Image
20.1.2015 0 Comments

Facebook vás vraj pozná lepšie ako priatelia. Je to naozaj pravda?

facebook.jpg Vedci z Cambridgeskej a Stanfordovej univerzity vydali štúdiu o tom, že Facebook môže lepšie posúdiť osobnosť ľudí než ich najbližšia rodina či priatelia, v niektorých prípadoch dokonca aj lepšie ako oni sami. Výskum vychádzal z toho, čo ľudia „lajkujú" na Facebooku. Vedci v rokoch 2007 až 2011 zhromaždili a preskúmali osobnostné dotazníky približne od 17-tisíc používateľov a zistili, že Facebook prekonal ľudí bez ohľadu na to, aký je ich vzťah k subjektu.

V dotazníkoch respondenti odpovedali na otázky, ktoré boli zamerané na to, aby zistili 5 kľúčových osobnostných čŕt: otvorenosť, svedomitosť, extrovertnosť, prívetivosť a neurotickosť. Súčasťou výskumu bol aj voľný prístup k tomu, čo respondenti lajkovali na svojich účtoch na Facebooku. Vedci potom vložili výsledky z dotazníkov a „lajky" do počítača, ktorý vytvoril patričný algoritmus. Ukázalo sa, že čím viac „lajkov" mal systém k dispozícii, tým lepšie boli jeho úsudky. S desiatimi hodnoteniami „páči sa mi" bol algoritmus presnejší ako kolega človeka, so 150 bol v hodnotení lepší ako člen rodiny a s 300 prekonal aj manžela/manželku človeka. S postupom času by model Facebooku mohol prekonať aj vlastné odpovede subjektov.

„Keď ľudia vypĺňajú dotazník, prezentujú sa mierne pozitívnejším spôsobom, než sú v skutočnosti," povedal Michal Kosinski, profesor počítačových vied na Stanforde. „Práve pre túto tendenciu ľudí k sebazlepšovaniu sú počítače o niečo viac objektívne."

Kým naše posudzovanie ľudí sa môže meniť v závislosti od našich najnovších interakcií s nimi, počítače nemajú skúsenosti ani vlastné názory. Nie sú obmedzené kultúrnym prostredím a nepokladajú niektoré osobnostné črty či záujmy za dobré či zlé. „Počítače nechápu, že niektoré osobnostné vlastnosti sú spoločensky žiaduce," hovorí Kosinski. „Počítačom sa nepáči nikto z nás."

A existujú aj obmedzenia toho, čo počítače môžu pochopiť. Nemôžu napríklad čítať z výrazu tváre a chápať jemné narážky, čo ľudia môžu. Kosinski pripúšťa, že výsledky štúdie sú relevantnejšie v podmnožine mladších ľudí, ktorí sú ochotnejší zdieľať svoje osobné údaje na Facebooku.

Vedci vidia vo výsledkoch štúdie veľký potenciál. „V budúcnosti budú počítače schopné odvodiť naše psychické vlastnosti a podľa toho adekvátne reagovať, čo povedie k vzniku emočne inteligentných a sociálne kvalifikovaných strojov," vyjadril sa Kosinski.

Zdroj: wired.com
news.stanford.edu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá