Image
5.3.2015 0 Comments

Mozilla ukázala 64-bitový Firefox pre Windows, sľubuje super výkon

firefox.jpg Mozilla predstavila svoju vôbec prvú 64-bitovú vývojársku preview verziu webového prehliadača Firefox určeného pre Windows. Finálna verzia by mala byť dostupná v polovici mája.

„S potešením vám dnes oznamujeme, že 64-bitové buildy Firefox Developer Edition sú teraz okrem OS X a Linuxu dostupné aj pre Windows," napísali na oficiálny blog Dave Camp a Jason Weathersby.

Firefox 38 Developer Edition - predtým známy ako Aurora - je tak teraz dostupný pre Windows v 32- i 64-bitovej verzii. Podľa plánu Mozilly má byť nová verzia Firefoxu vydávaná každých šesť týždňov, čo znamená, že finálna verzia Firefoxu 38 by sa mala objaviť 12. mája.

Podľa Cooka a Weathersbyho je 64-bitová verzia Firefoxu rýchlejšia a bezpečnejšia. Najväčšia výhoda 64-bitového prehliadača na 64-bitovom operačnom systéme je však to, že môže využívať viac ako 4 GB pamäte, čo je maximum, ktoré je dostupné pre 32-bitové aplikácie.

Používatelia vďaka tomu môžu mať otvorené stovky záložiek bez toho, aby sa prehliadač zrútil, alebo spúšťať väčšie, sofistikovanejšie webové aplikácie, napríklad hry.

Mozilla je posledný spomedzi top 5 poskytovateľov prehliadačov, ktorý nemá 64-bitovú verziu svojho softvéru pre Windows. Google vydal 64-bitový Chrome pre Windows v auguste 2014 a verzia pre OS X sa objavila v novembri, zatiaľ čo Safari od Applu a Internet Explorer od Microsoftu majú 64-bitové verzie pre OS X a Windows od roku 2009 a 2006. A 64-bitovú verziu svojho prehliadača už nejaký čas ponúka takisto nórska spoločnosť Opera Software.

Aj keď Mozilla už dlho ponúka 64-bitové verzie Firefoxu pre OS X a Linux, práce na 64-bitovom prehliadači pre Windows Mozilla pozastavila v novembri 2012 a znova spustila o niekoľko mesiacov neskôr.

Treba podotknúť, že 64-bitová verzia Firefoxu na Windows je už niekoľko rokov dostupná cez kanál Nightly, ktorý však nie je určený pre koncových používateľov.

Mozilla má ešte jeden zaujímavý prehliadač, na ktorom pracovala, ale zatiaľ leží „ladom" - Firefox pre dotykové rozhranie Windows, oficiálne nazvaný Firefox for Windows 8 Touch. Ten mal byť vydaný pred mesiacom, ale Mozilla nakoniec vydanie odložila pre „malý počet používateľov, ktorí využívajú rozhranie Modern vo Windows 8".

Podľa expertov je však pravdepodobné, že s tým, ako Microsoft plánuje neskôr v tomto roku vydať operačný systém Windows 10, na ktorý budú môcť bezplatne upgradovať používatelia Windows 7 a Windows 8.1, Mozilla vydanie tejto dotykovej verzie Firefoxu prehodnotí.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá