Image
21.1.2014 0 Comments

95 % bankomatov na celom svete beží na Windows XP, banky migrujú pomaly

bankomat.jpg Väčšina bankomatov pracuje s operačným systémom Windows XP, ktorého technickú podporu Microsoft ukončí 8. apríla 2014. To znamená, že po tomto dátume už softvér bankomatov nebude dostávať pravidelné bezpečnostné záplaty a nebude v súlade s priemyselnými štandardmi.

Podľa spoločnosti NCR, ktorá je najväčším dodávateľom bankomatov v Spojených štátoch, v globálnej miere poháňa Windows XP až 95 % terminálov. Niektoré spoločnosti však prevádzkujú bankomaty so systémom Windows XP Embedded, ktorý je menej náchylný na vírusy a Microsoft ho bude podporovať do začiatku roka 2016.

Možno predpokladať, že väčšina strojov postupne prejde na Windows 7, operačný systém uvedený v októbri 2009. Niektoré novšie modely možno upgradovať naraz v sieti, ale staršie zariadenia musí technik aktualizovať priamo na mieste, teda po jednom. Navyše niektoré z nich ani nemajú dostatočný výpočtový výkon na prevádzku novšieho a náročnejšieho softvéru. Bude teda treba buď upgradovať ich komponenty, alebo ich úplne zlikvidovať.

Podľa očakávania bude do apríla aktualizovaných na Windows 7 len 15 % všetkých bankomatov v USA. Podľa poradenskej firmy Retail Banking Research sú v súčasnosti vo svete prevádzkované 3 milióny bankomatov, čo nie je veľa v porovnaní s globálnou používateľskou základňou Windows.

Microsoft umožňuje spoločnostiam zakúpiť si vlastnú technickú podporu, ktorá predĺži životnosť systému Windows XP. Kúpila si ju aj banka JPMorgan, ktoré začne uskutočňovať prechod svojich bankomatov na Windows 7 v júli. Pritom 3000 z jej 19 000 bankomatov bude potrebovať hardvérové zlepšenia.

Náklady na modernizáciu jedného bankomatu na Windows 7 sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek dolárov v prípade, že je jeho hardvér adekvátny, až po tisíce dolárov, ak sa vyžadujú aj nové komponenty.

Súvisiace články:
Koniec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovede
Microsoft bude naďalej podporovať antivírusy pre Windows XP

Zdroj: businessweek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá