Image
21.1.2014 0 Comments

95 % bankomatov na celom svete beží na Windows XP, banky migrujú pomaly

bankomat.jpg Väčšina bankomatov pracuje s operačným systémom Windows XP, ktorého technickú podporu Microsoft ukončí 8. apríla 2014. To znamená, že po tomto dátume už softvér bankomatov nebude dostávať pravidelné bezpečnostné záplaty a nebude v súlade s priemyselnými štandardmi.

Podľa spoločnosti NCR, ktorá je najväčším dodávateľom bankomatov v Spojených štátoch, v globálnej miere poháňa Windows XP až 95 % terminálov. Niektoré spoločnosti však prevádzkujú bankomaty so systémom Windows XP Embedded, ktorý je menej náchylný na vírusy a Microsoft ho bude podporovať do začiatku roka 2016.

Možno predpokladať, že väčšina strojov postupne prejde na Windows 7, operačný systém uvedený v októbri 2009. Niektoré novšie modely možno upgradovať naraz v sieti, ale staršie zariadenia musí technik aktualizovať priamo na mieste, teda po jednom. Navyše niektoré z nich ani nemajú dostatočný výpočtový výkon na prevádzku novšieho a náročnejšieho softvéru. Bude teda treba buď upgradovať ich komponenty, alebo ich úplne zlikvidovať.

Podľa očakávania bude do apríla aktualizovaných na Windows 7 len 15 % všetkých bankomatov v USA. Podľa poradenskej firmy Retail Banking Research sú v súčasnosti vo svete prevádzkované 3 milióny bankomatov, čo nie je veľa v porovnaní s globálnou používateľskou základňou Windows.

Microsoft umožňuje spoločnostiam zakúpiť si vlastnú technickú podporu, ktorá predĺži životnosť systému Windows XP. Kúpila si ju aj banka JPMorgan, ktoré začne uskutočňovať prechod svojich bankomatov na Windows 7 v júli. Pritom 3000 z jej 19 000 bankomatov bude potrebovať hardvérové zlepšenia.

Náklady na modernizáciu jedného bankomatu na Windows 7 sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek dolárov v prípade, že je jeho hardvér adekvátny, až po tisíce dolárov, ak sa vyžadujú aj nové komponenty.

Súvisiace články:
Koniec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovede
Microsoft bude naďalej podporovať antivírusy pre Windows XP

Zdroj: businessweek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá