Image
7.2.2013 0 Comments

Pôžička Microsoftu Dellovi zatrasie platformou

dell_loga.jpg Podľa analytikov 2 miliardy dolárov, ktoré Microsoft požičal Michaelovi Dellovi, zmení vzťahy medzi výrobcami PC.

V utorok sa spoločnosť Dell stiahla z burzy. Skupina investorov chce prevziať firmu od akcionárov do súkromného vlastníctva za 24,4 miliardy dolárov. Jeden z investorov je aj zakladateľ firmy Michael Dell, ktorý vlastní 14 percent spoločnosti a svojím záujmom o odkúpenie firmy sa už dva roky netajil. Odvtedy hodnota akcií klesla o 25 percent a situácia na výkup je priaznivejšia.

Na výkupe sa zúčastňuje aj Microsoft, ktorý Dellovi požičal 2 miliardy dolárov. Detaily pôžičky nie sú známe, ale podľa niektorých zdrojov Michael Dell ani druhý veľký investor Silver Lake Partners pôžičku nepotrebovali, a teda ide skôr o snahu zamedziť zhoršenie vzťahov medzi Microsoftom a Dellom.

Nie je to prvýkrát, čo Microsoft pomohol inej firme. V roku 1997 nakúpil akcie spoločnosti Apple vo vtedajšej hodnote 150 miliónov dolárov a podpísal päťročné krížové licencovanie patentov. Súčasťou dohody bol aj záväzok vytvoriť Microsoft Office pre platformu Mac. Tieto kroky pomohli zachrániť vtedajší Apple.

No tentoraz je situácia iná. Predovšetkým však dôjde k ďalšej gradácii napätia medzi Microsoftom a výrobcami OEM, ktorí získajú ďalší dôvod premýšľať nad možnými alternatívami v systémovom softvéri. Trhliny sa začali objavovať, keď sa Microsoft rozhodol vyrábať Surface. Teraz panujú obavy, že Dell značne získa vďaka prístupu k lepším licenčným dohodám, čo ďalej poškodí záujmy ostatných výrobcov.

Prvé komentáre manažmentu HP však skôr vyjadrili pochybnosti o bezprostrednej budúcnosti Dellu. Podľa nich pôžičky značne zaťažia financie firmy a obmedzia možnosť investovania do inovácií.

Microsoft vo svojich komentároch zdôrazňuje, že mu ide o záujmy celého ekosystému sveta Windows. Veľa komentátorov súhlasí, že ďalší veľkí výrobcovia, ako HP a Lenovo, môžu na väčšej stabilite platformy len získať. Sám Microsoft však tiež veľmi potrebuje hlbší vzťah s veľmi skúseným výrobcom. Dell má oveľa väčšie skúsenosti s výrobnými procesmi, s podporou zákazníkov, kde sa aj v prípade platformy Surface ukázalo, že Microsoft má čo zlepšovať.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá