SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

5. júl je deň workoholikov. S fenoménom workoholizmu sa svet vyrovnáva už desiatky rokov.

Tlačové správy
0

Tvrdenie „som workoholik" neznamená iba to, že pracujem veľa hodín. Je nutné vziať do úvahy mnoho ďalších príznakov, ktoré začínajú ovplyvňovať náš osobný život a správanie. Workoholizmus je síce závislosťou na práci, ale technologická revolúcia, nová generácia  a zmeny na globálnom trhu práce posúvajú vnímanie pojmu.

„Národy majú rôzne prejavy a potreby, ktoré sú úzko spojené s ich kultúrnym a sociálnym zázemím“, upozorňuje Sergio Duarte, generálny riaditeľ Adecco Slovakia. Celosvetovo za ostatné štyri roky klesla priemerná dĺžka pracovnej doby o viac ako jedno percento. Priemer znižujú Maďarsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko, Kórea, Turecko a tiež Slovensko. Pracovnú dobu naopak zvyšujú krajiny ako Veľká Británia, Belgicko a Írsko.

Ako prevenciu aj liečenie workoholizmu musíme mať na pamäti rovnováhu v živote. Dosiahneme to napríklad stretávaním sa s priateľmi, záľubami, čítaním a športom.  Stanovenie rovnováhy umožní ľahšie udržiavať nasadenie, koncentráciu aj odolnosť voči každodennému stresu. „Work-life balance“ v konečnom dôsledku vedie k zvýšenej efektivite pracovného výkonu. Znakom vyspelých zamestnávateľov je starostlivosť o zamestnanca, podpora a poradenstvo vo vyvažovaní pracovného času a oddychu.

Celosvetovo sa počet dní platenej dovolenky vyšplhal takmer na počet 25. Zamestnanci v priemere vyčerpajú 20 dní, čiže 20 percent dovolenky im každoročne prepadne**. V niektorých prípadoch sa ľudia boja ju čerpať, cítia vinu, alebo na druhej strane necítia potrebu. Nemajú za seba záskok, necítia podporu od šéfa. Pracujú tak viac ako majú a majú problém nájsť work-life balance. A pritom 79 percent zamestnancov si myslí, že existuje priamy vzťah medzi čerpaním dovolenky a celkovou spokojnosťou človeka. Až 25 % zamestnancov sa priznalo, že kontrolujú pracovné maily a telefón aj počas dovolenky.

„Je veľa diskusií o tom, či trend workoholizmu stúpa alebo klesá“, hovorí koučka Mária Rusková. Usudzuje sa, že nastupujúca generácia Y (narodení po 1979) a následne generácia Z (narodení po roku 2000) ovplyvnia vývoj workoholizmu smerom k jeho poklesu, keďže tieto generácie mladých ľudí chcú prežívať život zážitkovo a využívaním rôznych pracovných skúseností. No hrozbou pre nich je emocionálna stránka prežívania a nadväzovanie vzťahov. Keďže workoholik je ten, ktorý uniká pred sociálnym kontaktom, je vysoko pravdepodobné, že generácia, ktorá už teraz buduje svoje vzťahy online, môže mať tendenciu k workoholizmu rovnako ako tá predošlá.

Rozdiel medzi výkonným pracovníkom a workoholikom je aj to, že výkonný zamestnanec má plán práce, vie, čo robí a kam smeruje a teda vie, kedy je jeho práca urobená. Workoholizmus je tak často výsledkom úniku človeka od reality a súkromného života, od vlastných emócií, strachu, prežívania.

Workoholizmus sa nedá zastaviť, ak ľudia nebudú pracovať na svojej emocionálnej stabilite a rozvoji emocionálnej vyspelosti – teda ak nebudú podporovať rozvoj vnímania svojich potrieb, emócií, ich prežívania a zdieľania s inými. „ Môžete pracovať aj 12 hodín denne, ale ak voľný čas napĺňate aj inak ako prácou a dokážete naberať energiu, nie ste ešte workoholik“, dodáva Rusková.

Redakcia

Všetky autorove články
workoholik

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať