Image
7.11.2012 0 Comments

AMD zvyšuje rýchlosť serverov so 16-jadrovými procesormi

Opteron_6300_Series_hand_metallic.jpg Nové serverové procesory Opteron 6300 s jadrami Piledriver sú vraj až o 40 % rýchlejšie než ich predchodca Opteron 6200.

Výrobca predstavil dovedna päť nových serverových procesorov Opteron s kódovým označením Abú Dhabí, ktorých taktovacia frekvencia sa bude pohybovať v rozmedzí 1,8 až 3,5 GHz. „Oproti procesorom Opteron 6200 Interlagos, starým jeden rok, ktoré mali takisto 16 jadier, vzrastie rýchlosť až o 40 percent," povedal viceprezident AMD John Williams. Spolu s tým sa zlepší aj virtualizačný výkon, čo je vraj oblasť, ktorou sa AMD v spolupráci s Red Hatom a Microsoftom veľmi zaoberá.

Nové procesory sú opatrené jadrami Piledriver, ktoré AMD použilo aj v desktopových procesoroch Trinity. Jadrá vychádzajú z jadier Bulldozer, ktoré sú súčasťou procesorov Opteron 6200. V niektorých oblastiach však AMD s čipmi trochu zaostáva. Procesory napríklad podporujú staršie rozhranie PCI-Express 2, hoci Intel už so svojimi serverovými procesormi prešiel na rýchlejší PCI-Express 3.0.

Procesory sú určené pre servery zabezpečujúce prevádzku verejných aj privátnych cloudov a pre podnikové aplikácie, ako sú databázy alebo analytické nástroje. Do svojich produktov ich už sľúbili nasadiť Hewlett-Packard, Dell, Cray alebo Silicon Graphics a budúci pondelok by sa tento zoznam mal ešte rozrásť.

AMD chce novými procesormi zlepšiť nie veľmi priaznivú bilanciu svojho serverového podnikania. S tým súvisí aj nová firemná stratégia, ktorá počíta so začatím predaja ARM-ových serverových procesorov do roku 2014. Architektúra x86 však vraj pre AMD bude aj naďalej hlavnou platformou. Dlhodobým cieľom AMD je umožniť rozloženie záťaže medzi servermi s oboma architektúrami, čo chce dosiahnuť použitím technológie Freedom Fabric na prepojenie procesorových jadier.

Williams pripustil, že servery s Abú Dhabí nemusia byť práve teraz kompatibilné s ARM-ovými servermi umiestnenými v dátových centrách. AMD sa však bude snažiť obe architektúry postupne zbližovať tak, aby v budúcnosti bolo naozaj možné používať platformu x86 v spojení s ARM. Svoj diel si však musia odpracovať aj firmy, ktoré by mali svoje aplikácie sprístupniť architektúre ARM, čo zaberie veľa času.

Predchodca nových procesorov Opteron 6200 našiel využitie v 20-petaflopsovom superpočítači umiestnenom v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee. Takisto s procesormi Opteron 6300 sa počíta na takéto náročné aplikácie. Už budúci rok bude inštalovaný nový superpočítač na univerzite v Indiane, ktorého súčasťou budú aj nové procesory od AMD.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá