Image
16.1.2013 0 Comments

Nový program je schopný identifikovať anonymných autorov

29c3.jpg Hackerská konferencia ukázala, že len 20 percent anonymných autorov sa oprávnene cíti v bezpečí.

Na hackerskej konferencii Chaos Communication Congress 29C3 skupina amerických lingvistov z univerzity v Drexeli predstavila svoj výtvor Anonymouth - program schopný určovať autora textových príspevkov na základe porovnávania textov. Podľa autorov možno až 80 percent používateľov niektorých anonymných diskusných fór nájsť pomocou lingvistiky.

Stylometrická analýza používa štatistické metódy v snahe o identifikáciu alebo potvrdenie autorstva analyzovaného textu. Vyžaduje na to rozsiahlu vzorku textov, kde sú autori známi a dá sa analyzovať ich použitá slovná zásoba, frekvencia jednotlivých slov, dĺžka a spôsob skladby jednotlivých viet a pod. Nejde teda o vlastný obsah oznámenia, ale o jeho formu - pri každom autorovi je veľmi pravdepodobné, že rovnakým spôsobom uplatňuje tzv. funkčné slová (ako spojky, zámená, pomocné slovesá, ktoré majú minimálny lexikálny význam, ale určujú gramatické vzťahy v súvetiach) napríklad vo svojej dizertačnej práci aj v každom diskusnom príspevku. Výskumníci tieto techniky aplikovali na milióny príspevkov od desiatok tisíc používateľov, ktoré boli zaslané do niekoľkých viacjazyčných webov podzemných hnutí.

Predvádzaný program, ktorý je zatiaľ označovaný za alfa verziu (možno ho stiahnuť na príslušných stránkach univerzity), má množstvo obmedzení. Analýza potrebuje minimálne 5000 slov príspevkov na autora. Ďalej je nevyhnutné oddeliť diskusie od „produktových" informácií (ako sú kreditné karty, vírusy atď.) od konverzačných textov, aby bola umelá inteligencia schopná pracovať samostatne. Finálna analýza prebieha iba v angličtine a všetky texty sú preložené pomocou voľne dostupných nástrojov, ako je Google alebo Bing.

Autori zdôrazňujú, že pri spojení s profesionálnym prekladovými prostriedkami, prípadne preučením programu na danú jazykovú oblasť pravdepodobnosť identifikácie pôvodu príspevku ďalej vzrastie. Ďalšie verzie programu majú navyše brať do úvahy aj iné informácie, ako skupiny adries IP, z ktorých príspevok pochádza, či v akých časoch a z akých časových zón pochádza.

Takéto nástroje môžu odhaliť vlastníkov botnetových sietí i autorov malvéru, čo určite zaujme veľa štátnych organizácií. Na opačnej strane však nepochybne povedú k ďalšej minimalizácii anonymity na internete a k následnému ohrozeniu slobody prejavu, a to nielen v diktátorských režimoch sveta.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá