Image
24.6.2014 0 Comments

Aká je životnosť dnešných diskov SSD v praxi?

samsung_ssd.jpg Redaktori webu The Tech Report vykonali test životnosti šiestich SSD od výrobcov Corsair, Intel, Samsung a Kingston. Išlo o modely na bežné použitie v PC a notebookoch. V rámci testu na ne zapisovali dáta tak dlho, až kým nedošlo k ich zlyhaniu alebo dosiahnutiu hranice 1 PT (petabajtov).

Hoci ani pri jednom z testovaných diskov výrobcu negarantoval životnosť vyššiu ako 200 TB zapísaných dát, výsledok sa od tejto hodnoty vo všetkých prípadoch výrazne líšil a test jasne ukázal, aké sú reálne limity a možnosti dnešných solid state diskov.

SSD v teste

Do testu boli zaradené modely s kapacitou okolo 250 GB, konkrétne išlo o dva modely Kingston HyperX 3K 240 GB a po jednom Intel 335 Series 240 GB, Samsung 840 Pro 256 GB, Samsung 850 Pro 256 GB a Corsair Neutron GTX 240 GB.

Všetky testované disky boli v praxi schopné presiahnuť métu 700 TB zapísaných dát, ale tri z nich skolabovali ešte pred dosiahnutím cieľovej hodnoty 1 PT. Konkrétne prvý Kingston HyperX 3K 240 GB odišiel pri zapísaných 728 TB, Intel 335 Series 240 GB pri 750 TB a Samsung 840 Pre 256 GB potom na úrovni 900 TB.

Naopak, hranicu 1 PT prekonali disky Corsair Neutron GTX 240 GB, Samsung 850 Pro 256 GB a aj druhý Kingston HyperX 3K. To, mimochodom, potvrdzuje fakt, že môže veľa záležať na konkrétnom kuse, a nie na modelovom rade.

Dnešné SSD vydrží veľa

Ako vidieť, hodnota zapísaných 700 - 900 TB dát je pre SSD už kritická a treba v takom prípade zvažovať výmenu, ešte než k zlyhaniu dôjde. Je teda nevyhnutné si koniec životnosti strážiť a mať aspoň rámcovú predstavu, koľko dát sa na disk denne ukladá. Je totiž jasné, že v prípade krátkych textových súborov a tabuliek bude životnosť omnoho dlhšia ako v prípade, že na ňom bude pravidelne strihané video vo full HD rozlíšení.

Prípadne sa dá riadiť údajmi v SMART tabuľke, kde je položka o počte vyčerpaných buniek určených na premapovanie tých, ktoré už zlyhajú. V každom prípade sú však dosiahnuté hodnoty viac než excelentné a sú príjemným prekvapením.

V prípade, že SSD skolabuje, môže potom výsledok vyzerať rôzne. Napríklad disk od Intelu začal po reboote ukazovať kapacitu 0 GB a nebolo ho už možné použiť. Disk od Samsungu potom bol naďalej použiteľný aspoň na čítanie dát, ale na určitých miestach ukazoval neopraviteľné chyby.

Ako z nameraných hodnôt vidno, väčšina bežných používateľov - tak domácich, ako aj firemných - sa k rizikovým métam zvyčajne ani nedostane. Keby takýto používateľ každý deň ukladal na SSD v priemere 100 GB dát, čo iste nie je bežné, trvalo by tak 13 rokov, než by dosiahol hranicu 500 TB, ktorá sa však ešte stále ukazuje ako bezpečná.

Z toho možno vyvodiť záver, že na bežné použitie majú SSD životnosť prakticky neobmedzenú a nie je sa čoho obávať. A zastarajú v praxi pravdepodobne oveľa skôr, než by bola ich životnosť vyčerpaná.

Pri SSD na podnikové použitie, ktoré zvyčajne používajú technológiu jednej bunky (SLC), je potom životnosť ešte rádovo vyššia. Ani tu sa teda netreba obávať príliš krátkej životnosti, len je vhodné ju aj v tomto prípade priebežne sledovať a mať prehľad o tom, koľko má aký disk nabehané.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá