Image
7.2.2013 0 Comments

Pôžička Microsoftu Dellovi zatrasie platformou

dell_loga.jpg Podľa analytikov 2 miliardy dolárov, ktoré Microsoft požičal Michaelovi Dellovi, zmení vzťahy medzi výrobcami PC.

V utorok sa spoločnosť Dell stiahla z burzy. Skupina investorov chce prevziať firmu od akcionárov do súkromného vlastníctva za 24,4 miliardy dolárov. Jeden z investorov je aj zakladateľ firmy Michael Dell, ktorý vlastní 14 percent spoločnosti a svojím záujmom o odkúpenie firmy sa už dva roky netajil. Odvtedy hodnota akcií klesla o 25 percent a situácia na výkup je priaznivejšia.

Na výkupe sa zúčastňuje aj Microsoft, ktorý Dellovi požičal 2 miliardy dolárov. Detaily pôžičky nie sú známe, ale podľa niektorých zdrojov Michael Dell ani druhý veľký investor Silver Lake Partners pôžičku nepotrebovali, a teda ide skôr o snahu zamedziť zhoršenie vzťahov medzi Microsoftom a Dellom.

Nie je to prvýkrát, čo Microsoft pomohol inej firme. V roku 1997 nakúpil akcie spoločnosti Apple vo vtedajšej hodnote 150 miliónov dolárov a podpísal päťročné krížové licencovanie patentov. Súčasťou dohody bol aj záväzok vytvoriť Microsoft Office pre platformu Mac. Tieto kroky pomohli zachrániť vtedajší Apple.

No tentoraz je situácia iná. Predovšetkým však dôjde k ďalšej gradácii napätia medzi Microsoftom a výrobcami OEM, ktorí získajú ďalší dôvod premýšľať nad možnými alternatívami v systémovom softvéri. Trhliny sa začali objavovať, keď sa Microsoft rozhodol vyrábať Surface. Teraz panujú obavy, že Dell značne získa vďaka prístupu k lepším licenčným dohodám, čo ďalej poškodí záujmy ostatných výrobcov.

Prvé komentáre manažmentu HP však skôr vyjadrili pochybnosti o bezprostrednej budúcnosti Dellu. Podľa nich pôžičky značne zaťažia financie firmy a obmedzia možnosť investovania do inovácií.

Microsoft vo svojich komentároch zdôrazňuje, že mu ide o záujmy celého ekosystému sveta Windows. Veľa komentátorov súhlasí, že ďalší veľkí výrobcovia, ako HP a Lenovo, môžu na väčšej stabilite platformy len získať. Sám Microsoft však tiež veľmi potrebuje hlbší vzťah s veľmi skúseným výrobcom. Dell má oveľa väčšie skúsenosti s výrobnými procesmi, s podporou zákazníkov, kde sa aj v prípade platformy Surface ukázalo, že Microsoft má čo zlepšovať.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá