SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

CERN inauguruje SCIENCE GATEWAY, nové popularizačné centrum pre vzdelávanie vo vede

Tlačové správy
0

V CERNe dnes prebieha inaugurácia nového špičkového zariadenia pre vzdelávanie a popularizáciu vo vede. Počas celodennej inaugurácie CERN predstavil Science Gateway [1] prezidentovi Švajčiarskej konfederácie, ministrom a ďalším vysokopostaveným predstaviteľom členských a asociovaných krajín CERNu, sponzorom projektu a výskumným, vzdelávacím a popularizačným partnerom CERNu. Nové zariadenie, ktoré navrhli architekti z Renzo Piano Building Workshop [2], je otvorené pre návštevníkov z celého sveta, od veku piatich rokov nahor. Vďaka tomu sa výrazne rozšíria možnosti CERNu v oblasti jeho vzdelávacích a popularizačných aktivít. CERNovský Science Gateway bude otvorený pre verejnosť od zajtra, t.j. 8. októbra 2023 [3].

SAMSUNG 042024 Advertisement

Inauguračnú ceremóniu začala svojím príhovorom generálna riaditeľka CERNu Fabiola Gianotti [4], v ktorom zdôraznila význam vzdelávania a popularizácie pre verejnosť. “Informovanie verejnosti o výskume v CERNe a delenie sa s ňou o krásu a užitočnosť vedy patrili vždy medzi kľúčové ciele a aktivity CERNu. Vďaka Science Gateway môžeme túto stránku našej misie od zajtra výrazne rozšíriť. Chceme ukázať dôležitosť základného výskumu a jeho spoločenské využitie, nakaziť každého návštevníka zvedavosťou a zápalom pre vedu a inšpirovať mladých ľudí pre kariéry vo vede, technológii, inžinierstve a matematike” povedala Fabiola Gianotti. “Science Gateway bude miestom, kde vedci a verejnosť môžu denne komunikovať. Pre mňa osobne je Science Gateway uskutočneným snom a som veľmi vďačná všetkým ľuďom, ktorí k nemu prispeli, na prvom mieste našim štedrým sponzorom.”

CERN [ 5], Európske laboratórium pre časticovú fyziku, je domovom Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) [6], najväčšieho a najvýkonnejšieho časticového urýchľovača na svete.

Prezident Švajčiarskej konfederácie Alain Berset vo svojom príhovore povedal: “Tí, ktorí poznajú Vennove diagramy, budú súhlasiť, že tento neviditeľný kruh umiestňuje CERN na priesečník medzi Švajčiarsko, Francúzsko a Európu, čo symbolizuje jeho oddanosť spoločným vedeckým a politickým hodnotám. CERN je naozaj výnimočná inštitúcia. Inštitúcia, ktorá umožňuje Švajčiarsku a Ženeve žiariť na pódiu sveta.”

Ikonická budova, inšpirovaná tunelovou štruktúrou CERNovských urýchľovačov, pozostáva z piatich častí, ktoré hostia exhibície, laboratóriá a auditórium, ktoré môže byť pružne konfigurované do rôznych usporiadaní v závislosti na potrebách, ako aj obchod a reštauráciu.

Priesvitné sklenené panely a mosty reprezentujú záväzok CERNu k spolupráci cez hranice a kultúry a k otvorenej vede prístupnej pre všetkých.

Hlavný architekt projektu Renzo Piano povedal: “Bude to miesto, kde sa budú stretávať ľudia: deti, študenti, dospelí, učitelia a vedci, každý, koho priťahuje výskum vesmíru, od nekonečne veľkého k  nekonečne malému. Je to most, ako v metaforickom, tak aj reálnom zmysle. Táto budova je napájaná energiou Slnka uprostred nového lesa.”

Popri tom, že budova vyráža dych vizuálne, CERN a architekti prijali záväzok, že bude plne uhlíkovo neutrálna. Takmer 4000 štvorcových metrov solárnych panelov dodáva viac energie, než koľko budova potrebuje. Viac ako 400 zasadených stromov situovalo celý areál doprostred živého lesa.

Celý projekt bol spustený v roku 2018. Konštrukcia Science Gateway trvala niečo cez dva roky, pričom prvý kameň budovy bol položený 21. júna 2021. [7]

CERNovský Science Gateway by nebol mysliteľný bez štedrej podpory jeho sponzorov [8], ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty a sú ochotní pomocou svojich príspevkov vzdávať hold spoločenskému významu vzdelávania a poznávania. Celkové náklady na Science Gateway boli 100 miliónov švajčiarskych frankov a boli výlučne pokryté z darov sponzorov. Menovite, najväčším individuálnym sponzorom je Nadácia Stellantis [9] s príspevkom 45 miliónov švajčiarskych frankov. Šéf Nadácie Stellantis John Elkann povedal: “CERN je príkladom toho, ako môžeme pracovať spoločne v harmónii, využívajúc vedecké poznatky a vynachádzavosť pre väčšie dobro. Nadácia Stellantis je hrdá na to, že môže spolupracovať s takouto inštitúciou na otvorení novej Science Gateway pre verejnosť, oslavujúc súčasne veľkého inovátora Sergio Marchionneho. Spolu s mojou rodinou sme pevne presvedčení o sile vzdelávania, ktoré je misiou Fondazione Agnelli: závazok, ktorý dnes znovupotvrdzujeme s presvedčením a zápalom.”

Ako súčasť širšej spoločnosti Stellantis podporuje aktivity smerujúce k pokroku ľudstva. Cez svoje filantropické aktivity a svoju nadáciu Stellantis investuje do jednotlivcov pomocou vzdelávacích projektov, ktoré inšpirujú inovácie a výnimočnosť.

Významným sponzorom je tiež Nadácia Hans Wilsdorf. Ďalšími sponzormi sú Nadácia LEGO,  Loterie Romande, Ernst Göhner Stiftung, Rolex, nadácia Carla Fendi Foundation, nadácia Fondation Gelbert, Solvay, nadácia Fondation Meyrinoise du Casino and the town of Meyrin. CERN ďakuje za ich podporu République et Canton de Genève a nadácii CERN and Society Foundation.

Ceremónia sa uskutočnila v 900-miestnom auditóriu, ktoré je pomenované po Sergio Marchionnem, bývalom hlavnom výkonnom riaditeľovi Fiat Chrysler Automobiles, ktorý nedávno zomrel. Hostia navštívili vzdelávacie laboratóriá a jedinečné exhibície. Navštívili Big Bang Café, námestie Collider Circle a ďalšie časti areálu Science Gateway.

Sprevádzaní CERNovskými vedcami a deťmi zamestnancov CERNu si po celý deň mohli návštevníci vyskúšať celú škálu zážitkov z ponuky Science Gateway: od interaktívnych exhibícií po laboratóriá s vlastnoručnými experimentami a multizmyslovými priestormi. Mali tiež možnosť dozvedieť sa o zásadných vedeckých výsledkoch a technológiách CERNu, poučiť sa o histórii vesmíru a obdivovať záhady kvantového sveta. Tínedžeri sprevádzali hostí celé popoludnie rôznymi, na otázkach založenými laboratórnymi činnosťami.

Eliezer Rabinovici, prezident Rady CERNu, povedal v mene členských a asociovaných krajín CERNu: “Dnes oslavujeme odvahu a vášeň pre inováciu, ktorá bola CERNu vždy vlastná spolu s odhodlaním podeliť sa o ovocie svojho výskumu s ľuďmi všetkých krajín a generácií. Nech sa špičkoví vedci zajtrajška zrodia spomedzi zvedavých detí, ktoré v nadchádzajúcich rokoch vyplnia toto nádherné miesto svojou radosťou.”

Očakáva sa, že nové centrum ročne navštívi do 500 000 návštevníkov z celého sveta. Vstup do  Science Gateway bude zadarmo a centrum bude otvorené 6 dní v týždni, od utorka do nedele.

CERN

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať