Image
7.2.2013 0 Comments

Apple potrebuje na dlhodobý úspech zmenu stratégie

apple-building.jpg Hoci sa zdá, že Apple aj po smrti Steva Jobsa drží nastolený smer, viac-menej ide len o rozvíjanie existujúcich nápadov a stratégií a nepodarilo sa mu prísť s ničím vyložene revolučným.

To sa však dá robiť len po obmedzený čas a podľa analytikov musí Apple začať „premýšľať inak", aby si dokázal v budúcnosti udržať súčasnú pozíciu. Pretože inak mu hrozí, že splynie s mainstreamom a jeho špecifiká, ktorá mu získali slávu, nenávratne zmiznú. Ostatne práve toho sa komentátori po odchode Steva Jobsa najviac obávali.

Apple stráca svoje čaro

Analytik Shaw Wu zo spoločnosti Sterne Agee je presvedčený, že Apple stráca svoju inovatívnosť a že musí nevyhnutne zmeniť stratégiu, aby si udržal smer, ktorým sa vydal v minulosti. Podľa Wua sa musí Apple zamerať na dve oblasti - po prvé si musí uvedomiť, že jeho prístroje iPhone 5 už nie sú vnímané ako high-end produkty, ale de facto ako bežný štandard. A že náskok, ktorý mal iPhone pred konkurenciou s Androidom, je definitívne preč. A ďalej musí Apple dokázať lepšie osloviť strednú vrstvu a ponúknuť jej niečo, čím ju zaujme.

Shaw Wu uznáva, že určité indície napovedajú, že sa Apple snaží robiť v týchto oblastiach posuny. Jedným z krokov je zväčšenie displeja iPhonu z 3,5" na 4", čo bolo vynútené najmä silnou konkurenciou zo strany Samsungu. No aj tak je stále iPhone 5 hoci oproti 4,8-palcovému modelu Galaxy SIII vnímaný ako prístroj strednej triedy, ale za cenu najvyšších modelov. Wu je presvedčený, že Apple sa zbytočne ochudobňuje tým, že sa nesnaží ponúknuť prístroje s väčšími displejmi, ako to urobil Samsung so svojím 5,55-palcovým modelom Galaxy Note II.

Akou cestou sa vydať?

Vzhľadom na to, že Apple sa snaží úmyselne vyhýbať segmente low-endu a už stráca pozície v oblasti high-endu, je nevyhnutné, aby dokázal vyťažiť maximum zo strednej časti trhu, kde musí byť oveľa agresívnejší a prísť s novými produktmi, ktoré by tu posilnili jeho pozíciu. Z tohto pohľadu bolo dobrým krokom napríklad uvedenie iPadu mini, ktorý však bol viac-menej očakávaný už dlhší čas.

Wu tiež upozorňuje na to, že je tu stále pomerne veľká skupina používateľov, ktorí nepotrebujú iPhone 5, ale dali by prednosť cenovo dostupnejším modelom iPhone 4 a iPhone 4S. No Apple, ktorý už dlhšie zápasí s nedostačujúcou výrobnou kapacitou, uprednostňuje výrobu modelov iPhone 5. Výsledkom je skutočnosť, že lacnejšie modely iPhonu s menším displejom nie sú v súčasnosti tak široko dostupné, ako by mohli byť. Tieto prístroje sú zaujímavé najmä vzhľadom na to, že náklady na ich výrobu od čias ich uvedenia výrazne klesli a mohli by tak úspešne zaplniť medzeru na trhu, ktorú teraz Apple prenecháva svojim konkurentom.

Wu je presvedčený, že investori Applu budú ochotní akceptovať menšie marže než doteraz, ak uvidia, že ďalší rozvoj spoločnosti je trvalo udržateľný a že dokáže prichádzať s novými nápadmi, ktorými si získa nových používateľov, a nie len udrží tých existujúcich. Na to bude potrebné, aby na nasledujúce roky zmenil Apple svoje myslenie a stratégiu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá