Image
13.2.2015 0 Comments

Uber bude fakt v Bratislave?

qr_training.png Ako funguje Uber? Celý tréning pre vodičov si môžete prejsť za menej ako 14 minút.

Cieľom Uberu je poskytovať svoje služby v každom väčšom meste po svete a vytvoriť tak komfortný, elegantný a jednoduchý systém osobnej prepravy. Podarí sa Uberu presadiť nový spôsob prepravy aj v hlavnom meste SR? Asi áno, už oficiálne hľadá aj marketingového manažéra, ktorého úlohou bude rozšíriť túto svetoznámu značku aj u nás.

Budeme sa tak stretávať s kampaňami, pripravuje sa komunita Uber, komunikácia na sociálnych sieťach a UberLOVE (ako sám Uber nazýva skúsenosť so svojou službou) by mala byť pre Bratislavčanov k dispozícii už onedlho. Náš tip je marec 2015.

uber_logo.jpg

Uber prichádza aj na Slovensko. Bude čeliť súdnym zákazom a protestom taxislužieb ako v iných krajinách?

Ako to celé funguje?

S Uberom je každý taxikár, či skôr súkromný prepravca. Uber poskytuje tzv. služby ride-sharing, keď vy ako osoba môžete poskytovať prepravnú službu komukoľvek, kedykoľvek a za vopred jasnú cenu. Môžete poskytovať a najmä využívať túto službu kdekoľvek, kde je Uber dostupný, čím sa výhoda jednej platformy stáva ešte väčšou najmä pre tých, ktorí často cestujú.

Ak si spustíte aplikáciu Uber a chcete dopravu, stačí vám jeden klik a najbližší dopravca (môže byť aj súkromná osoba) dostane o vás informáciu v reálnom čase. Má 15 sekúnd na rozhodnutie, či vás vezme. Obidvaja (dopravca aj prepravovaný) vidia tzv. čas ETA (Estimated Time of Arrival), teda čas predpokladaného príchodu a v reálnom čase môže zákazník sledovať príchod auta k nemu. Platíte on-line platobnou kartou, ktorú si zaregistrujete k svojej aplikácii Uber.

O cenách a tarifách viete vopred, rovnako aj o kategorizácii vozidla, ktoré po vás príde. Uber pritom rozdeľuje vozidlá do štyroch kategórií - uberX, TAXI, BLACK, SUV a LUX. Rozlišujú sa, samozrejme, aj cenou. Nikto vás nemôže oklamať spôsobom: „Tá sadzba akosi rýchlejšie naskakuje."

Vopred je jasne stanovená minimálna sadzba jazdného (4 eurá). Zväčša je využívanie služieb Uber lacnejšie ako využívanie oficiálnych taxislužieb a všetko je cashless. Nepotrebujete žiadnu hotovosť, zaplatené máte v momente, ako opustíte automobil (platba sa stiahne z vašej karty). Najmä v zahraničí tak nemáte problém s prepitným, ktorý sa objavuje napr. pri služobných cestách.

qr_training.png

Raz za týždeň sa naakumulované peňažné prostriedky z účtu Uber prepošlú (po odpočítaní provízie do výške 25 % J) na účet vodiča. Výšku jazdného si môžete rozdeliť (medzi viacerých účastníkov jazdy Uber) a Uber si výrazne zakladá na hodnotení vodičov. Ak poskytovateľ služby stratí na kvalite a odrazí sa to na jeho feedbacku (1 ÷ 5 hviezdičiek), Uber mu môže odobrať prístup k aplikácii, a teda aj k biznisu.

Na druhej strane vďaka cieľavedomému poskytovaniu služieb vyššej kvality sa vám môže s Uberom ľahko stať, že vám vodič sám od seba otvorí dvere pri nastupovaní a vystupovaní, budete mať bezplatne k dispozícii fľašku vody, dostanete bezplatne noviny alebo si budete môcť nabiť telefón.

Problematický je zákon a lobbing/protesty taxislužieb

Problémom môže byť pre Uber zákon, resp. rôzne zákonné úpravy naprieč krajinami, týkajúce sa poskytovania dopravných služieb. Alebo aj lobbing/protesty taxislužieb, ktoré argumentujú chýbajúcimi licenciami či taxametrami. Napríklad ani na Slovensku právne normy nepoznajú možnosť objednávky a platby prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne, o čo sa právne opieralo aj niekoľko sťažností na Uber vo svete.

V Nemecku 1. 9. 2014 tamojší súd pohrozil šoférom Uberu pokutou 250-tisíc eur za poskytovanie takejto služby, pričom už 22. 9. 2014 ďalší nemecký súd tento predošlý praktický zákaz Uberu zrušil. Uber však čelí ďalším problémom, protestom, zákazom a žalobám v Španielsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Thajsku či Indii. V regulovanej forme je povolený vo Vietname a Singapure.

V Prahe dvom šoférom Uberu zabavili vozidlá, ale podľa oficiálneho vyjadrenia Uberu sa inak tejto novinke v Prahe darí dobre. V niektorých amerických mestách chce Uber vymeniť povolenie svojej služby za poskytnuté dáta o dopravnej sieti a jej využívaní. Napriek všetkým zákazom Uber celosvetovo rastie, aktuálne má vyše 500 zamestnancov a hodnota firmy presiahla 3,5 miliardy USD. Kde sa stala chyba? Búria sa taxikári, pretože by prišli o prácu? Možno je však iba aktuálna spoločnosť (vrátane právnych úprav) nepripravená na technologický krok vpred. Túto otázku vyrieši asi iba čas.

uber_screenshot.jpg

Objednanie súkromnej dopravy je otázka jedného kliknutia. A platba? Realizuje sa automaticky a bezhotovostne.

Ride-sharing je budúcnosť prepravy

Jednoduchosť a komfort – dve veci, vďaka ktorým vyrástol Uber a na ktorých je položený celý jeho úspech. Ride-sharing (teda zdieľanie jazdy, napr. cestou do práce) je budúcnosťou prepravy a zakladateľ Uberu „iba“ objavil dieru na trhu. Ak príde Uber aj do Bratislavy, bude to minimálne aspoň alternatíva k existujúcim spôsobom prepravy vrátane tej mestskej hromadnej. Uber nechce, aby ste rozmýšľali, ako riešiť otázky prepravy. Chce, aby ste ich mali vyriešené na jedno kliknutie.


Veľké mestá dnes majú vážne problémy s dopravou. Často väzíte v zápchach a pozeráte sa na tucty stojacich áut, vo väčšine prípadov v nich sedí iba vodič a má „so sebou“ štyri voľné miesta. V niektorých krajinách sú bežné pruhy pre taxislužby či MHD, dokonca aj vyhradené pruhy pre autá, v ktorých sú minimálne dvaja pasažieri (v USA známe carpools). Riešením zahustenej mestskej dopravy je zdieľanie prostriedkov na prepravu. Tak prečo nie Uber?

Zdieľanie áut podľa Fordu

Na výstave CES v Las Vegas sa riešila aj otázka kolapsu dopravy v metropolách. Venoval sa jej prezident spoločnosti Ford a pre veľké mestá plánuje zaviesť systém zdieľaných vozidiel. Určite poznáte situáciu, že prídete do stredu mesta a nedá sa nikde zaparkovať, lebo všetky neobsadené parkovacie miesta sú rezervované. Pritom často sú prázdne po celý čas, keď by ste ich potrebovali. Práve zdieľané autá od Fordu by to mali vyriešiť.

Auto si prenajmete cez mobil, zaparkujete ho v centre a neskôr, keď si veci vybavíte a chcete ísť zase preč, prenajmete si iné auto. Kľúč a doklady od auta nájdete v kabíne, auto si otvorííte kódom, ktorý vám zobrazí aplikácia. Vy si tak len vyberiete auto najbližšie vášmu aktuálnemu pobytu a odveziete sa na ňom, kam budete potrebovať (v rámci mesta).

Ford.jpg

Ford zavádza možnosť zdieľania áut, a to v 28 mestách sveta. K nám najbližšie je Paríž.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá