Image
7.2.2013 0 Comments

Apple potrebuje na dlhodobý úspech zmenu stratégie

apple-building.jpg Hoci sa zdá, že Apple aj po smrti Steva Jobsa drží nastolený smer, viac-menej ide len o rozvíjanie existujúcich nápadov a stratégií a nepodarilo sa mu prísť s ničím vyložene revolučným.

To sa však dá robiť len po obmedzený čas a podľa analytikov musí Apple začať „premýšľať inak", aby si dokázal v budúcnosti udržať súčasnú pozíciu. Pretože inak mu hrozí, že splynie s mainstreamom a jeho špecifiká, ktorá mu získali slávu, nenávratne zmiznú. Ostatne práve toho sa komentátori po odchode Steva Jobsa najviac obávali.

Apple stráca svoje čaro

Analytik Shaw Wu zo spoločnosti Sterne Agee je presvedčený, že Apple stráca svoju inovatívnosť a že musí nevyhnutne zmeniť stratégiu, aby si udržal smer, ktorým sa vydal v minulosti. Podľa Wua sa musí Apple zamerať na dve oblasti - po prvé si musí uvedomiť, že jeho prístroje iPhone 5 už nie sú vnímané ako high-end produkty, ale de facto ako bežný štandard. A že náskok, ktorý mal iPhone pred konkurenciou s Androidom, je definitívne preč. A ďalej musí Apple dokázať lepšie osloviť strednú vrstvu a ponúknuť jej niečo, čím ju zaujme.

Shaw Wu uznáva, že určité indície napovedajú, že sa Apple snaží robiť v týchto oblastiach posuny. Jedným z krokov je zväčšenie displeja iPhonu z 3,5" na 4", čo bolo vynútené najmä silnou konkurenciou zo strany Samsungu. No aj tak je stále iPhone 5 hoci oproti 4,8-palcovému modelu Galaxy SIII vnímaný ako prístroj strednej triedy, ale za cenu najvyšších modelov. Wu je presvedčený, že Apple sa zbytočne ochudobňuje tým, že sa nesnaží ponúknuť prístroje s väčšími displejmi, ako to urobil Samsung so svojím 5,55-palcovým modelom Galaxy Note II.

Akou cestou sa vydať?

Vzhľadom na to, že Apple sa snaží úmyselne vyhýbať segmente low-endu a už stráca pozície v oblasti high-endu, je nevyhnutné, aby dokázal vyťažiť maximum zo strednej časti trhu, kde musí byť oveľa agresívnejší a prísť s novými produktmi, ktoré by tu posilnili jeho pozíciu. Z tohto pohľadu bolo dobrým krokom napríklad uvedenie iPadu mini, ktorý však bol viac-menej očakávaný už dlhší čas.

Wu tiež upozorňuje na to, že je tu stále pomerne veľká skupina používateľov, ktorí nepotrebujú iPhone 5, ale dali by prednosť cenovo dostupnejším modelom iPhone 4 a iPhone 4S. No Apple, ktorý už dlhšie zápasí s nedostačujúcou výrobnou kapacitou, uprednostňuje výrobu modelov iPhone 5. Výsledkom je skutočnosť, že lacnejšie modely iPhonu s menším displejom nie sú v súčasnosti tak široko dostupné, ako by mohli byť. Tieto prístroje sú zaujímavé najmä vzhľadom na to, že náklady na ich výrobu od čias ich uvedenia výrazne klesli a mohli by tak úspešne zaplniť medzeru na trhu, ktorú teraz Apple prenecháva svojim konkurentom.

Wu je presvedčený, že investori Applu budú ochotní akceptovať menšie marže než doteraz, ak uvidia, že ďalší rozvoj spoločnosti je trvalo udržateľný a že dokáže prichádzať s novými nápadmi, ktorými si získa nových používateľov, a nie len udrží tých existujúcich. Na to bude potrebné, aby na nasledujúce roky zmenil Apple svoje myslenie a stratégiu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá