Image
7.11.2012 0 Comments

Komentár: Microsoft ide správnym smerom, dotykové displeje sú budúcnosťou

Operačný systém Windows 8 je už v predaji, prvé dojmy nahradilo zvykanie si na nové používateľské rozhranie a výhody/nevýhody systému, ktorý je prvýkrát kompletne prispôsobený tabletom a dotykovým obrazovkám.

win8_dotykovedispleje.jpg

Bez ohľadu na to, aký máte názor na Windows 8 a zmeny v používateľskom rozhraní, ktoré prináša, jedna vec je istá. Dotykové obrazovky predstavujú budúcnosť a výrobca (či už softvéru, alebo hardvéru), ktorý chce prežiť, sa musí prispôsobiť. Microsoft sa v prípade Windows 8 prispôsobil a vytvoril rozhranie, ktoré vyhovuje bežnému ovládaniu pomocou klávesnice a myši, ale aj dotykovému ovládaniu. Každý používateľ si vyberie svoj štýl podľa potreby a zariadenia, ktoré práve využíva.

windows1.jpg

Windows 8 vytvoril priestor na nový druh zariadení - tzv. hybridné alebo konvertibilné riešenia sa snažia posunúť bežné počítače na novú úroveň. Stačí sa pozrieť na aktuálnu ponuku predávaných zariadení, ktoré výrobcovia už dnes ponúkajú. Nie je neobvyklé, ak je moderný počítač vybavený oddeliteľnou klávesnicou a dotykovým displejom. S príchodom tabletov sa s napätím očakávalo, či nahradia klasické notebooky. Windows 8 však ukazuje, že tieto zariadenia sa dokážu navzájom dopĺňať a môžu fungovať v jednom celku a práve operačný systém vytvára tú platformu, ktorá toto prepojenie umožňuje.

windows2.jpg

Treba si uvedomiť, že Windows 8 predstavuje platformu pre nové zariadenia, a nie pre klasické a dizajnovo zastarané stolové počítače. S týmto zámerom bol operačný systém aj navrhnutý. Nové hybridné, konvertibilné počítače dokážu využiť plný potenciál operačného systému. Spoločné rozhranie má zabezpečiť fungujúci ekosystém bez ohľadu na to, či pracujete na stolovom počítači, ultrabooku s dotykovým displejom alebo tabletom s procesorom ARM. Windows 8 je vo všetkých prípadoch totožný operačný systém a jediné obmedzenie pocítite v prípade zariadení ARM, ktoré nedokážu spúšťať aplikácie x86. Z hľadiska používateľského rozhrania sú však všetky zariadenia jednotné.

Steve Jobs kedysi povedal, že nie je prirodzené, aby používatelia ovládali počítač dotykom. Áno, v prípade klasických stolových počítačov je tento argument pravdivý.

No v posledných rokov sa stolové počítače stávajú čoraz viac špecializovanými zariadeniami, určenými napr. na pokročilú editáciu videa alebo tvorbu 3D grafiky, prípade na používanie aplikácií náročných na výkon. Notebooky a tablety sa stávajú čoraz dostupnejšími a dominujú počítačovému trhu - v tomto prípade však dotyk predstavuje prirodzené ovládanie, v niektorých prípadoch aj v priamej kombinácii s klávesnicou a myšou. Nové zariadenia, ktoré vznikli aj vďaka Windows 8, však dotyk a používateľský zážitok kombinujú s mobilitou a produktivitou. Ide o prirodzenú evolúciu, dotykové displeje predstavujú blízku budúcnosť a Microsoft na túto situáciu zareagoval vytvorením Windows 8.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá