Image
20.1.2015 0 Comments

Facebook vás vraj pozná lepšie ako priatelia. Je to naozaj pravda?

facebook.jpg Vedci z Cambridgeskej a Stanfordovej univerzity vydali štúdiu o tom, že Facebook môže lepšie posúdiť osobnosť ľudí než ich najbližšia rodina či priatelia, v niektorých prípadoch dokonca aj lepšie ako oni sami. Výskum vychádzal z toho, čo ľudia „lajkujú" na Facebooku. Vedci v rokoch 2007 až 2011 zhromaždili a preskúmali osobnostné dotazníky približne od 17-tisíc používateľov a zistili, že Facebook prekonal ľudí bez ohľadu na to, aký je ich vzťah k subjektu.

V dotazníkoch respondenti odpovedali na otázky, ktoré boli zamerané na to, aby zistili 5 kľúčových osobnostných čŕt: otvorenosť, svedomitosť, extrovertnosť, prívetivosť a neurotickosť. Súčasťou výskumu bol aj voľný prístup k tomu, čo respondenti lajkovali na svojich účtoch na Facebooku. Vedci potom vložili výsledky z dotazníkov a „lajky" do počítača, ktorý vytvoril patričný algoritmus. Ukázalo sa, že čím viac „lajkov" mal systém k dispozícii, tým lepšie boli jeho úsudky. S desiatimi hodnoteniami „páči sa mi" bol algoritmus presnejší ako kolega človeka, so 150 bol v hodnotení lepší ako člen rodiny a s 300 prekonal aj manžela/manželku človeka. S postupom času by model Facebooku mohol prekonať aj vlastné odpovede subjektov.

„Keď ľudia vypĺňajú dotazník, prezentujú sa mierne pozitívnejším spôsobom, než sú v skutočnosti," povedal Michal Kosinski, profesor počítačových vied na Stanforde. „Práve pre túto tendenciu ľudí k sebazlepšovaniu sú počítače o niečo viac objektívne."

Kým naše posudzovanie ľudí sa môže meniť v závislosti od našich najnovších interakcií s nimi, počítače nemajú skúsenosti ani vlastné názory. Nie sú obmedzené kultúrnym prostredím a nepokladajú niektoré osobnostné črty či záujmy za dobré či zlé. „Počítače nechápu, že niektoré osobnostné vlastnosti sú spoločensky žiaduce," hovorí Kosinski. „Počítačom sa nepáči nikto z nás."

A existujú aj obmedzenia toho, čo počítače môžu pochopiť. Nemôžu napríklad čítať z výrazu tváre a chápať jemné narážky, čo ľudia môžu. Kosinski pripúšťa, že výsledky štúdie sú relevantnejšie v podmnožine mladších ľudí, ktorí sú ochotnejší zdieľať svoje osobné údaje na Facebooku.

Vedci vidia vo výsledkoch štúdie veľký potenciál. „V budúcnosti budú počítače schopné odvodiť naše psychické vlastnosti a podľa toho adekvátne reagovať, čo povedie k vzniku emočne inteligentných a sociálne kvalifikovaných strojov," vyjadril sa Kosinski.

Zdroj: wired.com
news.stanford.edu


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá