Image
20.1.2015 0 Comments

Aké spoľahlivé sú bežné pevné disky? Ktorej značke sa radšej vyhnúť?

hdd.jpg Backblaze, poskytovateľ úložných služieb, v januári tohto roka zverejnil informácie o poruchovosti spotrebiteľských diskov, ktoré používa vo svojom dátovom centre. Má ich takmer tri desiatky tisíc, čo už je dostatočná vzorka na vytvorenie určitého obrazu skutočnosti.

Šírka a hĺbka dát o spoľahlivosti pevných diskov firmy Backblaze dáva spotrebiteľom jedinečný prístup k informáciám o poruchovosti konkrétnych pevných diskov od troch najväčších dodávateľov tejto technológie: Seagate, Hitachi a Western Digital.
Ponúka tak z veľkej miery neprikrášlený pohľad na pevné disky vrátane modelov a sériových čísel a dokonca vrátane niektorých podrobností, napríklad ktoré disky už Backblaze nebude z dôvodu nadmernej nespoľahlivosti používať.

Hoci by si mali používatelia prejsť aktuálne dáta, aby získali podrobnejšie informácie, možno celkovú situáciu opísať takto: Za obdobie viac ako jedného roka zlyhalo 3,1 % diskov Hitachi, 5,2 % diskov Western Digital a 26,5 % diskov Seagate.

Hitachi si počína naozaj dobre," komentuje situáciu Backblaze na svojom blogu. Disky Western Digital vykazujú úvodnú úmrtnosť, ale potom sú dobré a stabilné. Zariadenie od Seagatu, naopak, začínajú dobre, ale odchádzajú natrvalo vo väčšom množstve s nárastom počtu zlyhaní okolo doby prevádzky 20 mesiacov."

Štúdia zahŕňa údaje o modeloch 15 pevných diskov urobených po 12 tisícoch kusov od firiem Seagate aj Hitachi a takmer 3 tisícoch kusov od firmy Western Digital. Spoločnosť používala aj niekoľko desiatok pevných diskov od firiem Toshiba a Samsung, ale na solídne štatistické výsledky ich nebolo dostatok.

Zdravá skepsa

Dodávatelia IT často predkladajú tlači štúdie a používateľské prieskumy. Väčšinou sú tieto správy zjavne zamerané na vlastnú propagáciu. Napríklad autor tohto príspevku pravidelne dostáva štúdie o zraniteľnosti spotrebiteľských dát, ktoré predkladajú výrobcovia bezpečnostného softvéru v duchu „vaše dáta sú zraniteľné, ale náš softvér ich ochráni".

Profesionálne redaktori zvyčajne tieto druhy správ ignorujú, pokiaľ ich nemožno overiť objektívnymi údajmi. Prečo sa teda zaoberať informáciami firmy Backblaze?
Gleb Budman, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ firmy Backblaze, Computerworldu povedal, že jeho spoločnosť zastáva zásadu pomáhať druhým otvoreným zdieľaním informácií, pokiaľ je to možné. Táto otvorenosť však, samozrejme, nezahŕňa dáta ich zákazníkov.

Používame softvér Linux, Tomcat a Apache. Používame rôzny open source softvér a naši ľudia publikujú o technológiách a marketingu. Chceme sa odvďačiť tam, kde to dokážeme," vysvetľuje Budman.

A teraz trochu skepsy. Samozrejme, že v určitom zmysle zostavila firma Backblaze dáta o poruchovosti diskov preto, aby pritiahla pozornosť k svojej službe. V tomto prípade je správa jednoduchá: Pokiaľ pevné disky zlyhávajú, môže sa to stať aj vám. Takže poďte a predplaťte si službu cloudového úložiska.

V tomto konkrétnom prípade sú však informácie ponúkané Backblazom presvedčivé. Nehovorí, že je priemysel pevných diskov uzavretý a že si dodávatelia bežne navzájom kupujú svoje technológie. Stačí sa vrátiť do prvej dekády tohto tisícročia - Maxtor kúpil divíziu diskov spoločnosti Quantum, Seagate kúpil Maxtor a potom aj divíziu diskov spoločností Samsung a LaCie.

V roku 2009 zase Toshiba prevzala výrobu diskov spoločnosti Fujitsu. V roku 2011 zasa Western Digital kúpil výrobu diskov od Hitachi a potom ich predal Toshibe. Môžete sa pokúsiť držať krok s týmito presunmi, ale nie je to ľahké.

Aj pri starostlivo a poctivo nazbieraných dátach firmy Backblaze o poruchovosti teda stále nemusí byť isté, ktoré produkty sú vlastne najlepšie.

Za predpokladu, že nie sú údaje o poruchovosti od firmy Backblaze skreslené (a nie je dôvod sa domnievať, že by to tak malo byť), majú pre spotrebiteľov obrovskú hodnotu. V podstate ponúkajú vyhodnotenia pre 15 modelov diskov, opisujú počet použitých kusov spoločností Backblaze a pokazené kusy za tri roky prevádzky v dátovom centre.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá