Image
21.1.2014 0 Comments

95 % bankomatov na celom svete beží na Windows XP, banky migrujú pomaly

bankomat.jpg Väčšina bankomatov pracuje s operačným systémom Windows XP, ktorého technickú podporu Microsoft ukončí 8. apríla 2014. To znamená, že po tomto dátume už softvér bankomatov nebude dostávať pravidelné bezpečnostné záplaty a nebude v súlade s priemyselnými štandardmi.

Podľa spoločnosti NCR, ktorá je najväčším dodávateľom bankomatov v Spojených štátoch, v globálnej miere poháňa Windows XP až 95 % terminálov. Niektoré spoločnosti však prevádzkujú bankomaty so systémom Windows XP Embedded, ktorý je menej náchylný na vírusy a Microsoft ho bude podporovať do začiatku roka 2016.

Možno predpokladať, že väčšina strojov postupne prejde na Windows 7, operačný systém uvedený v októbri 2009. Niektoré novšie modely možno upgradovať naraz v sieti, ale staršie zariadenia musí technik aktualizovať priamo na mieste, teda po jednom. Navyše niektoré z nich ani nemajú dostatočný výpočtový výkon na prevádzku novšieho a náročnejšieho softvéru. Bude teda treba buď upgradovať ich komponenty, alebo ich úplne zlikvidovať.

Podľa očakávania bude do apríla aktualizovaných na Windows 7 len 15 % všetkých bankomatov v USA. Podľa poradenskej firmy Retail Banking Research sú v súčasnosti vo svete prevádzkované 3 milióny bankomatov, čo nie je veľa v porovnaní s globálnou používateľskou základňou Windows.

Microsoft umožňuje spoločnostiam zakúpiť si vlastnú technickú podporu, ktorá predĺži životnosť systému Windows XP. Kúpila si ju aj banka JPMorgan, ktoré začne uskutočňovať prechod svojich bankomatov na Windows 7 v júli. Pritom 3000 z jej 19 000 bankomatov bude potrebovať hardvérové zlepšenia.

Náklady na modernizáciu jedného bankomatu na Windows 7 sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek dolárov v prípade, že je jeho hardvér adekvátny, až po tisíce dolárov, ak sa vyžadujú aj nové komponenty.

Súvisiace články:
Koniec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovede
Microsoft bude naďalej podporovať antivírusy pre Windows XP

Zdroj: businessweek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá