Image
24.10.2016 0 Comments

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť Orbital ATK so sídlom vo Virgínii.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Približne 2300-kilogramovový náklad priviezla bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus (Labuť). Odštartovala v pondelok o 19.45 h miestneho času (v utorok o 1.40 h SELČ) z ostrova Wallops ležiaceho pri východnom pobreží štátu Virgínia, na ktorom sa nachádza kozmodróm Wallops Flight Facility. Do vesmíru ju po prestávke vynútenej nehodou opäť vyniesla raketa Antares.

Nákladnú kozmickú loď zachytil veľkým robotickým ramenom z ISS japonský astronaut Takuja Oniši v okamihu, keď sa stanica nachádzala nad Kirgizskom. Oniši to prirovnal k posledným 195 metrom maratónu.

Pomáhala mu americká astronautka Kate Rubinsová. Ich štvormesačná misia v kozme sa skončí na budúci týždeň.

Po vyložení nákladu naložia nákladnú kozmickú loď odpadom a v polovici novembra ju vypustia, aby zhorela v atmosfére.

Štart kozmickej lode Cygnus sa mal uskutočniť už minulý týždeň, bol však odložený kvôli hurikánu Nicole, ktorý sa vytvoril nad Atlantickým oceánom. Po pondelňajšom štarte loď Cygnus zostala na obežnej dráhe dvojnásobok zvyčajného času, čakala na štart trojice kozmonautov z kozmodrómu v Kazachstane. K ISS dorazili v piatok, posádka stanice sa tak dočasne rozrástla na šesť. Okrem Onišiho sú tam dvaja Američania a traja Rusi.

Predchádzajúci štart rakety Antares sa 28. októbra 2014 skončil katastrofou, keď niekoľko sekúnd po štarte kvôli problému s modernizovanými motormi zo sovietskej éry vybuchla aj s nákladom. V prechodnom období využila spoločnosť Orbital ATK na vynesenie dvoch lodí Cygnus nosné rakety inej spoločnosti (Atlas V).

Po ukončení letov amerických raketoplánov v roku 2011 sa chcel americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zbaviť závislosti pri doprave nákladov na ISS od ruských, európskych a japonských lodí. Program vyústil v uzatvorenie dvoch kontraktov so spoločnosťami SpaceX (loď Dragon vynášaná raketou Falcon 9) a Orbital ATK (loď Cygnus vynášaná raketou Antares).

V súčasnosti sú pozastavené štarty rakety Falcon 9, ktorú 1. septembra spolu s izraelským komunikačným satelitom v hodnote 200 miliónov dolárov počas predštartovej prípravy na floridskom Myse Canaveral zničil výbuch.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá