Image
7.2.2013 0 Comments

Pôžička Microsoftu Dellovi zatrasie platformou

dell_loga.jpg Podľa analytikov 2 miliardy dolárov, ktoré Microsoft požičal Michaelovi Dellovi, zmení vzťahy medzi výrobcami PC.

V utorok sa spoločnosť Dell stiahla z burzy. Skupina investorov chce prevziať firmu od akcionárov do súkromného vlastníctva za 24,4 miliardy dolárov. Jeden z investorov je aj zakladateľ firmy Michael Dell, ktorý vlastní 14 percent spoločnosti a svojím záujmom o odkúpenie firmy sa už dva roky netajil. Odvtedy hodnota akcií klesla o 25 percent a situácia na výkup je priaznivejšia.

Na výkupe sa zúčastňuje aj Microsoft, ktorý Dellovi požičal 2 miliardy dolárov. Detaily pôžičky nie sú známe, ale podľa niektorých zdrojov Michael Dell ani druhý veľký investor Silver Lake Partners pôžičku nepotrebovali, a teda ide skôr o snahu zamedziť zhoršenie vzťahov medzi Microsoftom a Dellom.

Nie je to prvýkrát, čo Microsoft pomohol inej firme. V roku 1997 nakúpil akcie spoločnosti Apple vo vtedajšej hodnote 150 miliónov dolárov a podpísal päťročné krížové licencovanie patentov. Súčasťou dohody bol aj záväzok vytvoriť Microsoft Office pre platformu Mac. Tieto kroky pomohli zachrániť vtedajší Apple.

No tentoraz je situácia iná. Predovšetkým však dôjde k ďalšej gradácii napätia medzi Microsoftom a výrobcami OEM, ktorí získajú ďalší dôvod premýšľať nad možnými alternatívami v systémovom softvéri. Trhliny sa začali objavovať, keď sa Microsoft rozhodol vyrábať Surface. Teraz panujú obavy, že Dell značne získa vďaka prístupu k lepším licenčným dohodám, čo ďalej poškodí záujmy ostatných výrobcov.

Prvé komentáre manažmentu HP však skôr vyjadrili pochybnosti o bezprostrednej budúcnosti Dellu. Podľa nich pôžičky značne zaťažia financie firmy a obmedzia možnosť investovania do inovácií.

Microsoft vo svojich komentároch zdôrazňuje, že mu ide o záujmy celého ekosystému sveta Windows. Veľa komentátorov súhlasí, že ďalší veľkí výrobcovia, ako HP a Lenovo, môžu na väčšej stabilite platformy len získať. Sám Microsoft však tiež veľmi potrebuje hlbší vzťah s veľmi skúseným výrobcom. Dell má oveľa väčšie skúsenosti s výrobnými procesmi, s podporou zákazníkov, kde sa aj v prípade platformy Surface ukázalo, že Microsoft má čo zlepšovať.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá