Image
22.1.2015 0 Comments

Na počítače Slovákov útočí výpalnícky trójsky kôň. Za odšifrovanie si pýta 1500 eur

Bezpečnostná spoločnosť ESET zachytila v utorok novú vlnu útoku, ktorá e-mailom infikuje používateľov zo strednej a východnej Európy a Latinskej Ameriky. Silnejšie zasiahnutou krajinou je aj Slovensko, postihuje pritom nielen domácnosti, ale aj firmy. V infikovanom počítači dôjde k zašifrovaniu všetkých súborov. Výpalníci si za odšifrovanie pýtajú až takmer 1500 eur. ESET odhalil tento útok v prvotnom štádiu šírenia vďaka technológiám, ktoré na trh uviedol v roku 2013.

Používateľ je infikovaný po otvorení škodlivej prílohy v e-mailovej správe. Predmet e-mailu v obeti vzbudzuje dojem, že ide o faxovú správu. Správa pritom nie je lokalizovaná do slovenčiny a ani do češtiny. Po otvorení sa do nechráneného počítača stiahne škodlivý kód Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.A. Jeho jediná úloha je do počítača stiahnuť a spustiť trójskeho koňa Win32/FileCoder.DA, ktorý je známy aj pod menom CTB-Locker.

ESET_email_so_skodlivou_prilohou.jpg

Tento škodlivý kód postupne zašifruje celý obsah počítača a používateľovi zobrazí varovanie, že sa ku všetkým svojim súborom dostane až po zaplatení výkupného vo výške 8 bitcoinov. Ide o virtuálnu menu, používateľ nedokáže vystopovať skutočného príjemcu platby a ani ju nemôže stornovať. Podľa aktuálneho kurzu ide o sumu takmer 1500 eur. Tvorcovia iných výpalníckych trójanov pritom požadujú výrazne nižšie výkupné vo výške stoviek eur. Autori tohto škodlivého kódu dokonca svojej obeti vytvorili názorný návod, ako súbory po zaplatení výpalného odšifrovať, a ponúkajú možnosť zameniť svoju lokálnu menu za bitcoiny.

ESETtechnologia_pokrocila_kontrola_pamate.png

Šifrovanie použité v BTC-Lockeri nemožno prelomiť. Infikovaný používateľ sa preto k zašifrovaným súborom nedostane. Existuje však viacero opatrení, vďaka ktorým sa môžu bežní používatelia i firmy pred týmto útokom chrániť:

  • Ak v spoločnosti používate bezpečnostné riešenie pre mailové servery, zapnite v ňom filtrovanie škodlivých prípon priložených súborov.
  • Neotvárajte prílohy správ, ktoré majú pochybného odosielateľa alebo ktoré poriadne neidentifikujú odosielateľa.
  • Používajte najaktuálnejšiu verziu bezpečnostného riešenia. Nejde pritom len o automaticky aktualizované vírusové databázy, ale aj o kompletnú aktualizáciu bezpečnostného riešenia.
  • Pravidelne zálohujte dáta na svojom počítači. Externý disk by pritom nemal byť permanentne pripojený k počítaču, keďže infekcia sa naň týmto spôsobom môže preniesť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá