Image
16.1.2013 0 Comments

Facebook má vlastný vyhľadávací engine, bude iný ako Google alebo Bing

FB_engine_161.jpg Mark Zuckerberg predstavil počas včerajšej tlačovej konferencie novú funkciu sociálnej siete Facebook - vyhľadávací engine Graph Search.

Vyhľadávací engine poskytuje odpovede na otázky týkajúce sa ľudí, fotiek, lokalít, ale aj záujmov. Používatelia môžu pomocou tejto funkcie rýchlejšie pristupovať k starým spomienkam a využívať rôzne filtre, vďaka ktorým vám Graph Search poskytne rýchlejšiu a presnejšiu odpoveď.

Zuckerberg prezentoval funkcionalitu vyhľadávacieho enginu na otázke: „Ktorí priatelia mojich priateľov sú nezadaní muži zo San Francisca?" Odpoveďou mu bol zoznam používateľov, ktorí tieto kritériá spĺňajú. Ďalším z príkladov bolo vyhľadanie fotografií priateľov, ktoré sú staršie ako z roku 1990. Graph Search teda predstavuje nástroj, ktorý môže nájsť svoje využitie aj pri internetových zoznamkách alebo pri hľadaní vhodných kandidátov do zamestnania.

Vyhľadávací engine Graph Search je už od dnešného dňa k dispozícii pre zlomok používateľov hovoriacich po anglicky. Zmena sa prejaví novým, väčším panelom vyhľadávania v hornej časti obrazovky, ktorý nahradí pôvodný biely panel. Informácie o novej funkcii sú dostupné aj priamo na Facebooku, pričom môžete prejaviť aj záujem o jej vyskúšanie.

Graph Search však nepredstavuje priamu konkurenciu pre Google. V porovnaní s bežným vyhľadávačom funguje na inom princípe, nesnaží sa nájsť odpovede, ktoré najlepšie vyhovujú hľadanej fráze, ale kľúčové slová a frázy kombinuje. Takisto podľa vyjadrenia Zuckerberga Graph Search rešpektuje nastavenie súkromia jednotlivých používateľov. Vo výsledkoch vyhľadávania by sa tak nemali objaviť informácie, ktoré vám používateľ na základe nastavenia súkromia nesprístupňuje. Facebook využíva aj Bing engine, ktorý sa použije, ak Graph Search nedokáže poskytnúť odpoveď na hľadanú frázu.

Podľa analytikov predstavuje Graph Search dobrý spôsob, ako oživiť statickosť Facebooku. V prípade mnohých používateľov sa v poslednom čase značne znížilo tempo pridávania nových priateľov. Graph Search to má zmeniť a opäť motivovať používateľov, aby naďalej využívali Facebook.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá