Image
15.4.2015 0 Comments

Dohodnuté. Nokia kúpi Alcatel-Lucent za 16 miliárd eur

Alcatel-Lucent Slovakia a.s. Fínska spoločnosť Nokia rokuje o kúpe francúzskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Alcatel-Lucent. V utorok to potvrdili v spoločnom vyhlásení obe firmy. Trhová hodnota zlúčenej spoločnosti by podľa agentúry Reuters mohla dosiahnuť viac ako 40 mld. eur. Firmy upozornili, že v aktuálnej fáze rokovaní nie je isté, či ich výsledkom bude akákoľvek dohoda alebo transakcia.

Analytici a investori tiež poukazujú na možnú opozíciu zo strany francúzskej vlády, ktorá v minulosti označovala telekomunikačný sektor za strategické odvetvie. Vláda tiež citlivo vníma možné rušenie pracovných miest, ktoré býva sprievodným znakom firemných akvizícií. Zdroj z francúzskeho ministerstva hospodárstva pre agentúru Reuters uviedol, že navrhované zlúčenie firiem z pohľadu možných dopadov na zamestnanosť vláda starostlivo preskúma.

"V každom prípade, (vláda) bude veľmi pozorne sledovať akékoľvek dopady na pracovné miesta a aktivity Alcatel-Lucent vo Francúzsku," povedal zdroj. Ako ďalej uviedol, vláda v Paríži potrebuje aj viac informácií o logike projektu a jeho potenciáli vytvoriť európsku spoločnosť, ktorá dokáže konkurovať na globálnych trhoch.

Transakcia je najväčšou akvizíciou v histórii spoločnosti Nokia. Spojením podnikov by mohol vzniknúť najväčší svetový dodávateľ zariadení pre mobilné telefóny.

Akcie skupiny Alcatel v utorňajšom rannom obchodovaní posilňovali o 14 % a Nokia si odpísala 6 %. Trhová hodnota Alcatelu podľa agentúry Reuters predstavuje zhruba 11 mld. eur a Nokie približne 29 mld. eur. Vlani Nokia predala svoju stratovú divíziu mobilných telefónov americkej spoločnosti Microsoft a transformovala sa na výrobcu zariadení pre telekomunikačné siete.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá