Image
4.6.2015 0 Comments

Batteriser: Vecička za 2,50 dolára predĺži výdrž batérie o 800 percent

batterizer.jpg Keď napätie v 1,5 V alkalickej batérii klesne pod 1,35 V, stane sa nepoužiteľnou pre mnohé zariadenia, najmä tie sofistikovanejšie, ako je napr. bluetoothová klávesnica či osobná váha. Pritom v batérii je ešte stále chemický koktail schopný dodávať „šťavu", aj keď ju mnohé zariadenia považujú za vybitú. A práve tu prichádza na rad Batteriser.

Je to v podstate akýsi „lovec napätia", ktorý vysaje aj poslednú kvapku využiteľnej energie zo zdanlivo vybitých batérií. Namiesto 20 % teda umožňuje efektívne využiť aj zvyšných 80 percent.

Myšlienka zosilňovača napätia nie je nová, ale Batteriser zmenšuje technológiu do takej miery, že ju možno umiestniť do puzdra z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou menšou ako 0,1 mm. Je teda dostatočne tenké na to, aby sa batéria vybavená ním zmestila do každého priestoru určeného na batérie. Pritom takáto kombinácia môže predĺžiť výdrž batérie 4,9-krát v zariadeniach, ako sú napr. diaľkové ovládače, a až 9,1-krát pri rôznych elektronických hračkách.

„Batteriser dokáže zvýšiť napätie z 0,6 V na 1,5 V a bude udržiavať napätie na 1,5 V ako v úplne novej batérii," vysvetľuje Bob Roohparvar, ktorý si dal technológiu patentovať. Na demonštráciu účinku Batterisera, pripojil dve „vybité" batérie na voltmeter, ktorý v každej nameral napätie 1,3 V. Keď batérie vložil do bluetoothovej klávesnice pripojenej k počítaču Mac, na displeji sa objavilo hlásenie, že batérie sú vybité. Potom každú umiestnil do puzdra Batteriser a opäť vložil do klávesnice. Mac hlásil stav batérie 100 %.

batteriser2.jpg

Roohparvar na vysvetlenie použil analógiu s tubou so zubnou pastou. Ak vytláčame pastu len z vrchnej časti, po čase už nemôžeme z tuby vytlačiť nič, hoci v spodnej časti je ešte dostatok zubnej pasty. Aj vo vybitých batériách zvyčajne ostáva ešte 80 % energie. A Batteriser pomôže úplne „vyšťaviť" palivové články. Môže vraj predĺžiť výdrž batérie až osemnásobne. Pritom má neobmedzenú životnosť a možno ho opätovne používať za predpokladu, že puzdro nie je poškodené. A údajne nehrozí nijaké riziko úniku chemikálií.

Puzdro je kompatibilné so širokou škálou zariadení - od bezdrôtových klávesníc cez ovládače herných konzol, diaľkové ovládače TV, digitálne váhy, prístroje na meranie krvného tlaku až po elektronické hračky a, samozrejme, aj obyčajné baterky.

Koncom júna sa má na portáli Indiegogo spustiť crowdfundingová kampaň. Ak bude úspešná, Batteriser by sa mal objaviť v predaji v septembri a balenie so 4 kusmi má stáť 10 dolárov. To všetko znie veľmi sľubne, no potrebné je ešte nezávislé testovanie.

Pre zaujímavosť: Nedávno sa do kancelárie Boba Roohaparvara v Silicon Valley vlámali a ukradli mu pevný disk a niekoľko diskov USB. Zdá sa, že niekto považuje novinku za dostatočne lukratívnu na to, aby pre ňu riskoval väzenie.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá