Image
15.4.2015 0 Comments

Dohodnuté. Nokia kúpi Alcatel-Lucent za 16 miliárd eur

Alcatel-Lucent Slovakia a.s. Fínska spoločnosť Nokia rokuje o kúpe francúzskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Alcatel-Lucent. V utorok to potvrdili v spoločnom vyhlásení obe firmy. Trhová hodnota zlúčenej spoločnosti by podľa agentúry Reuters mohla dosiahnuť viac ako 40 mld. eur. Firmy upozornili, že v aktuálnej fáze rokovaní nie je isté, či ich výsledkom bude akákoľvek dohoda alebo transakcia.

Analytici a investori tiež poukazujú na možnú opozíciu zo strany francúzskej vlády, ktorá v minulosti označovala telekomunikačný sektor za strategické odvetvie. Vláda tiež citlivo vníma možné rušenie pracovných miest, ktoré býva sprievodným znakom firemných akvizícií. Zdroj z francúzskeho ministerstva hospodárstva pre agentúru Reuters uviedol, že navrhované zlúčenie firiem z pohľadu možných dopadov na zamestnanosť vláda starostlivo preskúma.

"V každom prípade, (vláda) bude veľmi pozorne sledovať akékoľvek dopady na pracovné miesta a aktivity Alcatel-Lucent vo Francúzsku," povedal zdroj. Ako ďalej uviedol, vláda v Paríži potrebuje aj viac informácií o logike projektu a jeho potenciáli vytvoriť európsku spoločnosť, ktorá dokáže konkurovať na globálnych trhoch.

Transakcia je najväčšou akvizíciou v histórii spoločnosti Nokia. Spojením podnikov by mohol vzniknúť najväčší svetový dodávateľ zariadení pre mobilné telefóny.

Akcie skupiny Alcatel v utorňajšom rannom obchodovaní posilňovali o 14 % a Nokia si odpísala 6 %. Trhová hodnota Alcatelu podľa agentúry Reuters predstavuje zhruba 11 mld. eur a Nokie približne 29 mld. eur. Vlani Nokia predala svoju stratovú divíziu mobilných telefónov americkej spoločnosti Microsoft a transformovala sa na výrobcu zariadení pre telekomunikačné siete.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Biznis

Problémy s mobilom Note 7 budú Samsung stáť vyše 5 mld. USD

15.10.2016 00:10

Zastavenie výroby smartfónu Galaxy Note 7 bude juhokórejskú spoločnosť Samsung Electronics stáť zhruba 3 mld. USD v tomto a nasledujúcom štvrťroku, čiže celkové náklady stiahnutia budú prinajmenšom 5, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá