Image
16.1.2013 0 Comments

Facebook má vlastný vyhľadávací engine, bude iný ako Google alebo Bing

FB_engine_161.jpg Mark Zuckerberg predstavil počas včerajšej tlačovej konferencie novú funkciu sociálnej siete Facebook - vyhľadávací engine Graph Search.

Vyhľadávací engine poskytuje odpovede na otázky týkajúce sa ľudí, fotiek, lokalít, ale aj záujmov. Používatelia môžu pomocou tejto funkcie rýchlejšie pristupovať k starým spomienkam a využívať rôzne filtre, vďaka ktorým vám Graph Search poskytne rýchlejšiu a presnejšiu odpoveď.

Zuckerberg prezentoval funkcionalitu vyhľadávacieho enginu na otázke: „Ktorí priatelia mojich priateľov sú nezadaní muži zo San Francisca?" Odpoveďou mu bol zoznam používateľov, ktorí tieto kritériá spĺňajú. Ďalším z príkladov bolo vyhľadanie fotografií priateľov, ktoré sú staršie ako z roku 1990. Graph Search teda predstavuje nástroj, ktorý môže nájsť svoje využitie aj pri internetových zoznamkách alebo pri hľadaní vhodných kandidátov do zamestnania.

Vyhľadávací engine Graph Search je už od dnešného dňa k dispozícii pre zlomok používateľov hovoriacich po anglicky. Zmena sa prejaví novým, väčším panelom vyhľadávania v hornej časti obrazovky, ktorý nahradí pôvodný biely panel. Informácie o novej funkcii sú dostupné aj priamo na Facebooku, pričom môžete prejaviť aj záujem o jej vyskúšanie.

Graph Search však nepredstavuje priamu konkurenciu pre Google. V porovnaní s bežným vyhľadávačom funguje na inom princípe, nesnaží sa nájsť odpovede, ktoré najlepšie vyhovujú hľadanej fráze, ale kľúčové slová a frázy kombinuje. Takisto podľa vyjadrenia Zuckerberga Graph Search rešpektuje nastavenie súkromia jednotlivých používateľov. Vo výsledkoch vyhľadávania by sa tak nemali objaviť informácie, ktoré vám používateľ na základe nastavenia súkromia nesprístupňuje. Facebook využíva aj Bing engine, ktorý sa použije, ak Graph Search nedokáže poskytnúť odpoveď na hľadanú frázu.

Podľa analytikov predstavuje Graph Search dobrý spôsob, ako oživiť statickosť Facebooku. V prípade mnohých používateľov sa v poslednom čase značne znížilo tempo pridávania nových priateľov. Graph Search to má zmeniť a opäť motivovať používateľov, aby naďalej využívali Facebook.

Zdroj: news.cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá