Image
8.8.2014 0 Comments

uBeam sľubuje revolučné nabíjanie na diaľku. Elektrickú energiu prenáša ultrazvukom.

uBeam_78.jpgNová špecifikácia štandardu Qi umožní nabíjať zariadenia do vzdialenosti 45 mm od nabíjačky. Technológia uBeam však dokáže pokryť elektrickou energiou prakticky celú miestnosť. Na jej distribúciu využíva ultrazvuk.

Energiu mení na zvuk špeciálna technológia, ktorú vymyslela astrobiologička Meredith Perry. Skonvertovaná elektrina sa následne pošle vo forme ultrazvuku do zariadenia, kde sa prostredníctvom prijímača opäť premení na elektrickú energiu. Vďaka tomu je možné, aby sa zariadenie nabíjalo, aj keď ho máte vo vrecku alebo v kabelke.

O spoločnosti uBeam sa hovorí už viac ako 3 roky. Teraz však vytvorila funkčný prototyp, ktorý dokazuje funkčnosť technológie. uBeam chce do dvoch rokov priniesť na trh dva typy nabíjačiek. Jeden typ bude určený do domácnosti a bude mať hrúbku menej ako 5 mm. Nabíjačka sa bude dať využiť aj ako súčasť dekorácie. Ďalší typ nabíjačiek bude určený pre veľké budovy, ako sú štadióny alebo letiská. V tomto prípade budú rozmery oveľa väčšie.

Okrem nabíjačky bude používateľ potrebovať aj prijímač, ktorý pripojí k mobilnému zariadeniu. Ten by mal byť taktiež veľmi tenký a ak sa technológia uchytí, možno ho budú výrobcovia zabudovávať priamo do zariadení.

Technológia skrýva veľký potenciál a sľubuje rôznorodé využitie - Perry ju prirovnáva k Wi-Fi pripojeniu a vie si predstaviť, že v budúcnosti by sa mohli na verejnosti objaviť uBeam hotspoty, ktoré vám nabijú vaše zariadenie napr. v kaviarni a na ďalších rozličných miestach. Pomocou technológie sa dajú dokonca posielať aj dáta, takže uBeam možno nájde využitie aj v „Internete vecí."

Hoci Perry prirovnáva uBeam k Wi-Fi, technológia nabíjania má jedno základné obmedzenie - energiu nedokáže prenášať cez steny. Znamená to, že jedna nabíjačka pokryje iba danú miestnosť, kde sa nachádza. O tom, do akej maximálnej vzdialenosti, zatiaľ Perry nehovorí. Je však zrejmé, že to bude oveľa viac v porovnaní s Qi štandardom.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá