Image
6.2.2015 0 Comments

Microsoft Windows 10

Stratégia nového generálneho riaditeľa firmy Microsoft sa zdá oveľa premyslenejšia, ako to bolo v minulosti. Dobre vie, že sú tu funkčné ekosystémy od spoločností Apple a Google, na ktoré si už ľudia zvykli, a tak stojí pred otázkou, ako sa s tým vyrovnať. Vychádzať môže z viac ako miliardy používateľov OS Windows a z takmer 2 miliónov záujemcov o preview verziu Windows 10. Takisto má dobre rozvinuté služby ako OneDrive či populárny balík Office.

Update zadarmo - prečo nie?

Na konci januára v redmondskom sídle Microsoftu ukázal, ako to celé myslí. Asi najzaujímavejšia správa je, že update bude počas prvého roka zadarmo pre všetkých majiteľov systémov Windows 7, 8, 8.1 a Windows Phone 8.1. Čiastočnú aktualizáciu dostane aj Windows RT. Microsoft totiž berie Windows 10 skôr ako službu, už nie ako produkt. Nie je známe, aký bude obchodný model pre stále existujúcich majiteľov Windows XP. Podľa toho, čo sme na prezentácii videli, tento update sa oplatí.

Windows 10 bude totiž fungovať na všetkých zariadeniach, ktoré ho podporujú - či už je to PC, tablet, alebo smartfón. A rovnaké budú aj aplikácie na zariadeniach. Nedá sa povedať iné než „no konečne". Zariadenia budú dátovo spolupracovať cez OneDrive. Ak si napr. pripravíte prezentáciu v PowerPointe na svojom počítači, neskôr ju môžete prehrávať na cestách aj zo smartfónu, pričom ju stále môžete editovať. A nebude prekážať, že je to komplexná prezentácia, plná multimediálnych prvkov.

To isté platí pre texty, tabuľky alebo poznámky. A rovnaký bude aj zoznam naposledy otvorených dokumentov na všetkých zariadeniach. Microsoft posilňuje aj úlohu trochu zabudnutej aplikácie na poznámky OneNote. Spoločnosť takto plní svoj dávny sen - univerzálne aplikácie, ktoré sa dajú používať na rôznych zariadeniach s odlišnými rozmermi displejov. Ale teraz už naozaj, videli sme to pri kalendári i fotkách s automatickými úpravami a tvorbou albumov podľa miesta a času.

Joe Belfiore z Microsoftu je človek, ktorý robí prezentácie ako živé demonštrácie. Pri prezentácii Windows 10 všetko dopadlo na výbornú.

Používateľské rozhranie a prehliadač Spartan

O prostredí Windows 10 sa už vedelo, že napraví hriechy z minulosti - vráti sa teda nezmyselne zrušené tlačidlo Štart. To bude rozvinuté a priamo v ňom uvidíte aj živé náhľady aplikácií. Pre zariadenia s uhlopriečkou menšou ako 8 palcov bude existovať jej špeciálne vyhotovenie. Rovnako je tu akčné centrum, na jednom mieste si nastavíte Wi-Fi, Bluetooth, hlasitosť a pod. Objaviť sa má aj jednotný messagingový nástroj, podporujúci všetky súčasné služby a pracujúci na všetkých prepojených zariadeniach. OneDrive sa stane základom aj pre predaj hudby, ktorá bude opäť k dispozícii na všetkých prepojených zariadeniach.

Win10_StartScreen.png

Takto vyzerá nový ponuka Štart v operačnom systéme Windows 10 na zariadení s uhlopriečkou pod a nad 8 palcov

Virtuálna asistentka Cortana dostáva nový význam, práve preto stojí hneď vedľa ponuky Štart. Doteraz bola k dispozícii len na telefónoch s Windows Phone (viac v článku v tomto vydaní), teraz sa bude dať použiť aj na desktope a tablete. Pri demonštrácii (v angličtine) sme videli, ako Cortana dokáže poradiť pri navigácii, pri hľadaní parkovacieho miesta, pozrie sa do vášho kalendára, poradí, kam do reštaurácie a čo si tam objednať, a vy sami si môžete editovať, čo všetko Cortana o vás vlastne vie. Poviete jej: „Ukáž mi moje fotky z decembra." A Cortana ich ukáže, pričom vyhľadá informácie na lokálnom disku aj na OneDrive či sociálnych sieťach. Pomocou nej môžete poslať mail, ktorý len nadiktujete. Cortana je teda efektný spôsob, ako používať aj notebook bez dotyku, len hlasom.

Win10_Cortana.png

Virtuálna asistentka Cortana žije v cloude a teraz ju budete môcť použiť aj na desktope alebo tablete - poradí vám pri navigácii, hľadaní informácií i výbere reštaurácie

Internet Explorer je príchodom Windows 10 na vedľajšej koľaji. Podľa výrobcu sa nový kráľ prehliadačov volá Spartan. Ten by mal byť rýchly, jednoduchý a prehľadný. Novinkou je možnosť priameho písania poznámok do zobrazenej webovej stránky - buď myšou, alebo dotykom prsta. Všetky poznámky si môžete uložiť do OneNote a uložíte si aj informácie, čo všetko si chcete pozrieť.

Hry - opäť zjednotenie

Dávno sa to očakávalo a teraz je to tu. Hry na konzole Xbox One môžete hrať na počítači alebo tablete s Windows 10. Zatiaľ len v rámci lokálnej siete, ale veríme, že ďalšie „geografické" rozšírenie príde neskôr. Navyše aj na PC už existuje aplikácia Xbox, ktorá ponúka totožné funkcie ako tá na konzole a telefónoch. Spúšťa sa novou skratkou Win + G. Záznam celej hry si môžete nahrávať a zdieľať ho. Pritom máte vždy k dispozícii zábery z posledných 30 sekúnd hrania, takže neprídete o svoje najlepšie momenty v hre.

Novinkou je DirectX 12, ktorý dáva hrám novú šťavu a efektívnejšie využíva váš existujúci hardvér. Microsoft sľubuje, že vďaka lepšej optimalizácii môžete v hrách pocítiť až o 50 % lepší výkon v porovnaní s DirectX 11. Aplikácia Xbox takisto slúži ako prostriedok na komunikáciu s priateľmi. Písomne, ale aj hlasovo môžete komunikovať s hráčmi, ktorí sa práve hrajú na Xboxe. A nielen to. Titul Fable Legends je prvá hra, ktorú si spoločne zahrajú hráči na počítačoch a konzole Xbox One. V PC verzii môžete získať achievementy a zvýšiť si Xbox Live Gamerscore.

Platformy sa zjednotia aj opačným smerom. Xbox One bude podporovať univerzálne moderné aplikácie. Microsoft nechce z konzoly urobiť počítač, no uvedomuje si, že existuje kategória aplikácií, ktorá je ideálna na televízne obrazovky. A vývojári to budú mať vďaka prepojeniu platforiem bez ďalšej roboty.

Win10_Xbox_Devices.jpg

Windows 10 priniesol aplikáciu Xbox aj na desktopy a môžete hrať hru bežiacu na Xboxe z notebooku alebo tabletu, zatiaľ však len v rámci jednej siete Wi-Fi

Nový operačný systém si, samozrejme, vyskúšame a prinesieme podrobnejšie informácie. Zatiaľ sa zdá, že Microsoft to má rozbehnuté dobre a bezplatný update je tá správna cesta k rozšíreniu Windows 10. Ešte pripomeňme, že Microsoft rovnako uviedol aj holografické okuliare HoloLens spolu s grafickým nástrojom HoloStudio a 87-palcový monitor Surface Hub.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá