Image
21.1.2014 0 Comments

Google pracuje na kontaktných šošovkách s procesorom, snímačmi a anténou

google_kontaktne_sosovky.jpg Očné šošovky s procesorom, anténou a senzormi by mohli pomôcť diabetikom pri sledovaní hladiny cukru v krvi.

Google, podľa ktorého je nová technológia ešte len v počiatočnom štádiu, v súčasnosti testuje prototypy šošoviek a každý krok konzultuje s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Šošovky sú tvorené bezdrôtovým procesorom a miniatúrnymi senzormi na meranie glukózy, vloženými medzi dve vrstvy mäkkého materiálu.

„Pravdepodobne ste už niekedy počuli o tom, aký problém je cukrovka. V súčasosti s ňou musí zápasiť každý 19. človek na tejto planéte. Možno ste však už nepočuli o tom, aké nepríjemnosti sú s cukrovkou spojené. Nekontrolovaná hladina cukru v krvi vystavuje ľudí obrovskému riziku - môže napríklad dôjsť k poškodeniu zraku, obličiek alebo srdca," uviedli novú technológiu jej autori Brian Otis a Babak Parviz z Googlu.

Hladina cukru sa navyše počas dňa mení, takže je dôležité vykonávať časté merania. Väčšina diabetikov na tento účel používa odbery krvi pichnutím do prsta, čo môže byť bolestivé a môže ich to odradiť od častejšieho merania.

Hladinu cukru možno však dobre merať aj prostredníctvom ľudských sĺz. Jediný problém je v tom, ako to využiť.

„Napadlo nás využiť na meranie hladiny cukru v slzách miniatúrnu elektroniku. Teraz už testujeme prototyp, ktorý vykonáva merania každú sekundu," napísali autori projektu.
Výskumníci súčasne skúmajú spôsoby, ako pred príliš vysokou hladinou cukru v krvi varovať nositeľa inteligentných šošoviek. Napadlo ich napríklad, že by do šošoviek mohli umiestniť maličkú LED diódu, ktorá by signalizovala prekročenie spodnej či hornej hranice.

Google sa týmto projektom ďalej uberá smerom, ktorým sa vydal už s inteligentnými okuliarmi Google Glass. Nezdá sa teda, že by išlo len o krátkodobý projekt, ktorý po nejakom čase upadne do zabudnutia ako mnoho iných projektov predtým. Poznatky z vývoja šošoviek navyše Google môže zužitkovať práve pri vývoji okuliarov.

Súvisiace články:
Šošovky iOptik ponúkajú 6× vyššie rozlišenie a 20× väčšiu plochu ako Google Glass

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá