Image
24.10.2016 0 Comments

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť Orbital ATK so sídlom vo Virgínii.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Približne 2300-kilogramovový náklad priviezla bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus (Labuť). Odštartovala v pondelok o 19.45 h miestneho času (v utorok o 1.40 h SELČ) z ostrova Wallops ležiaceho pri východnom pobreží štátu Virgínia, na ktorom sa nachádza kozmodróm Wallops Flight Facility. Do vesmíru ju po prestávke vynútenej nehodou opäť vyniesla raketa Antares.

Nákladnú kozmickú loď zachytil veľkým robotickým ramenom z ISS japonský astronaut Takuja Oniši v okamihu, keď sa stanica nachádzala nad Kirgizskom. Oniši to prirovnal k posledným 195 metrom maratónu.

Pomáhala mu americká astronautka Kate Rubinsová. Ich štvormesačná misia v kozme sa skončí na budúci týždeň.

Po vyložení nákladu naložia nákladnú kozmickú loď odpadom a v polovici novembra ju vypustia, aby zhorela v atmosfére.

Štart kozmickej lode Cygnus sa mal uskutočniť už minulý týždeň, bol však odložený kvôli hurikánu Nicole, ktorý sa vytvoril nad Atlantickým oceánom. Po pondelňajšom štarte loď Cygnus zostala na obežnej dráhe dvojnásobok zvyčajného času, čakala na štart trojice kozmonautov z kozmodrómu v Kazachstane. K ISS dorazili v piatok, posádka stanice sa tak dočasne rozrástla na šesť. Okrem Onišiho sú tam dvaja Američania a traja Rusi.

Predchádzajúci štart rakety Antares sa 28. októbra 2014 skončil katastrofou, keď niekoľko sekúnd po štarte kvôli problému s modernizovanými motormi zo sovietskej éry vybuchla aj s nákladom. V prechodnom období využila spoločnosť Orbital ATK na vynesenie dvoch lodí Cygnus nosné rakety inej spoločnosti (Atlas V).

Po ukončení letov amerických raketoplánov v roku 2011 sa chcel americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zbaviť závislosti pri doprave nákladov na ISS od ruských, európskych a japonských lodí. Program vyústil v uzatvorenie dvoch kontraktov so spoločnosťami SpaceX (loď Dragon vynášaná raketou Falcon 9) a Orbital ATK (loď Cygnus vynášaná raketou Antares).

V súčasnosti sú pozastavené štarty rakety Falcon 9, ktorú 1. septembra spolu s izraelským komunikačným satelitom v hodnote 200 miliónov dolárov počas predštartovej prípravy na floridskom Myse Canaveral zničil výbuch.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Tlačové správy

ShopRoku 2016: Ôsmy ročník súťaže o najlepšie e-shopy

02.12.2016 13:32

Už dnes štartuje registrácia a hlasovanie v rámci ďalšieho, v poradí už ôsmeho, ročníka súťaže o najobľúbenejší e-shop na slovenskom trhu – ShopRoku 2016. Po minuloročných zmenách zostáva načasovanie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá