Image
5.3.2015 0 Comments

Mozilla ukázala 64-bitový Firefox pre Windows, sľubuje super výkon

firefox.jpg Mozilla predstavila svoju vôbec prvú 64-bitovú vývojársku preview verziu webového prehliadača Firefox určeného pre Windows. Finálna verzia by mala byť dostupná v polovici mája.

„S potešením vám dnes oznamujeme, že 64-bitové buildy Firefox Developer Edition sú teraz okrem OS X a Linuxu dostupné aj pre Windows," napísali na oficiálny blog Dave Camp a Jason Weathersby.

Firefox 38 Developer Edition - predtým známy ako Aurora - je tak teraz dostupný pre Windows v 32- i 64-bitovej verzii. Podľa plánu Mozilly má byť nová verzia Firefoxu vydávaná každých šesť týždňov, čo znamená, že finálna verzia Firefoxu 38 by sa mala objaviť 12. mája.

Podľa Cooka a Weathersbyho je 64-bitová verzia Firefoxu rýchlejšia a bezpečnejšia. Najväčšia výhoda 64-bitového prehliadača na 64-bitovom operačnom systéme je však to, že môže využívať viac ako 4 GB pamäte, čo je maximum, ktoré je dostupné pre 32-bitové aplikácie.

Používatelia vďaka tomu môžu mať otvorené stovky záložiek bez toho, aby sa prehliadač zrútil, alebo spúšťať väčšie, sofistikovanejšie webové aplikácie, napríklad hry.

Mozilla je posledný spomedzi top 5 poskytovateľov prehliadačov, ktorý nemá 64-bitovú verziu svojho softvéru pre Windows. Google vydal 64-bitový Chrome pre Windows v auguste 2014 a verzia pre OS X sa objavila v novembri, zatiaľ čo Safari od Applu a Internet Explorer od Microsoftu majú 64-bitové verzie pre OS X a Windows od roku 2009 a 2006. A 64-bitovú verziu svojho prehliadača už nejaký čas ponúka takisto nórska spoločnosť Opera Software.

Aj keď Mozilla už dlho ponúka 64-bitové verzie Firefoxu pre OS X a Linux, práce na 64-bitovom prehliadači pre Windows Mozilla pozastavila v novembri 2012 a znova spustila o niekoľko mesiacov neskôr.

Treba podotknúť, že 64-bitová verzia Firefoxu na Windows je už niekoľko rokov dostupná cez kanál Nightly, ktorý však nie je určený pre koncových používateľov.

Mozilla má ešte jeden zaujímavý prehliadač, na ktorom pracovala, ale zatiaľ leží „ladom" - Firefox pre dotykové rozhranie Windows, oficiálne nazvaný Firefox for Windows 8 Touch. Ten mal byť vydaný pred mesiacom, ale Mozilla nakoniec vydanie odložila pre „malý počet používateľov, ktorí využívajú rozhranie Modern vo Windows 8".

Podľa expertov je však pravdepodobné, že s tým, ako Microsoft plánuje neskôr v tomto roku vydať operačný systém Windows 10, na ktorý budú môcť bezplatne upgradovať používatelia Windows 7 a Windows 8.1, Mozilla vydanie tejto dotykovej verzie Firefoxu prehodnotí.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá