SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

ASUS B400A / 1. časť

Archív NXT
0

Crash testy sú veľmi populárne u našich čitateľov, pretože jasne prezentujú, kam až siahajú hranice testovaných zariadení. Tento mesiac sme si vybrali ultrabook ASUS B400A (niekedy označený aj ako BU400A), ktorý je určený predovšetkým na nasadenie v biznise.


Tak sme aj ladili naše testy - tento notebook má byť pomocníkom uponáhľaného človeka, ktorý sa potrebuje rýchlo dostať z jedného miesta na druhé a sem-tam mu notebook napr. spadne na zem. Rovnako ho nešetrí pri ceste, ktorú musí vykonať čo najrýchlejšie. A takisto sa môže stať, že aj poriadne zmokne a nemalo by mu to ublížiť. Poďte sa teda spolu s nami pozrieť na to, ako si ASUS B400A poradí s nástrahami PC REVUE.

ASUS_BU400.jpg

ASUS B400A je typický notebook pre obchodníka či manažéra

Zoznámte sa

ASUS B400A je hybridný ultrabook, ktorý obsahuje kombináciu disku SSD a klasického rotačného disku. Disk SSD je vyhotovený ako mSATA, teda nemá podobu disku, ale je to v podstate len plošný spoj. Jeho kapacita je 128 MB a je na ňom operačný systém, zatiaľ čo klasický disk má kapacitu 500 GB a je určený na dáta. Vo výbave je procesor Intel Core i3, 1,8 GHz spolu s 4 GB pamäťou RAM, operačný systém je Microsoft Windows 7. Z hľadiska pripojení je na tom ASUS B400 veľmi dobre - má úplnú verziu HDMI aj pripojenie eternetu, ďalej sú tu dva porty USB 3.0, výstup VGA, dobre použiteľný na prezentáciu, a čítačka kariet SD.

Je to teda výkonný systém, ktorý rýchlo štartuje, má dostatočnú kapacitu napr. aj na filmy, má veľmi dobrý zvuk a k dispozícii je aj systém na zabezpečenie dát. Klasický pevný disk je pritom uložený v špeciálnom obale, ktorý chráni dáta pred poškodením, a to spolu s príslušnou softvérovou výbavou. Na klávesnici sa pohodlne píše, telo obsahuje aj uhlíkové vlákna. Batéria nie je bežným spôsobom vyberateľná, treba na to špecializovaným nástrojom odobrať spodný kryt notebooku. Proti ukradnutiu sa notebook dá chrániť portom Kensington.

ASUSCrashTest-MSATA.jpg

Takto to vyzerá po odskrutkovaní spodného veka - operačný systém je uložený na disku mSATA

BU400_Panty.jpg

Detail špeciálneho vyhotovenia pántov ASUS BU400A

BU400_Klavesnica.jpg

Veľmi precízne je vyhotovená klávesnica, na ktorej sa aj pohodlne píše

Priebeh testov

Pri testoch sme chceli preveriť odolnosť pri používateľovi, ktorý sa príliš o svoj notebook nestará, ale pritom ho chce mať k dispozícii kedykoľvek. Ako uvidíte na našom videu, najprv sme ho rozobrali, pozreli sme si jeho vyhotovenie a následne poskladali do pôvodného stavu. Na testy sme vybrali skúter BMW C600 Sport a na jeho zadnú časť sme gumeným povrazom pripevnili testovaný notebook. Takto sme s ním nabehali niekoľko desiatok kilometrov v Bratislave pri plnej premávke.

Ako sme si overili, rýchlejšie ako motocyklom sa v hustej premávke v našom hlavnom meste ani neprepravíte, ale zároveň je to na našich cestách vyslovene test odolnosti vyhotovenia notebooku. A prešli sme aj nespevnené cestičky, aby sme sa na dohodnuté miesto stretnutia dostali včas. Počas testu sme kontrolovali stav notebooku, ten nabiehal vždy bez problémov a rýchlo.

ASUSNaMotorke.jpg

Takto sme sa s notebookom pripevneným gumou preháňali po bratislavských uliciach

ASUSCrashTest-MotorkaUpevnenie.jpg

Detail upevnenia notebooku na skúter


Prvý vážnejší test sme realizovali na pláži Magio, keď sme notebook hodili z výšky asi 1 metra do kamienkov. Potom sme ho aj zahrabali do kamienkov a zisťovali tak odolnosť jeho krytu proti poškriabaniu. Po vyčistení sme zistili, že na tele notebooku nie sú žiadne škrabance a je úplne funkčný.

MagioPlaz.jpg

Na pláži Magio sme realizovali prvý hod z výšky okolo 1 metra do kamienkov, ktoré sme potom na notebook nahrnuli

MagioPlazBok.jpg

A takto vyzeral notebook tesne po niekoľkých hádzaniach na zem

Tak sme sa dostali k najťažšiemu testu v tejto časti rozpracovania. Chceli sme overiť tvrdenie výrobcu, že notebook má odolnosť proti vode, že konkrétne jeho klávesnica je odolná proti poliatiu. Ako nás poznáte, toto sme poriadne prehnali a notebook sme vystavili z prednej strany striekajúcej vode vychádzajúcej z vysokotlakového čističa Kärcher K.3510. Tlaku vody sme tak na pár sekúnd vystavili prakticky celý notebook. Po takomto poliatí sme ho museli nechať vysúšať asi 5 hodín. Potom už notebook pracoval správne a všetky údaje ostali zachované. Tento test vám však určite neodporúčame opakovať po nás, lebo je veľmi ďaleko za hranicou, ktorú uvádza výrobca, a mohlo by sa stať, že by zatečená voda poškodila elektroniku.

ASUSCrashTest-Voda.jpg

Vrchol tohto testu - ASUS B400A odoláva vode z vysokotlakového čističa Kärcher

Možnosti servisu

Zaujímalo nás, čo by sa asi stalo, keby náš notebook nenaštartoval a museli by sme použiť služby servisu. Pravdepodobne je vám známe, že ASUS (podobne ako niektoré iné značky) používa centralizovaný servis, a teda reklamovaný notebook vyzdvihne na určenom mieste a v dohodnutom čase kuriér, doručí ho do servisného strediska, kde sa realizuje oprava. Opravený notebook opäť doručí kuriér až do vašich rúk. To je síce pohodlné, ale môže to zabrať tak 5 pracovných dní. To by biznismenovi mohlo spôsobiť problém. Vyskúšali sme preto zavolať na telefónne číslo uvedené na tele notebooku a zistili podrobnosti.

VServise.jpg

VServise2.jpg

A takto to vyzerá v servise partnera firmy ASUS pri opravovaní notebooku

Ako sa ukázalo, toto je naozaj firemný notebook a naň platia iné pravidlá servisu. K dispozícii je zásah do 24 hodín s tým, že na miesto inštalácie príde osobne servisný technik aj so súčiastkami. Servisným partnerom pre Slovensko je spoločnosť Datalan a my sme stredisko v tejto firme navštívili. Videli sme ich výbavu, ako aj zásobu náhradných dielov, ktoré sú okamžite k dispozícii. Verím, tomu, že firemný notebook naozaj dokážu rýchlo opraviť.

Čo bude nasledovať?

V ďalšej časti nášho crash testu chceme ešte overiť jeho dlhodobú odolnosť proti pádu na zem, ďalej chceme vyskúšať odolnosť krytu proti poškodeniu a na záver to bude test, ktorý dobre preverí pánty notebooku. Práve to býva totiž pri notebookoch kameň úrazu. Sledujte nás aj o mesiac, dozviete sa viac. Celý priebeh tohto testu nájdete na našom videu na virtuálnom DVD. Na záver ešte cena notebooku ASUS B400A: 899 EUR.

Notebook do crash testu venoval spoločnosť ASUS Slovensko, za zapožičanie skútra ďakujeme spoločnosti BMW Slovakia a predajni FMoto Bavaria, s.r.o. Za sprostredkovanie prístupu do servisných priestorov ďakujeme spoločnosti Datalan.

Crash test tím: Ondrej Macko, Jozef Orgonáš, Xénia Rybáková

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať