Image
5.2.2015 0 Comments

CES 2015: IT, elektronika a veľa zábavy

CES 2015 včíslach a faktoch

  • 160498 účastníkov
  • 40828 návštevníkov zo zahraničia
  • 6575 novinárov zcelého sveta
  • 3673 výstavných stánkov
  • 19,14 ha predanej výstavnej plochy
  • viac ako 140 vystavovateľských krajín
  • zhruba 20000 premiér produktov
  • 30 celebrít vrátane 50 Centa či Dr. Phila McGrawa

CES1.jpg

Tak asme konečne doma! To som si povedal, keď sme po viac ako týždni vUSA pristáli vo Viedni. Tento rok to bolo poriadne namáhavé, za novinkami sme prešli viac ako 60 km peši, jednostaj sme stáli vnejakom rade, fotografovali, nakrúcali, posielali e-maily apod. Ateraz sme tu aj snašou reportážou a,samozrejme, aj s redakčnými videami.

qr_ces.jpg


Očom bol CES?

Jednoznačne onovinkách, aké uvidíme unás vEurópe niekedy vpolovici roka. Prím tentoraz hrali autonómne autá, nositeľné zariadenia, 3D tlačiarne, televízory, multimediálny obsah cez internet, rôzne tablety, smartfóny azariadenia 2 v1. Vnašej reportáži budeme postupovať chronologicky podľa toho, ako boli jednotlivé novinky predstavené novinárom počas celej výstavy CES.

Acer: Notebooky sRealSense anový Jade

Spoločnosť Acer predstavila ešte deň pred novinárskym dňom notebooky V Nitro Black Edition, ktoré sú už vybavené 3D kamerou Intel RealSense. Tá dokáže rozpoznať prirodzený pohyb vtroch rozmeroch areagovať naň. Majitelia takýchto notebookov budú komunikovať napr. pri hrách, ovládať webové stránky alebo prechádzať medzi aplikáciami, ato len gestami – bez dotyku klávesnice či myši počítača. Takisto umožňujú 3D skenovanie atlač, pričom si môžu objekt vyfotiť, naskenovať auložiť. Zabudovaná kamera obsahuje tri časti: konvenčnú a infračervenú kameru a projektor infračerveného lasera. Pomocou detekcie IR lúča odrazeného od objektu sa zistí skutočná hĺbka scény. Tieto údaje spolu sosoftvérom vytvárajú bezdotykové rozhranie, ktoré reaguje na pohyby rúk, ramien alebo hlavy používateľa, rovnako aj na výrazy tváre.


Notebooky Acer V 17 Nitro Black Edition sú vybavené až 17,3-palcovým displejom sfull HD rozlíšením. Základom je 4-jadrový procesor Intel Core i7-4720HQ. Ďalej je tu grafická karta NVIDIA GeForce GTX so 4 GB grafickej pamäte DDR5. Rýchle 128 alebo 256 GB SSD aaž 1 TB úložného priestoru na pevnom disku, to je základ svižného štartu notebooku idostatočnej kapacity. Vo výbave je až štvorica reproduktorov s celkovým výkonom 8 W. Niektoré modely V 17 sú vybavené aj mechanikou Blu-ray alebo DVD.

Acer_Aspire_V_Nitro_3D-cam.jpg

Acer Aspire V17 Nitro obsahuje 3D kameru stechnológiou RealSense, ktorá umožňuje 3D skenovanie, ale aj ovládanie notebooku gestami

Ďalej sme videli predstavenie 64-bitového smartfónu Acer Liquid Jade S, ktorý ponúka eleganciu aefektný vzhľad. Kdispozícii je pripojenie 4G LTE, 8-jadrový procesor MediaTek (MT6752M) azdokonalená kamera. Vďaka grafickému čipu Mali T760 zaisťuje Liquid Jade S kvalitu obrazu i grafický výkon, dobre sa teda hodí na hranie hier amá plynulé používateľské rozhranie. Počas tohto roka sa bude dodávať sosystémom Android 5.0 Lollipop. Má zakrivené telo, na prvý pohľad je zrejmá elegancia telefónu. Liquid Jade Smá hrúbku len 7,78 mm a hmotnosť 116 gramov. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, svetelnosť F1.8, predný má 5 Mpx. Liquid Jade Sprináša množstvo exkluzívnych režimov: obraz v obraze alebo video vo videu skolážou súčasných záberov zprednej azadnej kamery. Ak sa vám nechce nič nastavovať, je tu plnoautomatický režim fotografovania. Softvér AcerEXTEND umožní písať na smartfóne cez počítač sWindows – buď bezdrôtovo, alebo pomocou kábla. Vo výbave je aj off-line navigácia so službou TomTom. Liquid Jade Ssa bude dodávať aj svoliteľným hybridným duálnym slotom na kartu microSD/nanoSIM. Existujú dva farebné varianty – čierny abiely, ato za cenu 299 eur.

LIQUID_JADE_S.jpg

Acer Liquid Jade Smá až 8-jadrový procesor Mediatek ahodí sa aj na hranie náročnejších hier

LG: G GFlex2, 4K TV, domáce spotrebiče

Spoločnosť LG ohúrila hneď na začiatku novinárskeho dňa svojím smartfónom G Flex2. Ten poháňa 64-bitový osemjadrový procesor, vo výbave je 5,5-palcový full HD displej, ktorého zadná strana má samoopravný povrch úplne nového typu. Sám zbaví škrabancov už za 10 sekúnd pri izbovej teplote bez toho, aby ste ho museli pretierať handričkou. Zakrivený tvar telefónu umožňuje dostať mikrofón bližšie ústam areproduktor bližšie kuchu. Displej P-OLED s rozlíšením 1080p full HD ponúka veľmi dobrý obraz. G Flex2 prichádza s podporou LTE-Advanced na rýchlejšie pripojenie k tejto sieti. Vo výbave je laserové ostrenie pri fotografovaní. Na jednoduchú realizáciu fotografie selfie sa hodí gesto zaťatia päste, ktoré spúšťa trojsekundovú samospúšť. Gesto je pritom rozpoznateľné zo vzdialenosti až 1,5 m. Zhotovenú snímku možno opäť gestom ihneď skontrolovať. Kľúčové informácie, ako je čas, prijaté správy či zmeškané hovory, sa dajú zobraziť jednoduchým dotykom, aj keď je displej vypnutý. Zakrivená batéria s kapacitou 3000 mAh sa nabije na 50 % za 40 minút.

LGGFlex2.jpg

LG G Flex2 je ďalšia generácia zakriveného smartfónu – je pružný pri ohnutí, škrabance na zadnom paneli sa samy zacelia apri fotografovaní sa používa laserové zaostrovanie

LG ďalej ukázalo až 7 modelov televízorov s uhlopriečkami 55, 65 a77 palcov. Tie sú vybavené technológiou WRGB (White Red Green Blue), čo je záruka živých farieb avysokého kontrastu. Technológia Optimized True Color nastavuje stabilitu farieb tak, aby obraz bol príjemný na pohľad. Tieto 4K TV majú latenciu okolo 0,001 ms. Už ani pri rýchlej akčnej scéne alebo pri športe nehrozí rozmazaný obraz. Ovládanie sa realizuje operačným systémom WebOS vo verzii 2.0, používateľ si tu môže nastaviť vlastný spúšťač Launcher Bar. Pomocou WebOS jednoducho pripojíte TV, prepínate kanály aobjavujete nový obsah. Výrazne sa skrátila doba štartu systému. Päť modelov nových televízorov je vybavených viackanálovým ozvučením Ultra Surround System, vytvoreným v spolupráci sfirmou Harman/Kardon. Zdokonalil sa aj zabudovaný algoritmus na zlepšenie kvality z SD, HD aj full HD rozlíšenia na kvalitu Ultra HD. Panely IPS týchto televízorov majú rozlíšenie 3840 × 2160 bodov. Tenké rámčeky a čisté línie dotvárajú moderný vzhľad.


LG na záver ukázalo prepojenie medzi rôznymi domácimi spotrebičmi cez smartfón. Dá sa tak ovládať sušička, práčka, robotický vysávač, ale aj domáca kamera alebo dverový vrátnik. Predstavené práčky a sušičky sú kompatibilné so službou HomeChat, ktorá aj vyhodnocuje informácie o spotrebe energií.


Panasonic: Fotoaparáty, automobily, beauty

Panasonic predstavoval na CES produkty pod heslom „Lepší život, lepší svet“. Na úvod to bol fotoaparát Lumix FT30. Je to superodolný model, ktorý znesievodu, nárazy ajmráz. Je určený pre dobrodružné povahy doterénu. Vo výbave je objektív Lumix DC VARIO so 4-násobným optickým zoomom, ktorý sa začína na širokouhlom ohnisku 25 mm. Milovníci potápania a šnorchlovania ocenia režim na použitie pod vodou s upraveným farebným podaním s posilnenými červenými odtieňmi. Do radu fotoaparátov Lumix patrí napríklad aj model CM1, čo je plnohodnotný digitálny fotoaparát s funkciou rýchleho pripojenia na internet pomocou technológie LTE, ale aj najnovšie kompaktné modely s výmennými objektívmi i bez nich.

Panasonic FT30_TS30r.jpg

Panasonic Lumix FT30 je fotoaparát pre dobrodružné povahy. Nezľakne sa vody, mrazu ani nárazu, na fotografovanie pod vodou má špeciálny režim.

V celom stánku Panasonic bolo vidieť rozlíšenie 4K. Aj Panasonic má, prirodzene, 4K televízory, novinkou je VIERA CX850. Kfarebnému podaniu obrazu prispieva technológia využívajúca aktívny fosfor na rozšírenie farebného priestoru obrazu. Využíva operačný systém Firefox OS. Zároveň bol uvedený aj celý rad kamier na obraz s rozlíšením 4K.

PanasonicWX970.jpg

a tlačovke Panasonicu sa dôraz kládol na 4K obraz, existujú 4K televízory, ale aj kamery

Panasonic vyvinul aj nový systém prehrávania diskov Blu-ray, ktorý podporuje rozlíšenie 4K s posilneným dynamickým rozsahom. Súčasťou expozície bol aj prototyp nového Blu-ray prehrávača BDT270. V stánku nás zaujal prototyp interaktívneho zrkadla, schopného skontrolovať stav pleti a poradiť. Stačí si vlastne len sadnúť pred zrkadlo. My sme si vyskúšali virtuálne fúzy a bradu na mieru, prispôsobenú nášmu typu tváre. V budúcnosti sa očakáva aj analýza stavu kože aporadenstvo na korekciu nedostatkov. Výrazná časť prezentácie bola venovaná automobilom, Panasonic napr. predstavil spoluprácu sautomobilkou Tesla pri dodávke batérií pre Model X, ďalej partnerstvo sFordom pri vývoji systému Sync 3 ainternetového rádia Aupeo! Videli sme aj prototyp elektrickej kolobežky Gogoro Smartscooter.


ASUS: Nový ZenFone aTransformer Book Chi

ASUS oznámil na CES 2015 svoju vlajkovú loď voblasti smartfónov ZenFone 2 (ZE551ML). Prináša výkon a elegantný dizajn, vybavený je 5,5-palcovým full HD displejom IPS a13 Mpx a 5 Mpx fotoaparátmi PixelMaster. ZenFone 2 poháňa 64-bitový procesor Intel Atom sfrekvenciou 2,3 GHz, sú tu 4 GB RAM akonektivita 4G/LTE. Spolu sním prichádza aj nová verzia nadstavby ASUS ZenUI s plne prispôsobiteľným rozhraním a službou Trend Micro security na bezpečné používanie smartfónu.


Kryt telefónu je zaoblený ajeho hrúbka je len 3,9 mm. Tlačidlo na nastavenie hlasitosti je na zadnom kryte, dá sa ľahko ovládať ukazovákom. Displej chráni pred poškodením a odtlačkami prstov ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3, jeho rám má len 3,3 mm. Na trh príde vpiatich farbách. Špecialitou je vtomto prípade fotoaparát – 3 Mpx PixelMaster so šošovkou so svetelnosťou f/2,0. Režim Low Light zlučuje pixely pri fotení za slabého svetla. Výsledkom sú až o 400 % jasnejšie snímky anaozaj sme ním fotili aj vúplnej tme. Prirodzene, dá sa fotiť aj sbleskom. Ide odual SIM telefón ajeho batéria má kapacitu 3000 mAh, na jedno nabitie vydrží fungovať viac ako deň. Technológia fast-charge za 40 minút nabije telefón na 60 %.

ASUSZenFone2.jpg

ASUS ZenFone 2 predstavil šéf tejto spoločnosti, tvrdiac, že ho už dlhšie používa na fotenie aj vtme. Rovnako predstavil aj verziu ZenFone Zoom s3× optickým zoomom.

Ešte zaujímavejšie bolo predstavenie rodiny zariadení 2 v1 Transformer Book Chi. Tie ponúkajú komfort výkonného notebooku, ktorý môžete rýchlo zmeniť na šikovný tablet. Používajú procesor Intel Core M aide o riešenie bez ventilátorov. Vlajková loď je 12,5-palcový T300 Chi, nasleduje 10,1-palcový T100 Chi s celodennou výdržou batérie a ľahké zariadenie T90 s 8,9-palcovým displejom. Všetky modely majú panel IPS s rozlíšením až do WQHD, teda 2560 × 1440. T100 Chi je pritom najtenší tablet s Windows na svete, jeho hrúbka je iba 7,2 mm. T300 Chi je hrubý len 1,65 cm po pripojení k dokovacej stanici. Je teda tenší ako Apple MacBook Air. Klávesnica je pripojená cez Bluetooth s pracovnou vzdialenosťou do 20 metrov. Active Stylus Pen umožňuje písať, kresliť alebo robiť anotácie kdekoľvek na obrazovke. Chi TriCover je zasa luxusný ochranný magnetický obal, ktorého súčasťou je držiak na pero. Ceny zariadení z rodiny Chi sa začínajú od 399 eur.

ASUSTransformerBookChi.jpg

Hlavnú pozornosť na tlačovke firmy ASUS však vyvolali zariadenia 2 v1 zrodiny Transformer Book Chi. Nám sa okrem vlajkovej lodi páčil aj 7,2 mm hrubý T100 Chi.

Samsung: SUHD TV, zakrivené monitory a audio

Hlavné predstavenie na tlačovke Samsungu patrilo UHD televízorom srozlíšením 4K. Novinky vjeho portfóliu vynikajú kvalitou obrazu s hlbokým kontrastom, vyšším jasom aširokou škálou farieb. Zakrivený dizajn diváka pohltí. Základom je využitie nanokryštálovej technológie displeja anového algoritmu na upscaling obrazu znižšieho rozlíšenia. Táto technológia sprostredkuje širokú paletu farieb a poskytuje 64-krát viac farieb než konvenčné televízory. Funkcia na upscaling obsahu analyzuje jas obrazu, aby sa predišlo zvýšenej spotrebe energie pri vytváraní presných kontrastov. Výsledný obraz ponúka hlbokú čiernu ajeho svetlé časti sú až 2,5-krát jasnejšie ako na bežných televízoroch. Vďaka spolupráci so štúdiom 20th Century Fox je Samsung schopný poskytnúť bohatú ponuku filmov práve v UHD rozlíšení. Vlajkovou loďou je SUHD TV JS9500, ktorý pri zavesení na stenu pôsobí skôr ako umelecké dielo. Textúrovaná zadná časť televízora je veľmi štýlová a dotvára elegantný vzhľad.

SUHD.jpg

Samsung uviedol novú generáciu televízorov svysokým rozlíšením. SUHD TV má oproti minulosti viac farieb, vyšší kontrast, je rýchlejší pri dynamických scénach apoužíva operačný systém Tizen pre Smart TV.

Operačným systémom na modelový rok 2015 bude Tizen, ktorým budú vybavené všetky smart televízory Samsungu vrátane SUHD TV. Ide o otvorenú platformu, ktorá umožňuje tretím stranám vývoj TV aplikácií. Samsung posilnil aj použitie televízora ako hernej konzoly. Funkcia Quick Connect rozpozná smartfóny stechnológiou Bluetooth LE. Používatelia tak môžu po stlačení jedného tlačidla sledovať videá z telefónu na televízore. Zároveň môžu na svojom telefóne sledovať televízne programy bez zložitého nastavovania. Vďaka funkcii Samsung Sports Live možno sledovať športové zápasy a zároveň na obrazovke kontrolovať štatistiky tímov ahráčov. Smart TV spustí aj budenie, teda sa zapne a na obrazovke zobrazí dôležité informácie: čas, počasie a denný rozvrh. Samsung ponúkne tri nové rady televízorov SUHD: JS9500, JS9000 a JS8500, a to v deviatich rôznych veľkostiach obrazoviek od 48 až do 88 palcov.

SamsungSUHD88.jpg

Vlajkovou loďou SUHD je zakrivený 88-palcový model, doplnený onové reproduktory

Samsung následne predstavil audiozariadenia s označením WAM7500/6500. Pri nich nezáleží na tom, ako ďaleko od reproduktorov sa poslucháči pohybujú, všetci majú kdispozícii plnohodnotný zvuk, ktorý naplní celú miestnosť. Tento spôsob zvukového prenosu zaisťuje technológia Ring Radiator, ktorej využitím sa zvuk šíri priestorovo s vyvážením výšok i basov. Existuje stojace iprenosné vyhotovenie. Stojaci typ vyzerá štýlovo, prenosný funguje na batériu. Oba modely sa dajú jednoducho pripojiť k televízoru, soundbaru alebo mobilným zariadeniam.

Samsung ďalej predstavil kompletný rad zakrivených monitorov a displej na komerčné využitie SMART LED Signage. V ponuke sú dva modely s pomerom strán 21:9 a s označením SE790C, dostupné sú uhlopriečky 29 a34 palcov a ďalej 32-palcový model SE590C. Hlavné vlastnosti SMART Signage panelov sú bezrámový dizajn, vysoká kvalita obrazovky a možnosť nechať si vyrobiť zariadenie podľa svojich potrieb. Videli sme Signage displej sveľkosťou 2,7 metra na dĺžku a 1 m na šírku, ktorý bol zložený až z 12 obrazoviek. Tento displej má aj najmenší rozstup pixelov na trhu, len 1,4 mm.

Sony: Nositeľné zariadenia, 4K kamery

Spoločnosť Sony predstavila produkty z radu SmartWear – ide o edíciu elegantných hodiniek SmartWatch 3 z nehrdzavejúcej ocele, ďalej novú aplikáciu Lifelog a vodovzdorné slúchadlá sviacerými snímačmi, ktoré poskytnú prehľad o bežeckej dráhe. Hodinky SmartWatch 3 sú vybavené 1,6-palcovým displejom TFT srozlíšením 320 × 320 bodov, ktorý je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Majú krytie IP68, pričom sa nabíjajú cez štandardný port microUSB. Sony uviedlo aj držiak na SmartWatch 3, ktorý umožňuje vybaviť tieto hodinky štandardným 24 mm remienkom. Hodinky sa dajú používať aj bez smartfónu, napr. na prehrávanie hudby, získanie informácie zo snímačov a navigáciu GPS.

SonySmartWatch3.jpg

Sony poriadne pridalo na novinke SmartWatch 3. Na displeji vidíte informácie aj na slnku, hodinky nepotrebujú kolísku na nabíjanie afungujú aj bez smartfónu.

Maximálne využitie nájdu pri spolupráci so smartfónom aaplikáciou Lifelog, ktorá umožňuje nastaviť si osobné ciele, sledovať pokrok, lepšie spoznať samého seba a robiť rozhodnutia ohľadom zdravia či zábavy. Do konta Lifelog možno teraz vstupovať aj zpočítača pomocou prehliadača na adrese lifelog.sonymobile.com. Videli sme aj prototyp okuliarov Sony SmartEyeglass spolu skonceptom SmartEyeglass Attach!, čo je zobrazovací modul šošovky určený na pripojenie kbežným okuliarom.

Veľká pozornosť bola venovaná akčným kamerám, pribudli modely FDR-X100VR (4K) a HDR-AS200VR (full HD). Akčné zábery môžete nakrúcať už aj vultravysokom rozlíšení. Túto kameru si pripnete na prilbu či snoubord a natočíte zaujímavé dobrodružstvá v4K. FDR-X100VR pritom ponúka možnosť natáčať full HD video rýchlosťou 120p a HD video rýchlosťou 240 snímok za sekundu. Pomocou softvéru Action Cam Movie Creator dosiahnete efektné spomalené zábery. Pri 4K rozlíšení je dátový tok 30p. Obe kamery majú zorné pole 170° a funkcia SteadyShot zabezpečuje stabilný obraz aj pri divokej jazde. Novinkou je aj Loop Recording, dostanete sa teda aj kzáberom zachytávajúcim dianie pred tým, ako ste stlačili tlačidlo spúšte. Vo výbave sú dva stereofónne mikrofóny na oboch kamerách sfunkciou potlačenia vplyvu vetra. Kameru spojíte cez Wi-Fi s diaľkovým ovládačom LifeView Remote, ktorý umožňuje ovládanie piatich kamier súčasne.

Sony4K.jpg

Sony FDR-X100VR je akčná kamera pre 4K rozlíšenie, ktorú možno ovládať aj diaľkovým ovládačom so zobrazením nakrúcanej scény

Kamera na bežné nahrávanie FDR-AXP33 je približne o 30 % menšia a o 20 % ľahšia ako predchádzajúci model 4K kamery od Sony. Poskytuje funkciu vyváženej optickej stabilizácie, ktorá zabezpečí, že videá budú ostré na celej ohniskovej dĺžke. Kamera má manuálny krúžok zaostrovania a tlačidlo, ktorému môžete priradiť rôzne funkcie, ako napr. transfokáciu, zaostrovanie alebo expozíciu.Alcatel: Inteligentné hodinky za super cenu

Alcatel predstavil inteligentné hodinky WATCH, ktoré ponúkajú prémiový dizajn za slušnú cenu. WATCH sú určené pre používateľov, ktorí chcú mať hodinky s tradičným vzhľadom, ale aj s inteligentnými funkciami. Sú kompatibilné so smartfónmi sAndroidom aj iOS, zobrazujú notifikácie, možno nimi ovládať multimédiá, monitorovať spánok azobrazovať aktivity fitnes. Snímač tepu srdca je na vnútornej strane hodiniek. Nechýba ani akcelerometer, gyroskop, výškomer a elektronický kompas. Dlhá výdrž batérie spolu so zabudovaným konektorom USB umožňuje mať na zápästí nepretržite inteligentného pomocníka vštýlovom dizajne. Kdispozícii je červeno-čierne, biele, chrómové sivé akovové vyhotovenie. Pri nasadení na ruke nepocítite rozdiel od bežných náramkových hodín, telo aj remienok sú tenké. Displej je okrúhly spriemerom 1,22 palca. Hodinky majú krytie IP67, s 210 mAh batériou vydržia až na 5 dní. Napájací konektor USB sa nachádza priamo vremienku hodiniek. Ich cena je od 99 EUR.

WATCH.jpg

Inteligentné hodinky od Alcatelu ohúria pekným dizajnom acenou pod 100 eur

Intel: 3D obraz a tlač, RealSense anositeľné zariadenia

Riaditeľ Intelu Brian Krzanich mal na tohtoročnom veľtrhu CES kľúčovú prednášku. Počas nej predstavil napr. Curie, čo je hardvérový produkt sveľkosťou gombíka, určený na realizáciu nositeľných riešení. Na trh príde vdruhej polovici roka a jeho súčasťou je procesor Intel Quark SE SoC, ďalej Bluetooth, senzory ablok nabíjania batérie. Nasledovalo predstavenie aplikácií pre kamerový systém Intel RealSense pre roboty, lietajúce drony a väčšie využitie 3D.

IntelCurie.jpg

Šéf Intelu vysvetľuje, že počítač Curie bude základom ďalších nositeľných zariadení

Intel sa pritom spája so spoločnosťou Oakley, výsledkom budú športové okuliare s inteligentnými technológiami. Dostupné budú na konci roka apomôžu športovcom v dosahovaní lepších výkonov. Produkt Nixie bol víťaz súťaže Make it Wearable v roku 2014 aide o lietajúci fotoaparát. Nixie máte na ruke ako náramok, akeď ho hodíte smerom od seba, odletí, urobí fotku aznova sa kvám vráti. Takáto fotografia bola realizovaná priamo na pódiu počas prednášky.

Ďalej sme videli spoluprácu Intelu sfirmou HP. Išlo o3D tlačiareň Multi Jet Fusion, ktorá dokáže tlačiť 3D objekty mimoriadne rýchlo, a takisto o počítač HP Scout, ktorý je vybavený technológiou RealSense. Intel uviedol aj novú aplikáciu z dielne Intel Security pod názvom True Key. Tá bude fungovať medzi platformami a využívať bude osobné faktory, napr. tvár, iné IT zariadenie alebo odtlačok prsta, na jednoduchšie a bezpečnejšie prihlasovanie. Až doteraz bola totiž výpočtová technika obmedzená na interakciu medzi človekom a obrazovkou cez klávesnicu alebo myš. Spolu sTrue Key prichádza 3D, ktorá odbremení ľudí od káblov ahesiel. Aplikácia True Key bude podporovaná na systémoch iOS, Android, Windows a vo väčšine vyhľadávačov. Bude takisto predinštalovaná na zariadeniach HP a Lenovo a v nadchádzajúcich mesiacoch sa stane súčasťou systému McAfee LiveSafe.

HPIntel.jpg

Viceprezident HP tvrdí, že ak sa má stať 3D tlač bežnou realitou, musí sa poriadne zvýšiť jej rýchlosť. Základom ich HP Multi Jet Fusion tak bude procesor Intel Core i7.

HPScout.jpg

Počítač HP Sprout sme videli v stánku Intelu. Aj ten používa RealSense na skenovanie objektov, zadávanie znakov je možné pomocou virtuálnej klávesnice.

Lenovo: Nový ThinkPad X1 Carbon, monitor a príslušenstvo

Lenovo ukázalo na CES najnovšie portfólio produktov ThinkPad. Táto generácia ThinkPad X1 Carbon je svetovo najľahší 14-palcový výkonný ultrabook. Prináša jasný full HD displej a mechaniku PCIe s nepohyblivým médiom, ktorá zabezpečuje až o80 % vyšší výkon úložiska ako štandardné disky SSD. Je vybavený odolným karbónovým šasi amá hmotnosť menej ako 1,3 kg. V spojení s procesormi 5. generácie Intel Core a príslušenstvom je X1 Carbon primárna voľba pre pracovný nástroj. Oceňujeme, že výrobca vrátil mechanické vyhotovenie klávesov F, ako aj tlačidiel touchpadu. Ceny modelov ThinkPad X1 Carbon budú od 1459 EUR.

Thinkpad_X1_Carbon.jpg

Lenovo ThinkPad X1 Carbon je náš tip na 14-palcový ultrabook. Oproti minulému roku sa vrátili mechanické klávesy F, je tu najnovšia IT výbava atento ultrabook vďaka karbónovému puzdru nezlomíte.

Monitor ThinkVision X24 je inovatívny, elegantný, s nádhernou obrazovkou bez okrajov. Má len 7,5 mm tenký rámček a 23,8-palcový panel Neo Blade. Obsahuje aj technológiu kovového povrchového poťahu namiesto bežného zadného krytu, čo ešte zdokonaľuje prémiový dizajn. Medzi hlavné prínosy panela IPS patrí full HD rozlíšenie so zorným uhlom až 178° a digitálne pripojenie cez DisplayPort alebo HDMI. Štýlový a robustný chrómový stojan sa dá naklonením prispôsobiť a postará sa o ergonomické sledovanie. Cena ThinkVision X24 je od 249 EUR a bude dostupný od apríla 2015.


Pozitívne nás prekvapilo škálovateľné príslušenstvo ThinkPad Stack. Prináša presne to, čo si používatelia želajú, teda lepšiu prenosnosť, menej káblov asuper funkcie. Jednotlivé moduly sa pripájajú magneticky, Stack pritom zaberá málo miesta v taške. Medzi moduly patrí až 10000 mAh energetická banka (nabíjanie tabletu alebo telefónu), 1 TB pevný disk USB 3.0, bezdrôtové pripojenie Wireless Access Point na fakt výkonné Wi-Fi a bluetoothový reproduktor. Cena ThinkPad Stack Bluetooth Speaker bude od 90 USD, ThinkPad Stack 10 000 mAh Power Bank od 50 USD, ThinkPad Wireless Access Point /1 TB Hard Drive Kit od 200 USD.

ThinkPadStack.jpg

Atoto bol objav výstavy CES – stohovateľné príslušenstvo, ako je externý disk, 10000 mAh batéria, bluetoothový reproduktor apod. To všetko je vzájomne prepojiteľné aľahko skladné.

Lenovo ukázalo aj nový rad konvertibilných zariadení a tabletov YOGA. Zahŕňa notebook YOGA 3 vpodobe 11- a 14-palcových modelov (v 13-palcovom šasi). Patrí sem aj ThinkPad YOGA, zariadenie pre firmy aprofesionálov v12-, 14- a15-palcovom vyhotovení. Avideli sme aj 8-palcový YOGA Tablet 2 sWindows. Ten prináša aj technológiu AnyPen, ktorou premeníte bežné pero na písací nástroj pre tablet. Písanie na tablete je tak podobné ako písanie na papier.

ThinkPad_Yoga_12.jpg

ThinkPad Yoga 3 je na jednej strane pracovný nástroj, ale zmodelu Yoga zdedila otočenie displeja o360°


Ďalšie predstavenia: Canon, Nikon, Huawei a Toshiba

Spoločnosť Canon predstavila 7 nových prírastkov vrade PowerShot a IXUS. Tri nové superzoomy PowerShot umožnia fotografovať aj zveľkej diaľky, tromi kompaktnými fotoaparátmi IXUS si ľahko zaznamenáte večierok s priateľmi a nový PowerShot N2 ponúka nové možnosti kreativity.

Superzoomy PowerShot SX530 HS, SX710 HS a SX610 HS sú nástroje na snímanie z diaľky. Sú učené na dovolenky, výlety azaznamenanie rôznych udalostí. Model SX530 HS má až 50× optický zoom, SX710 HS 30-násobný aSX610 HS zase 18-násobný. Všetky tri modely sú vybavené funkciou Auto Zoom, ktorá pomáha udržať snímaný objekt v zábere rozpoznaním počtu ľudí a nastavením vhodnej úrovne priblíženia. Fotografie a video môžete ihneď po vytvorení zdieľať cez smartfón alebo tablet, tieto fotoaparáty majú NFC alebo aj Wi-Fi.

CanonPS610HS.jpg

Canon PowerShot 610 HS sme si osobne vyskúšali. Jeho 18-násobný zoom je fajn, pri zábere na skupinu ľudí sa nastaví automaticky afotky sa dajú preniesť do smartfónu.

Najviac sa nám však páčil Connect Station CS100, čo je stanica s úložnou kapacitou až 1 TB avšetky fotky možno jednoducho jediným dotykom importovať z fotoaparátov a kamier Canon s podporou technológie NFC. Do Connect Station CS100 môžete dostať obsah aj ziných zariadení, napr. cez pripojenie káblom USB, priamo z pamäťovej karty alebo cez pripojenie Wi-Fi. Po uložení snímok do Connect Station CS100 je čas si ich vychutnať. Môžete ho pripojiť k obrazovke televízora cez HDMI a budete môcť prezerať fotografie a sledovať videá v rozlíšení full HD. Na bežné bezdrôtové prezeranie albumov cez webový prehliadač môžete použiť aj svoj smartfón, tablet alebo počítač. Connect Station CS100 zároveň zjednodušuje organizovanie archívov priamo na displeji televízora. Použitím infračerveného diaľkového ovládača si môžete albumy prezerať podľa dátumu zhotovenia snímok alebo podľa jednotlivých tém. Cez portál CANON iMAGE GATEWAY vám Connect Station CS100 umožní jednoducho zdieľať fotografie a videá na sociálnych sieťach. Rovnako sa dajú fotky bezdrôtovo tlačiť na kompatibilnej tlačiarni.

Connect Station CS100.jpg

Na Canon Connect Station CS100 sme sa veľmi tešili. Je to centrálna časť pre fotografov, umožňuje uložiť fotky na 1 TB disk apotom ich prezentovať na monitore abezdrôtovo tlačiť.

Nikon predstavil zaujímavé veci. Najviac sa nám páčila zrkadlovka D5500, ktorá obsahuje otáčací a navyše dotykový displej. Pre Nikon je to prvá zrkadlovka, ktorá sa pohodlne ovláda cez displej. Ohlásená cena spolu sobjektívom DX 18-55 mm je mierne pod 1000 USD. Ako sme vyskúšali, na 3,2-palcovom displeji sa pohodlne naviguje, intuitívne si nastavíte body zaostrenia adotykom scénu aj odfotíte. Ak chcete, stále môžete veľa funkcií ovládať tlačidlami. Základom je 24,2 Mpx snímač CMOS, procesor EXPEED 4 a39-bodový zaostrovací systém. Rýchlosť fotenia je 5 záberov za sekundu afotoaparát sa zaobíde bez optického dolnopriepustného filtra, čo zvyšuje ostrosť obrazu. Cez Wi-Fi a aplikáciu možno preniesť fotografie ivideá a fotoaparát sa dá ovládať na diaľku. Ktomu Nikon predstavil aj dva objektívy – mimoriadne ľahký AF-S NIKKOR 300mm f/4 a AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4.5-5.6G, ktorý sa hodí aj na nakrúcanie full HD videa.

NikonD5500.jpg

Nikon D5500 je zrkadlovka, ktorá obsahuje dotykový displej. Cez Wi-Fi sa dá ovládať aplikáciou zo smartfónu.

Huawei prezentoval na CES prémiové smartfóny, patria medzi ne modely P7 (vo vyhotovení Sapphire a Arsenal), Huawei Mate7 (prémiová i bežná edícia) a takisto Huawei Honor 6 a Honor 6 Plus. Cieľom platformy domácich inteligentných produktov zapojených do siete je skvalitnenie života vdomácnosti. Patria medzi ne médiá, zariadenia na monitoring kvality vzduchu, inteligentné zásuvky, osvetlenie s diaľkovým infračerveným ovládaním a inteligentný elektrický ventilátor. V rámci integrovaného riešenia Huawei Hilink boli vystavené modely tabletov Huawei MediaPad T1 a X1, inteligentný náramok TalkBand B1, zariadenia na mobilný prístup do internetu E5 PRO a prístupové zariadenia pre domácnosti.

Toshiba predstavila dva nové tablety so systémom Windows 8.1: Encore 2 Write WT10PE-A s uhlopriečkou 10,1 palca a Encore 2 Write WT8PE-B s8-palcovým displejom. Oba modely sa dodávajú s dotykovým perom TruPen, ktoré umožňuje presné ovládanie, zadávanie údajov alebo písanie poznámok. Založené sú na procesore Intel Atom, 2 GB RAM, batéria vydrží na 8,5 hodiny as tabletmi sa spája aj ročné predplatné Office 365 Personal. Pero TruPen využíva technológiu Wacomfeel IT a poskytuje autentický pocit zísania perom na papier. Aplikácia TruNote dokáže rozpoznať rukopis a spolupracuje s balíkom Microsoft Office 365 Personal. Funkcia Quick Note umožňuje zapisovať poznámky aj bez prihlásenia. Tie potom budú automaticky zobrazené pri spustení TruNote. Ručne písané poznámky môžete konvertovať napr. do Wordu.

Verdikt PC REVUE

CES bol naozaj unikátna príležitosť aoplatilo sa sem letieť. Videli sme premiéry produktov každý deň, predstavovali ich prezidenti svetových firiem. Škoda, že viaceré služby fungujú len na území USA, ich dostupnosť na Slovensku ťažko odhadnúť. Produkty uvedené vnašej reportáži sa však takmer všetky objavia minimálne vEurópe.

Ondrej Macko, Las Vegas, USA

Nevyhnutné náklady na cestu hradila spoločnosť Slovak Telekom.
Fotografie boli realizované fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III s objektívmi EF 24-70 a70-200 mm.Zaujímavé produkty

Grifin-PowerDockPro_02.jpg

Nabíjačka Griffin PowerDock Pro má výkon 12 W adokáže nabíjať 5 tabletov alebo smartfónov s iOS alebo Androidom. Zaujímavý je manažment káblových prepojení, ktorý umožňuje šikovne skryť káble pri ich nepoužívaní. Cena je 130 USD, objaví sa na jesennom trhu.

Withings_Activite.jpg

Inteligentné hodinky Whithings Activité Pop vyzerajú ako klasické hodinky, ale čas na nich možno nastaviť len cez aplikáciu. Pomocou batérie fungujú 8 mesiacov, počítajú kroky, sledujú spánok azobúdzajú vás vo vhodnom čase vibráciami. Cena je 390 eur.

LenovoInteligentneHodiny.jpg

VIBE Band VB10 sú inteligentné hodinky od Lenova. Ich displej využíva e-Ink, výdrž na batériu je 7 dní, nabíjajú sa bez kolísky. Stupeň krytia je IPX7, neboja sa vody acelkom pohodlne sa nosia. Cena je pod 90 USD, zatiaľ sú vpredaji vČíne aRusku.

Gigabyte.jpg

Gigabyte Technology predstavil základnú dosku X99-SOC Champion. Počas predstavenia prešla táto doska zaťažkávacou skúškou vpretaktovaní. Táto doska drží svetový rekord v dosiahnutej frekvencii pamätí DDR4 pri živej demonštrácii.

eRollkers.jpg

Korčule Rollkers vám pomôžu napr. na letisku, dosahujú rýchlosť až 10 km/h. Pri korčuľovaní dolekopcom sa ich batéria nabíja. Údajne sa na nich naučíte rýchlo jazdiť a sú kompatibilné s ľubovoľnými topánkami. Ich cena je 400 USD.

ParrotBebop.jpg

Dron Bebop od spoločnosti Parrot síce na internete existoval už dlhšie, ale svet ho uvidel až na veľtrhu CES. Má trojosovú stabilizáciu, nakrúca full HD video aovládať ho vie každý. Existuje knemu aj ovládač Skycontroller na rozšírenie dosahu z300 m až na 2 km.

DJI.jpg

DJI je známe produkciou dronov, na CES sme však videl zatiaľ nepomenovaný produkt, ktorý využíva trojosovú stabilizáciu kamery aobraz dokáže zachytávať na smartfón. Ideálny produkt pre novinárov na reportáže...

Cokolada.jpg

3D tlačiareň Da Vinci AiO 1.0 od XYZPrinting tlačí z čokolády ozdoby na koláč. Pomocou nej si vytlačíte aj základ chleba, ktorý si následne upečiete.

dell-xps13.jpg

Dell XPS 13 bol prezentovaný vsamostatnej miestnosti ako najmenší 13,3-palcový ultrabook na svete. Do saši 11,6-palcového notebooku sa podarilo vtesnať väčší displej vďaka tenkému 5,2 mm rámčeku. Výdrž na batériu je 15 hodín, existujú verzie sdotykovým ajnedotykovým displejomNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá