Image
22.1.2015 0 Comments

Hyperloop: Potrubný dopravný systém s rýchlosťou 1300 km/h mieri do testovacej fázy

Možno si ešte spomínate na nevšedný dopravný systém Hyperloop, akúsi „potrubnú poštu" na prepravu ľudí, ktorej kabínky dosiahnu rýchlosť až 1300 km/h. Informácie o ňom sa objavili v médiách asi pred pol druha rokom. Predstavil ho vtedy CEO spoločností Tesla Motors a Space X Elon Musk.

Systém by mal kombinovať technológiu vzduchového vankúša a pohonu pomocou magnetického lineárneho urýchľovača. Pohyb kapsúl budú zabezpečovať lineárne elektromotory na stenách trubice. Budú sa pohybovať po vzduchovom vankúši, vytvorenom stlačeným vzduchom a aerodynamickým vztlakom.

hyperloop.jpg

Systém bude pozostávať z dvoch trubíc (jedna pre každý smer), ktoré budú upevnené na stožiaroch rozostavaných vo vzájomnej vzdialenosti 50 až 100 metrov.

hyperloop_2.jpg

Musk v týchto dňoch ukázal, že jeho plán neupadol do zabudnutia. Spomenul ho opäť na svojom twitterovom účte.

musk_twitter_hyperloop.jpg

A hovoril o ňom aj na podujatí Texas Transportation Forum. V súčasnosti sa vraj vyvíja testovacie zariadenie vrátane trate dlhej asi 5 míľ (8 km). O mieste jej vybudovania ešte nie je rozhodnuté, ale Musk povedal, že by to bolo „s najväčšou pravdepodobnosťou v Texase".

Na Twitteri Musk naznačil, že trať bude určená pre firemné tímy a skupiny študentov, ktorí budú kabínky testovať. V rámci kalifornského crowdfundingového projektu sa už začali budovať modely prípadných kabín pre Hyperloop, no ešte sa nevyrobil funkčný prototyp.

Tím navrhol aj niektoré zmeny v pôvodnom Muskovom pláne, napríklad naplnenie nízktlakovej trubice, po ktorej sa kabínky budú pohybovať, zmesou plynov namiesto obyčajného vzduchu. Je však nepravdepodobné, že zmeny budú zapracované do novej testovacej dráhy. Tá istotne nevyrieši všetky vážne výzvy, ktoré sa s projektom Hyperloop spájajú, no je to povzbudivé znamenie pre každého, kto sa obával, že Musk od myšlienky upustil.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá