Image
21.1.2014 0 Comments

Google pracuje na kontaktných šošovkách s procesorom, snímačmi a anténou

google_kontaktne_sosovky.jpg Očné šošovky s procesorom, anténou a senzormi by mohli pomôcť diabetikom pri sledovaní hladiny cukru v krvi.

Google, podľa ktorého je nová technológia ešte len v počiatočnom štádiu, v súčasnosti testuje prototypy šošoviek a každý krok konzultuje s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Šošovky sú tvorené bezdrôtovým procesorom a miniatúrnymi senzormi na meranie glukózy, vloženými medzi dve vrstvy mäkkého materiálu.

„Pravdepodobne ste už niekedy počuli o tom, aký problém je cukrovka. V súčasosti s ňou musí zápasiť každý 19. človek na tejto planéte. Možno ste však už nepočuli o tom, aké nepríjemnosti sú s cukrovkou spojené. Nekontrolovaná hladina cukru v krvi vystavuje ľudí obrovskému riziku - môže napríklad dôjsť k poškodeniu zraku, obličiek alebo srdca," uviedli novú technológiu jej autori Brian Otis a Babak Parviz z Googlu.

Hladina cukru sa navyše počas dňa mení, takže je dôležité vykonávať časté merania. Väčšina diabetikov na tento účel používa odbery krvi pichnutím do prsta, čo môže byť bolestivé a môže ich to odradiť od častejšieho merania.

Hladinu cukru možno však dobre merať aj prostredníctvom ľudských sĺz. Jediný problém je v tom, ako to využiť.

„Napadlo nás využiť na meranie hladiny cukru v slzách miniatúrnu elektroniku. Teraz už testujeme prototyp, ktorý vykonáva merania každú sekundu," napísali autori projektu.
Výskumníci súčasne skúmajú spôsoby, ako pred príliš vysokou hladinou cukru v krvi varovať nositeľa inteligentných šošoviek. Napadlo ich napríklad, že by do šošoviek mohli umiestniť maličkú LED diódu, ktorá by signalizovala prekročenie spodnej či hornej hranice.

Google sa týmto projektom ďalej uberá smerom, ktorým sa vydal už s inteligentnými okuliarmi Google Glass. Nezdá sa teda, že by išlo len o krátkodobý projekt, ktorý po nejakom čase upadne do zabudnutia ako mnoho iných projektov predtým. Poznatky z vývoja šošoviek navyše Google môže zužitkovať práve pri vývoji okuliarov.

Súvisiace články:
Šošovky iOptik ponúkajú 6× vyššie rozlišenie a 20× väčšiu plochu ako Google Glass

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá