SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Samsung Galaxy Z Fold 5 / Pracujte s najlepším

0
Aktualizácia (28.3.2024):  Samsung prichádza s aktualizáciou používateľského rozhrania One UI 6.1. na ďalšie zariadenia. Od dnes tak môžu majitelia telefónov série Galaxy S23 (S23, S23+, S23 Ultra), S23 FE, Z Flip5, Z Fold5, tabletov série Tab S9 využívať nové funkcie umelej inteligencie Galaxy AI,
 
Popisy funkcií Galaxy AI
• Circle to Search with Google – pokročilé vyhľadávanie na Googli s presnými výsledkami. Pritom stačí čokoľvek na displeji zakrúžkovať, prípadne kliknúť na obrázok.
• Asistent pre písanie – nástroj umožňujúci vyladiť štylistiku písaných správ tak, aby zodpovedala účelu a kontextu, či už ide o zdvorilý odkaz kolegovi z práce alebo krátky, ale úderný status na sociálnych médiách.
• Tlmočník – preklad konverzácie v reálnom čase v prehľadnom rozdelenom okne – obaja účastníci hovoru si môžu stáť či sedieť tvárou v tvár a čítať si na displeji, čo ten druhý hovorí.
• Simultánny preklad – obojsmerný hlasový aj textový prekladač telefónnych hovorov v reálnom čase. Výrazne uľahčuje napríklad rezervácie najrôznejších služieb na cestách alebo hovory s ľuďmi, ktorých rodný jazyk používateľ neovláda.
• Asistent pre poznámky – tento nástroj vytvára automatické zhrnutia textu do vopred pripravených šablón, prípadne titulnej stránky najrôznejších projektov. Tým zvyšuje každodennú produktivitu.
• Asistent pre prepisy – pomocou umelej inteligencie a technológie Speech-to-Text prepisuje, zhŕňa a prípadne aj prekladá hlasové záznamy.
• Webový asistent – vďaka tejto funkcii si používatelia môžu udržovať prehľad, čo sa aktuálne deje okolo nich aj vo svete, pretože umelá inteligencia prehľadne zhŕňa hlavné správy či obsah vybraných webových stránok.
• Generatívne úpravy – ešte väčšia tvorivá sloboda pri úprave fotografií. Funkcia umožňuje meniť veľkosť či polohu objektov v kompozícii, prípadne ich úplne odstrániť.
• Návrh úprav – osobný inteligentný poradca pri úprave fotografií, posudzuje každú snímku zvlášť a navrhuje úpravy na mieru.
• Okamžité spomalenie – inteligentne pridáva do videozáznamu ďalšie okienka, čo umožňuje vytvárať spomalené zábery akčných scén.

Samsung ako jeden z prvých stavil na kartu skladacích smartfónov a tam, kde ostatní prešľapujú a nesmelo predstavujú prvé verzie svojich „skladačiek“, Samsung so svojimi Galaxy Z Fold a Z Flip prichádza už v piatej generácii. Ja som mal možnosť zasa po roku otestovať nový Galaxy Z Fold 5 a musím uznať, že sa to tentoraz Samsungu podarilo. Niežeby 3. alebo 4. generácia boli výrazne horšie, ale boli skrátka veľké. A to aj na môj vkus, ktorému neprekáža používanie S22 Ultra. Hneď po vybalení Z Fold 5 boli najpríjemnejším prekvapením rozmery. Výrobcovi sa totiž podarilo radikálne prepracovať skladací mechanizmus, ktorý teraz v zatvorenom stave umožňuje úplné zatvorenie zariadenia bez zväčšenej medzery na strane mechanizmu. To má za následok zmenšenie hrúbky v zatvorenom stave až o 2,2 mm, čo už je hodnota, ktorú poznáte na prvý pohľad. Zariadenie má v roztvorenom stave takisto nepatrne menšie rozmery a o 9,7 g nižšiu hmotnosť, ale pri zachovaní rovnakej veľkosti oboch displejov. Tieto drobné rozdiely vytvárajú pohodlnejšie a skladnejšie zariadenie, ktoré sa dá jednoduchšie nosiť. Predný displej a zadný panel sú pokryté sklom Corning Gorilla Glass Victus 2, ktoré je odolnejšie pri pádoch. Z Fold 5 si zachováva rovnaké hodnotenie IP ako Z Fold 4 s hodnotou IPX8, to znamená, že je plne odolný proti vode, ale nie proti prachu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vnútorný 7,6" displej Dynamic AMOLED 2X zachováva rovnaké rozlíšenie 2176 × 1812 pixelov, pomer strán 4:3 a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz ako pri Z Fold 4, ale výrazne sa zvýšil jeho jas z 1000 nitov na 1750 nitov. To si všimnete hlavne vonku za slnečného počasia. Displej krásne vidieť aj bez potreby zatieňovania. Niektorí recenzenti sa radi zmieňujú o tom, že na vnútornom displeji stále vidieť záhyb. Samozrejme, je to pravda, fyzika sa oklamať nedá, a pokiaľ má byť telefón v zatvorenom stave plochý, bude aj v budúcnosti náročné to celkom odstrániť. Nie je to však nič, s čím by sa nedalo žiť, keď sa rozhodnete pre skladacie zariadenie. Vo väčšine scenárov použitia som to príliš nevnímal. Samsung navyše veľa aplikácií rieši tak, že je obrazovka rozdelená na dve polovice, takže jemný prehyb v strede neprekáža. Z predchodcu zostal aj 4 Mpx fotoaparát, umiestnený neviditeľne pod displejom. Ak o ňom neviete, len tak si ho nevšimnete. Zo Z Fold 4 zostal aj vonkajší, 6,2" displej s rozlíšením 2316 × 904 pixelov, pomerom strán 23,1:9 a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Reproduktory sú po otvorení zariadenia situované na šírku, takže sú vľavo a vpravo dole. Toto umiestnenie vyhovuje, ak napríklad pozeráte videá, takže máte na šírku postavený zalomený displej. Port USB-C je pri zatvorenom mobile na obvyklom mieste. V súvislosti s ním trocha zamrzí, že podporuje rýchle nabíjanie výkonom iba 25 W. To je dnes, keď čínska konkurencia ponúka 200 W, predsa len trocha málo. Na ľavej strane je slot na nano SIM kartu, na pravej dvojica tlačidiel ovládania hlasitosti a senzor odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle. Tlačidlo je zapustené, takže nehrozí jeho náhodné stlačenie. Senzor funguje veľmi spoľahlivo. Zatvárací mechanizmus nepoužíva žiadny zámok, je však veľmi dobre nastavený, aby sa otváral s malým odporom, ale roztvorenie udrží v akejkoľvek polohe. Výrobca deklaruje jeho životnosť na 200 000 ohnutí.

Z Fold už v predošlých generáciách vedel na vnútornej obrazovke pracovať s perom S Pen. Vždy však bol problém s jeho prenášaním. Puzdrá s držiakom na pero boli vždy príliš hrubé, a teda veľmi nepraktické. To sa teraz podarilo vyriešiť. Pero si môžete dokúpiť s puzdrom, v ktorom je v podstate zapustené, takže hrúbku puzdra ovplyvňuje minimálne. Navyše obsahuje mechanizmus, vďaka ktorému pero v puzdre dobre drží a ľahko sa vyberá. Stále je však použiteľné iba na vnútornej obrazovke. Práca s perom je veľmi precízna a veľmi dobre reaguje aj na jemnejšie dotyky. Povrch vnútorného displeja je príjemne klzký, takže pero sa po ňom pohybuje bez odporu.

To, že je novinka už piatou generáciou skladacích zariadení, veľmi dobre vidieť aj na softvéri. Samsung mal už štyri generácie na vyladenie všetkých drobností a je zrejmé, že aj veľa softvérových vývojárov už naskočilo na vlnu skladacích zariadení. Oproti prvým generáciám dnes už v obchodoch Google aj Samsung nájdete pomerne veľké množstvo aplikácií prispôsobených pre tieto zariadenia, a to nielen celoobrazovkovým zobrazením na vnútornom displeji, ale aj prepínaním medzi displejmi. Prechod medzi vonkajším a vnútorným displejom sa navyše dá indivi­duálne nastaviť pre každú aplikáciu. Mobil tak môžete používať vo forme tabletu, zápisníka, skicára alebo ako plnohodnotný počítač pripojením k monitoru v režime Dex. Pretože na Z Fold 5 sú dva displeje, Samsung vám umožňuje spracovať každý displej ako samostatný priestor alebo môžete zrkadliť predný displej na vnútornom displeji. Z Fold 5 tak umožňuje výbornú produktivitu, ktorá je na zariadenie, ktoré sa zmestí do vrecka, veľmi zaujímavá. Vnútorný displej môže zobraziť až tri aplikácie v dlaždicovom rozložení, navyše s možnosťou mať vyskakovacie okno pre štvrtú aplikáciu a vyskakovací prehrávač videa na jednom displeji. Je to asi prehnané, ale mať možnosť to spraviť je presne to, čo používateľ od takéhoto zariadenia očakáva. Okrem toho si môžete uložiť dvojice aplikácií na použitie neskôr na paneli úloh, domovskej obrazovke alebo paneli Apps Edge. Vlastne môžete vytvoriť aj trojicu aplikácií, ale tá bude fungovať iba na vnútornom displeji.

Vonkajšia obrazovka je užšia ako na iných smartfónoch a práca na nej je trochu náročnejšia, je to však iba otázka zvyku. Ak sa vám nechce otvárať mobil, aby ste odpísali na SMS alebo čet, vybavíte to bez problémov. Na vnútornom displeji Samsung pridal do používateľského rozhrania panel úloh, ktorý umožňuje jednoduché prepínanie medzi aplikáciami alebo dlaždicami na obrazovke.

K dispozícii je, samozrejme, aj softvér DeX, ktorý už poznáme aj z iných modelov. V podstate po pripojení k monitoru alebo PC umožňuje pracovať v desktopovom režime. S monitorom môžete Z Fold používať ako dotykovú plochu a klávesnicu. Možno však pripojiť aj klasickú myš a klávesnicu a pracovať s nimi. Pracovná plocha pripomína Chrome OS alebo zjednodušený Windows.

Z Fold 5 sa dodáva s operačným systémom Android 13 s prísľubom na štyri roky aktualizácií OS a päť rokov záplat zabezpečenia. Beží na rozhraní One UI 5.1 od spoločnosti Samsung, ale v dohľadne je už UI 6.0, ktoré by malo priniesť nové funkcie aj pre skladacie zariadenia.

Zariadenie je poháňané v súčasnosti najvýkonnejším procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 2 for Galaxy, ktorý bol vyladený špeciálne pre potreby Z Fold 5. Testovaná verzia má 12 GB LPDDR RAM a 512 GB úložisko. K dispozícii sú aj verzie s 256 GB a 1 TB úložiskom. Naše testy potvrdzujú, že ide o jeden z najvýkonnejších smartfónov. Ani pri vysokom zaťažení a behu viacerých programov nebolo poznať ani najmenšie zaváhanie či trhnutie. Výborne je riešené aj chladenie, ktoré zabraňuje nadmernému zahrievaniu zariadenia.

Novinka využíva súpravu až piatich foto­aparátov: 50 Mpx širokouhlý s automatickým zaostrením, 12 Mpx ultraširokouhlý, 10 Mpx teleobjektív, 10 Mpx predný selfie fotoaparát a 4 Mpx selfie fotoaparát pod displejom. Fotky sú pomerne kvalitné aj v slabšom osvetlení, hoci na S23 Ultra trocha strácajú. Vcelku je však výkon pri fotení aj pri videu veľmi dobrý a vďaka veľkému displeju s vysokým jasom dokážete fotky precízne komponovať aj na priamom slnečnom svetle.

Zariadenie je vybavené batériou s kapacitou 4400 mAh, ktorá je pre rozmery o niečo menšia ako pri Z Fold 4. Optimalizácia a úspornejší procesor však umožňujú používať Z Fold 5 asi 1,5 dňa pri bežnom využívaní. Pri troche šetrenia by sa dalo možno dostať až na dva dni. To je pre smartfón s takým veľkým displejom výborná správa. Z Fold 5 sa dodáva v štyroch farebných verziách, ale vzhľadom na to, že zadná strana je zo skla tak ako pri väčšine súčasných mobilov, naposledy ju uvidíte pri vybaľovaní, než mobil dáte do puzdra. V tejto súvislosti si vždy s láskou spomeniem na starý dobrý Note 4, ktorý mal zadný kryt s protisklzovou úpravou a bol posledným, ktorý som nosil bez obalu. Možno by sa nad tým mali výrobcovia zamyslieť.

Samsung Galaxy Z Fold 5 je rozhodne výnimočné zariadenie s významnými zlepšeniami oproti predchádzajúcej generácii. Vynikajúci displej, špičkový výkon a možnosti využitia z neho robia jeden z najlepších smartfónov na trhu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita displejov, svietivosť vnútorného displeja, výkon, vodotesnosť, výdrž, multitasking, výbava
- Pero S-Pen s obalom nie je súčasťou dodávky

PARAMETRE:

Displej (vonkajší) 6,2" (2316 × 904), Dynamic AMOLED 2X (48~120 Hz), Corning Gorilla Glass Victus+, displej (vnútorný) ohybný, 7,6" (2176 × 1812), Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex Display, (1~120 Hz), čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen. 2, 12 GB RAM, 512 GB UFS 3.1, 2× Nano SIM, 1× e-SIM, predný fotoaparát: 10 Mpx: f2,2, vnútorný fotoaparát pod displejom 4 Mpx, svetelnosť f1,8, zadný fotoaparát 12 Mpx ultraširokohlý fotoaparát: f2,2, 50 Mpx širokouhlý fotoaparát, automatické ostrenie Dual Pixel AF, optický stabilizátor OIS, f1,8, 10 Mpx teleobjektív PDAF, f2,4, optický stabilizátor OIS, duálna batéria 4400 mAh, dobíjanie 25 W, bezdrôtové nabíjanie Qi, podpora LTE, 5G, Wi-Fi 6E 802.11ax, bluetooth 5.2, USB-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou), rozmery (zatvorený) 154,9 × 67,1 × 13,4 mm, (otvorený) 154,9 × 129,9 × 6,1 mm, hmotnosť 253 g

Cena (412 GB/512 GB): 2019 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať