Image
22.1.2015 0 Comments

Hyperloop: Potrubný dopravný systém s rýchlosťou 1300 km/h mieri do testovacej fázy

Možno si ešte spomínate na nevšedný dopravný systém Hyperloop, akúsi „potrubnú poštu" na prepravu ľudí, ktorej kabínky dosiahnu rýchlosť až 1300 km/h. Informácie o ňom sa objavili v médiách asi pred pol druha rokom. Predstavil ho vtedy CEO spoločností Tesla Motors a Space X Elon Musk.

Systém by mal kombinovať technológiu vzduchového vankúša a pohonu pomocou magnetického lineárneho urýchľovača. Pohyb kapsúl budú zabezpečovať lineárne elektromotory na stenách trubice. Budú sa pohybovať po vzduchovom vankúši, vytvorenom stlačeným vzduchom a aerodynamickým vztlakom.

hyperloop.jpg

Systém bude pozostávať z dvoch trubíc (jedna pre každý smer), ktoré budú upevnené na stožiaroch rozostavaných vo vzájomnej vzdialenosti 50 až 100 metrov.

hyperloop_2.jpg

Musk v týchto dňoch ukázal, že jeho plán neupadol do zabudnutia. Spomenul ho opäť na svojom twitterovom účte.

musk_twitter_hyperloop.jpg

A hovoril o ňom aj na podujatí Texas Transportation Forum. V súčasnosti sa vraj vyvíja testovacie zariadenie vrátane trate dlhej asi 5 míľ (8 km). O mieste jej vybudovania ešte nie je rozhodnuté, ale Musk povedal, že by to bolo „s najväčšou pravdepodobnosťou v Texase".

Na Twitteri Musk naznačil, že trať bude určená pre firemné tímy a skupiny študentov, ktorí budú kabínky testovať. V rámci kalifornského crowdfundingového projektu sa už začali budovať modely prípadných kabín pre Hyperloop, no ešte sa nevyrobil funkčný prototyp.

Tím navrhol aj niektoré zmeny v pôvodnom Muskovom pláne, napríklad naplnenie nízktlakovej trubice, po ktorej sa kabínky budú pohybovať, zmesou plynov namiesto obyčajného vzduchu. Je však nepravdepodobné, že zmeny budú zapracované do novej testovacej dráhy. Tá istotne nevyrieši všetky vážne výzvy, ktoré sa s projektom Hyperloop spájajú, no je to povzbudivé znamenie pre každého, kto sa obával, že Musk od myšlienky upustil.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá