Image
7.11.2012 0 Comments

AMD zvyšuje rýchlosť serverov so 16-jadrovými procesormi

Opteron_6300_Series_hand_metallic.jpg Nové serverové procesory Opteron 6300 s jadrami Piledriver sú vraj až o 40 % rýchlejšie než ich predchodca Opteron 6200.

Výrobca predstavil dovedna päť nových serverových procesorov Opteron s kódovým označením Abú Dhabí, ktorých taktovacia frekvencia sa bude pohybovať v rozmedzí 1,8 až 3,5 GHz. „Oproti procesorom Opteron 6200 Interlagos, starým jeden rok, ktoré mali takisto 16 jadier, vzrastie rýchlosť až o 40 percent," povedal viceprezident AMD John Williams. Spolu s tým sa zlepší aj virtualizačný výkon, čo je vraj oblasť, ktorou sa AMD v spolupráci s Red Hatom a Microsoftom veľmi zaoberá.

Nové procesory sú opatrené jadrami Piledriver, ktoré AMD použilo aj v desktopových procesoroch Trinity. Jadrá vychádzajú z jadier Bulldozer, ktoré sú súčasťou procesorov Opteron 6200. V niektorých oblastiach však AMD s čipmi trochu zaostáva. Procesory napríklad podporujú staršie rozhranie PCI-Express 2, hoci Intel už so svojimi serverovými procesormi prešiel na rýchlejší PCI-Express 3.0.

Procesory sú určené pre servery zabezpečujúce prevádzku verejných aj privátnych cloudov a pre podnikové aplikácie, ako sú databázy alebo analytické nástroje. Do svojich produktov ich už sľúbili nasadiť Hewlett-Packard, Dell, Cray alebo Silicon Graphics a budúci pondelok by sa tento zoznam mal ešte rozrásť.

AMD chce novými procesormi zlepšiť nie veľmi priaznivú bilanciu svojho serverového podnikania. S tým súvisí aj nová firemná stratégia, ktorá počíta so začatím predaja ARM-ových serverových procesorov do roku 2014. Architektúra x86 však vraj pre AMD bude aj naďalej hlavnou platformou. Dlhodobým cieľom AMD je umožniť rozloženie záťaže medzi servermi s oboma architektúrami, čo chce dosiahnuť použitím technológie Freedom Fabric na prepojenie procesorových jadier.

Williams pripustil, že servery s Abú Dhabí nemusia byť práve teraz kompatibilné s ARM-ovými servermi umiestnenými v dátových centrách. AMD sa však bude snažiť obe architektúry postupne zbližovať tak, aby v budúcnosti bolo naozaj možné používať platformu x86 v spojení s ARM. Svoj diel si však musia odpracovať aj firmy, ktoré by mali svoje aplikácie sprístupniť architektúre ARM, čo zaberie veľa času.

Predchodca nových procesorov Opteron 6200 našiel využitie v 20-petaflopsovom superpočítači umiestnenom v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee. Takisto s procesormi Opteron 6300 sa počíta na takéto náročné aplikácie. Už budúci rok bude inštalovaný nový superpočítač na univerzite v Indiane, ktorého súčasťou budú aj nové procesory od AMD.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá