Image
7.11.2012 0 Comments

Komentár: Microsoft ide správnym smerom, dotykové displeje sú budúcnosťou

Operačný systém Windows 8 je už v predaji, prvé dojmy nahradilo zvykanie si na nové používateľské rozhranie a výhody/nevýhody systému, ktorý je prvýkrát kompletne prispôsobený tabletom a dotykovým obrazovkám.

win8_dotykovedispleje.jpg

Bez ohľadu na to, aký máte názor na Windows 8 a zmeny v používateľskom rozhraní, ktoré prináša, jedna vec je istá. Dotykové obrazovky predstavujú budúcnosť a výrobca (či už softvéru, alebo hardvéru), ktorý chce prežiť, sa musí prispôsobiť. Microsoft sa v prípade Windows 8 prispôsobil a vytvoril rozhranie, ktoré vyhovuje bežnému ovládaniu pomocou klávesnice a myši, ale aj dotykovému ovládaniu. Každý používateľ si vyberie svoj štýl podľa potreby a zariadenia, ktoré práve využíva.

windows1.jpg

Windows 8 vytvoril priestor na nový druh zariadení - tzv. hybridné alebo konvertibilné riešenia sa snažia posunúť bežné počítače na novú úroveň. Stačí sa pozrieť na aktuálnu ponuku predávaných zariadení, ktoré výrobcovia už dnes ponúkajú. Nie je neobvyklé, ak je moderný počítač vybavený oddeliteľnou klávesnicou a dotykovým displejom. S príchodom tabletov sa s napätím očakávalo, či nahradia klasické notebooky. Windows 8 však ukazuje, že tieto zariadenia sa dokážu navzájom dopĺňať a môžu fungovať v jednom celku a práve operačný systém vytvára tú platformu, ktorá toto prepojenie umožňuje.

windows2.jpg

Treba si uvedomiť, že Windows 8 predstavuje platformu pre nové zariadenia, a nie pre klasické a dizajnovo zastarané stolové počítače. S týmto zámerom bol operačný systém aj navrhnutý. Nové hybridné, konvertibilné počítače dokážu využiť plný potenciál operačného systému. Spoločné rozhranie má zabezpečiť fungujúci ekosystém bez ohľadu na to, či pracujete na stolovom počítači, ultrabooku s dotykovým displejom alebo tabletom s procesorom ARM. Windows 8 je vo všetkých prípadoch totožný operačný systém a jediné obmedzenie pocítite v prípade zariadení ARM, ktoré nedokážu spúšťať aplikácie x86. Z hľadiska používateľského rozhrania sú však všetky zariadenia jednotné.

Steve Jobs kedysi povedal, že nie je prirodzené, aby používatelia ovládali počítač dotykom. Áno, v prípade klasických stolových počítačov je tento argument pravdivý.

No v posledných rokov sa stolové počítače stávajú čoraz viac špecializovanými zariadeniami, určenými napr. na pokročilú editáciu videa alebo tvorbu 3D grafiky, prípade na používanie aplikácií náročných na výkon. Notebooky a tablety sa stávajú čoraz dostupnejšími a dominujú počítačovému trhu - v tomto prípade však dotyk predstavuje prirodzené ovládanie, v niektorých prípadoch aj v priamej kombinácii s klávesnicou a myšou. Nové zariadenia, ktoré vznikli aj vďaka Windows 8, však dotyk a používateľský zážitok kombinujú s mobilitou a produktivitou. Ide o prirodzenú evolúciu, dotykové displeje predstavujú blízku budúcnosť a Microsoft na túto situáciu zareagoval vytvorením Windows 8.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá