Image
16.1.2013 0 Comments

Nový program je schopný identifikovať anonymných autorov

29c3.jpg Hackerská konferencia ukázala, že len 20 percent anonymných autorov sa oprávnene cíti v bezpečí.

Na hackerskej konferencii Chaos Communication Congress 29C3 skupina amerických lingvistov z univerzity v Drexeli predstavila svoj výtvor Anonymouth - program schopný určovať autora textových príspevkov na základe porovnávania textov. Podľa autorov možno až 80 percent používateľov niektorých anonymných diskusných fór nájsť pomocou lingvistiky.

Stylometrická analýza používa štatistické metódy v snahe o identifikáciu alebo potvrdenie autorstva analyzovaného textu. Vyžaduje na to rozsiahlu vzorku textov, kde sú autori známi a dá sa analyzovať ich použitá slovná zásoba, frekvencia jednotlivých slov, dĺžka a spôsob skladby jednotlivých viet a pod. Nejde teda o vlastný obsah oznámenia, ale o jeho formu - pri každom autorovi je veľmi pravdepodobné, že rovnakým spôsobom uplatňuje tzv. funkčné slová (ako spojky, zámená, pomocné slovesá, ktoré majú minimálny lexikálny význam, ale určujú gramatické vzťahy v súvetiach) napríklad vo svojej dizertačnej práci aj v každom diskusnom príspevku. Výskumníci tieto techniky aplikovali na milióny príspevkov od desiatok tisíc používateľov, ktoré boli zaslané do niekoľkých viacjazyčných webov podzemných hnutí.

Predvádzaný program, ktorý je zatiaľ označovaný za alfa verziu (možno ho stiahnuť na príslušných stránkach univerzity), má množstvo obmedzení. Analýza potrebuje minimálne 5000 slov príspevkov na autora. Ďalej je nevyhnutné oddeliť diskusie od „produktových" informácií (ako sú kreditné karty, vírusy atď.) od konverzačných textov, aby bola umelá inteligencia schopná pracovať samostatne. Finálna analýza prebieha iba v angličtine a všetky texty sú preložené pomocou voľne dostupných nástrojov, ako je Google alebo Bing.

Autori zdôrazňujú, že pri spojení s profesionálnym prekladovými prostriedkami, prípadne preučením programu na danú jazykovú oblasť pravdepodobnosť identifikácie pôvodu príspevku ďalej vzrastie. Ďalšie verzie programu majú navyše brať do úvahy aj iné informácie, ako skupiny adries IP, z ktorých príspevok pochádza, či v akých časoch a z akých časových zón pochádza.

Takéto nástroje môžu odhaliť vlastníkov botnetových sietí i autorov malvéru, čo určite zaujme veľa štátnych organizácií. Na opačnej strane však nepochybne povedú k ďalšej minimalizácii anonymity na internete a k následnému ohrozeniu slobody prejavu, a to nielen v diktátorských režimoch sveta.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá