Image
4.6.2015 0 Comments

Batteriser: Vecička za 2,50 dolára predĺži výdrž batérie o 800 percent

batterizer.jpg Keď napätie v 1,5 V alkalickej batérii klesne pod 1,35 V, stane sa nepoužiteľnou pre mnohé zariadenia, najmä tie sofistikovanejšie, ako je napr. bluetoothová klávesnica či osobná váha. Pritom v batérii je ešte stále chemický koktail schopný dodávať „šťavu", aj keď ju mnohé zariadenia považujú za vybitú. A práve tu prichádza na rad Batteriser.

Je to v podstate akýsi „lovec napätia", ktorý vysaje aj poslednú kvapku využiteľnej energie zo zdanlivo vybitých batérií. Namiesto 20 % teda umožňuje efektívne využiť aj zvyšných 80 percent.

Myšlienka zosilňovača napätia nie je nová, ale Batteriser zmenšuje technológiu do takej miery, že ju možno umiestniť do puzdra z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou menšou ako 0,1 mm. Je teda dostatočne tenké na to, aby sa batéria vybavená ním zmestila do každého priestoru určeného na batérie. Pritom takáto kombinácia môže predĺžiť výdrž batérie 4,9-krát v zariadeniach, ako sú napr. diaľkové ovládače, a až 9,1-krát pri rôznych elektronických hračkách.

„Batteriser dokáže zvýšiť napätie z 0,6 V na 1,5 V a bude udržiavať napätie na 1,5 V ako v úplne novej batérii," vysvetľuje Bob Roohparvar, ktorý si dal technológiu patentovať. Na demonštráciu účinku Batterisera, pripojil dve „vybité" batérie na voltmeter, ktorý v každej nameral napätie 1,3 V. Keď batérie vložil do bluetoothovej klávesnice pripojenej k počítaču Mac, na displeji sa objavilo hlásenie, že batérie sú vybité. Potom každú umiestnil do puzdra Batteriser a opäť vložil do klávesnice. Mac hlásil stav batérie 100 %.

batteriser2.jpg

Roohparvar na vysvetlenie použil analógiu s tubou so zubnou pastou. Ak vytláčame pastu len z vrchnej časti, po čase už nemôžeme z tuby vytlačiť nič, hoci v spodnej časti je ešte dostatok zubnej pasty. Aj vo vybitých batériách zvyčajne ostáva ešte 80 % energie. A Batteriser pomôže úplne „vyšťaviť" palivové články. Môže vraj predĺžiť výdrž batérie až osemnásobne. Pritom má neobmedzenú životnosť a možno ho opätovne používať za predpokladu, že puzdro nie je poškodené. A údajne nehrozí nijaké riziko úniku chemikálií.

Puzdro je kompatibilné so širokou škálou zariadení - od bezdrôtových klávesníc cez ovládače herných konzol, diaľkové ovládače TV, digitálne váhy, prístroje na meranie krvného tlaku až po elektronické hračky a, samozrejme, aj obyčajné baterky.

Koncom júna sa má na portáli Indiegogo spustiť crowdfundingová kampaň. Ak bude úspešná, Batteriser by sa mal objaviť v predaji v septembri a balenie so 4 kusmi má stáť 10 dolárov. To všetko znie veľmi sľubne, no potrebné je ešte nezávislé testovanie.

Pre zaujímavosť: Nedávno sa do kancelárie Boba Roohaparvara v Silicon Valley vlámali a ukradli mu pevný disk a niekoľko diskov USB. Zdá sa, že niekto považuje novinku za dostatočne lukratívnu na to, aby pre ňu riskoval väzenie.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá