Image
15.4.2015 0 Comments

Dohodnuté. Nokia kúpi Alcatel-Lucent za 16 miliárd eur

Alcatel-Lucent Slovakia a.s. Fínska spoločnosť Nokia rokuje o kúpe francúzskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Alcatel-Lucent. V utorok to potvrdili v spoločnom vyhlásení obe firmy. Trhová hodnota zlúčenej spoločnosti by podľa agentúry Reuters mohla dosiahnuť viac ako 40 mld. eur. Firmy upozornili, že v aktuálnej fáze rokovaní nie je isté, či ich výsledkom bude akákoľvek dohoda alebo transakcia.

Analytici a investori tiež poukazujú na možnú opozíciu zo strany francúzskej vlády, ktorá v minulosti označovala telekomunikačný sektor za strategické odvetvie. Vláda tiež citlivo vníma možné rušenie pracovných miest, ktoré býva sprievodným znakom firemných akvizícií. Zdroj z francúzskeho ministerstva hospodárstva pre agentúru Reuters uviedol, že navrhované zlúčenie firiem z pohľadu možných dopadov na zamestnanosť vláda starostlivo preskúma.

"V každom prípade, (vláda) bude veľmi pozorne sledovať akékoľvek dopady na pracovné miesta a aktivity Alcatel-Lucent vo Francúzsku," povedal zdroj. Ako ďalej uviedol, vláda v Paríži potrebuje aj viac informácií o logike projektu a jeho potenciáli vytvoriť európsku spoločnosť, ktorá dokáže konkurovať na globálnych trhoch.

Transakcia je najväčšou akvizíciou v histórii spoločnosti Nokia. Spojením podnikov by mohol vzniknúť najväčší svetový dodávateľ zariadení pre mobilné telefóny.

Akcie skupiny Alcatel v utorňajšom rannom obchodovaní posilňovali o 14 % a Nokia si odpísala 6 %. Trhová hodnota Alcatelu podľa agentúry Reuters predstavuje zhruba 11 mld. eur a Nokie približne 29 mld. eur. Vlani Nokia predala svoju stratovú divíziu mobilných telefónov americkej spoločnosti Microsoft a transformovala sa na výrobcu zariadení pre telekomunikačné siete.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá