Image
22.1.2015 0 Comments

Hyperloop: Potrubný dopravný systém s rýchlosťou 1300 km/h mieri do testovacej fázy

Možno si ešte spomínate na nevšedný dopravný systém Hyperloop, akúsi „potrubnú poštu" na prepravu ľudí, ktorej kabínky dosiahnu rýchlosť až 1300 km/h. Informácie o ňom sa objavili v médiách asi pred pol druha rokom. Predstavil ho vtedy CEO spoločností Tesla Motors a Space X Elon Musk.

Systém by mal kombinovať technológiu vzduchového vankúša a pohonu pomocou magnetického lineárneho urýchľovača. Pohyb kapsúl budú zabezpečovať lineárne elektromotory na stenách trubice. Budú sa pohybovať po vzduchovom vankúši, vytvorenom stlačeným vzduchom a aerodynamickým vztlakom.

hyperloop.jpg

Systém bude pozostávať z dvoch trubíc (jedna pre každý smer), ktoré budú upevnené na stožiaroch rozostavaných vo vzájomnej vzdialenosti 50 až 100 metrov.

hyperloop_2.jpg

Musk v týchto dňoch ukázal, že jeho plán neupadol do zabudnutia. Spomenul ho opäť na svojom twitterovom účte.

musk_twitter_hyperloop.jpg

A hovoril o ňom aj na podujatí Texas Transportation Forum. V súčasnosti sa vraj vyvíja testovacie zariadenie vrátane trate dlhej asi 5 míľ (8 km). O mieste jej vybudovania ešte nie je rozhodnuté, ale Musk povedal, že by to bolo „s najväčšou pravdepodobnosťou v Texase".

Na Twitteri Musk naznačil, že trať bude určená pre firemné tímy a skupiny študentov, ktorí budú kabínky testovať. V rámci kalifornského crowdfundingového projektu sa už začali budovať modely prípadných kabín pre Hyperloop, no ešte sa nevyrobil funkčný prototyp.

Tím navrhol aj niektoré zmeny v pôvodnom Muskovom pláne, napríklad naplnenie nízktlakovej trubice, po ktorej sa kabínky budú pohybovať, zmesou plynov namiesto obyčajného vzduchu. Je však nepravdepodobné, že zmeny budú zapracované do novej testovacej dráhy. Tá istotne nevyrieši všetky vážne výzvy, ktoré sa s projektom Hyperloop spájajú, no je to povzbudivé znamenie pre každého, kto sa obával, že Musk od myšlienky upustil.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá