuť tak majiteľovi skutočne poriadnu dávku výkonu, najmä toho grafického a herného. Procesor Intel Haswell dokáže každé jadro pretaktovať krátkodobo na max. 3,4 GHz, zdieľajú spolu 6 MB vyrovnávacej pamäte cache a max. TDP činí 47 W.

Cena: 1149 EUR
Zapožičal: MSI


Sony Vaio Pro 11

O tomto zariadení stačí povedať, že je to aktuálne najľahší ultrabook na svete, a je jasné, aké je jeho určenie. A skutočne 11,6-palcový model s full HD rozlíšením displeja (!) má hmotnosť úžasných 866 gramov, ukrýva v sebe 128 GB disk SSD a využíva novú integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 4400, ktorá sa nachádza v jednom čipe spolu s procesorom Intel Core i5-4200U. To je nízkonapäťová verzia dvojjadrového procesora z rodiny Haswell, schopná spracúvať štyri výpočtové vlákna súčasne. A v pohotovostnom režime je jadro taktované na 1,6 GHz a dočasne sa dokáže pretaktovať na 2,6 GHz.

sony.jpg

Sony Vaio Pro je dostupný v 11 a 13-palcovej verzii, v nami testovanej 11-palcovej je s hmotnosťou 866 gramov najľahším aktuálne dostupným ultrabookom na svete

Tento ľahučký elegán s podsvietenou klávesnicou je, samozrejme, ultrabook, ktorému po novom pribudla podpora NFC (v touchpade) a dokonca mu nechýba ani dokovacie rozhranie v spodnej časti. Z ostatných rozhraní je tu ešte plnohodnotné HDMI a dvojica portov USB. VGA a eternet sú dostupné iba cez redukcie, ktoré sú našťastie súčasťou balenia. Tento čierny ultramobilný notebook využíva brúsený hliník a konštrukciu z jednosmerných uhlíkových vláken, aj keď pánty nepatria práve k najpevnejším. Pri dotyku cítite, že ide o prémiový kúsok. A s kamerou s čipom Exmor R je radosť pracovať. Už so štandardnou batériou dosahuje nádhernú výdrž vysoko nad sedem hodín, je to teda krásny dôkaz, kam celá platforma Haswell smeruje - všimnite si faktor mobility, taký sme nedosiahli v testoch niekoľko rokov.

Cena: 1149 EUR
Zapožičal: Sony

Test notebookov - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka technických parametrov notebookov s procesorom Intel Haswell

Test notebookov - nahlad 02-2.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookov s procesorom Intel Haswell

Haswell vs. Ivy Bridge

Vzali sme teda novinky z dielne oboch výrobcov a postavili sme ich do priamej konfrontácie Haswell vs. Ivy Bridge. Za posledných 6 mesiacov testovania (aby sme zbytočne nedegradovali výsledky pre optimalizáciu komponentov) sme každému z notebookov vyhliadli tri veľmi podobné kúsky, čo sa konfigurácie týka. Chceli sme zistiť, v ktorých častiach si Haswell v praktických testoch počína lepšie, prípadne horšie ako Ivy Bridge. Porovnania boli teda nasledujúce:

  • MSI GE60 (Intel Core i7-4700MQ 2,4 ÷ 3,4 GHz, 6 MB L3 cache, 47 W TDP) vs.
  • Toshiba Satellite P855
  • (Intel Core i7-3630QM 2,4 ÷ 3,4 GHz, 6 MB L3 cache, 45 W TDP) vs.
  • Samsung 700Z5C (Intel Core i7-3615QM 2,3 ÷ 3,3 GHz, 6 MB L3 cache, 45 W TDP) vs.
  • Acer TravelMate P643 (Intel Core i7-3520M 2,9 ÷ 3,6 GHz, 4 MB L3 cache, 35 W TDP)

a

  • Sony Vaio Pro 11 (Intel Core i5-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz, 3 MB L3 cache, 15 W TDP) vs.
  • Sony Vaio Duo 11 (Intel Core i5-3317U 1,7 ÷ 2,6 GHz, 3 MB L3 cache, 17 W TDP) vs.
  • MSI SlideBook S20 (Intel Core i5-3337U 1,8 ÷ 2,7 GHz, 3 MB L3 cache, 17 W TDP) vs.
  • Toshiba Satellite U920t (Intel Core i5-3317U 1,7 ÷ 2,6 GHz, 3 MB L3 cache, 17 W TDP)

Test notebookov - nahlad 01-3.jpg

Porovnanie aktuálnych notebookov s procesorom Intel Haswell so staršou architektúrou Ivy Bridge v notebookoch s podobnými konfiguráciami

Ak sa do porovnávacej tabuľky zahľadíme podrobnejšie, zistíme niektoré zaujímavé fakty. Intel Haswell je skutočne iba o minimum výkonnejší, čo sa týka výpočtovej sily, ako obdobne taktované procesory z rodiny Ivy Bridge. V praxi je výkonnostný nárast v benchmarkových výsledok iba približne 5 %. Prácu s pamäťou RAM nová architektúra príliš neovplyvnila, prakticky vôbec, aspoň na prvých dvoch nami testovaných notebookoch. Keby sme hodnotili výkon komplexne a nechali by sme ho ovplyvniť aj inými komponentmi, nielen procesorom, je celá platforma v priemere o 10 % výkonnejšia ako Ivy Bridge, platí to však v prípade štvorjadrových verzií. V prípade verzií ULV je komplexný nárast výkonu skutočne nepatrný a dosahuje hodnotu menej ako 2 %. Zaujímavé je, že vo výkonnostne orientovaných notebookoch neovplyvnil Haswell pozitívne ani správu napájania, naplno sa však novučičká procesorová architektúra prejavila vo výdrži medzi mobilnými zariadeniami, kam sa radia aj U-čkové procesory. Tu je nárast výdrže pri práci na batérie notebooku s Haswellom v absolútnom vyjadrení v priemere skoro o dve hodiny vyšší, ako ponúkala platforma Ivy Bridge.

Verdikt PC REVUE

Ak inžinieri v Inteli plánovali s Haswellom to, čo s ním skutočne aj dosiahli, plánovali veľmi dobre. Dosiahli rovnaký až mierne vyšší výkon z výpočtovej stránky v porovnaní s generáciou Ivy Bridge, výrazne však zoptimalizovali správu napájania a docielili tak v absolútnych číslach radikálne zlepšenie výdrže. A keď sme o procesoroch Haswell počuli prvýkrát ešte v januári roku 2012 na CES v Las Vegas, neverili sme, že Intel dosiahne štvrtou generáciou svojich procesorov taký krok vpred, aký sa mu napokon podaril. Haswell má teda svoje jasné miesto - poriadny výkon a pritom ešte lepšia výdrž. Základný kameň je tak do budúcnosti daný a my už Intelu iba odkazujeme: „Keep up the hard work."

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať