Image
7.2.2013 0 Comments

Revolúcia inteligentných telefónov z Taiwanu? Čakajú nás smartfóny už od 50 USD?

Na svete žije 7 miliárd ľudí, z ktorých vlastní inteligentný telefón 1 miliarda. Veľká spoločnosť MediaTek, o ktorej ste doteraz pravdepodobne nepočuli, sa tento nepomer pokúsi zmeniť.

mediatek_62.jpg

MediaTek je najväčší výrobca čipov pre mobilné zariadenia v Taiwane. Jej čipy nájdete v zariadeniach od Lenova, Sharpu, Aceru, ZTE alebo Huawei. Spoločnosť minulý rok zarobila 3 miliardy dolárov a jej čipy sa objavili vo viac ako 500 miliónoch telefónov. Aj napriek výborným výsledkom však málokto pozná túto spoločnosť. MediaTek vznikol v roku 1997 ako odnož spoločnosti UMC, na trh s mobilnými zariadeniami, resp. čipovými súpravami vstúpil v roku 2004 v Číne a postupne expandoval.

MediaTek však nepredáva telefóny pod vlastnou značkou. Namiesto toho vytvára referenčné dizajny, teda návrh telefónu s čipom, operačným systémom, displejom a ďalšou hardvérovou výbavou, ktoré predáva výrobcom. Jednotlivé spoločnosti si tieto dizajny upravia a prispôsobia svojim potrebám a následne ich predávajú pod vlastnou značkou. MediaTek takýmto spôsobom „vyrábal" klasické mobilné telefóny a teraz chce aplikovať tento postup aj v prípade inteligentných telefónov.

Analytici odhadujú, že v roku 2013 sa prvýkrát predá viac inteligentných telefónov ako klasických mobilných telefónov. Veľké množstvo inteligentných telefónov by sa malo tento rok predať najmä v rozvíjajúcich sa krajinách, kde sa budú ich ceny pohybovať okolo 50 dolárov. MediaTek sa však zameriava na oba segmenty - na lacné modely, ale aj na high-end zariadenia - a očakáva, že svetový trh je pripravený na prechod z bežných mobilných telefónov na smartfóny. Argumenty sú jasné, okrem klesajúcich cien jednotlivých komponentov sa čoraz viac rozširujú aj 3G siete. Ak spoločnosť uspeje na trhoch rozvíjajúcich sa krajín, miliónom používateľov poskytne možnosť využívať mobilný internet po prvýkrát v živote.

Jedna z hlavných výhod MediaTeku je flexibilita a veľkovýroba, vďaka čomu dokáže spoločnosť vyrobiť telefóny s nižšími nákladmi ako väčšina ostatných výrobcov. V tejto súvislosti spomeňme model MT6589, ktorý prezentoval MediaTek počas výstavy CES 2013. Tento telefón so štvorjadrovým procesorom ponúka výkon porovnateľný s modelmi strednej a vyššej triedy, jeho predajná cena je však iba 200 dolárov. MediaTek by teda nemal mať problém zásobovať trhy rozvíjajúcich sa krajín lacnými inteligentnými telefónmi, ktoré poskytnú dostatočný výkon a zároveň dokážu cenovo konkurovať bežným mobilným telefónom - ak má nejaká spoločnosť potenciál spôsobiť revolúciu v oblasti inteligentných telefónov, môže to byť práve MediaTek.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá