Image
8.8.2014 0 Comments

uBeam sľubuje revolučné nabíjanie na diaľku. Elektrickú energiu prenáša ultrazvukom.

uBeam_78.jpgNová špecifikácia štandardu Qi umožní nabíjať zariadenia do vzdialenosti 45 mm od nabíjačky. Technológia uBeam však dokáže pokryť elektrickou energiou prakticky celú miestnosť. Na jej distribúciu využíva ultrazvuk.

Energiu mení na zvuk špeciálna technológia, ktorú vymyslela astrobiologička Meredith Perry. Skonvertovaná elektrina sa následne pošle vo forme ultrazvuku do zariadenia, kde sa prostredníctvom prijímača opäť premení na elektrickú energiu. Vďaka tomu je možné, aby sa zariadenie nabíjalo, aj keď ho máte vo vrecku alebo v kabelke.

O spoločnosti uBeam sa hovorí už viac ako 3 roky. Teraz však vytvorila funkčný prototyp, ktorý dokazuje funkčnosť technológie. uBeam chce do dvoch rokov priniesť na trh dva typy nabíjačiek. Jeden typ bude určený do domácnosti a bude mať hrúbku menej ako 5 mm. Nabíjačka sa bude dať využiť aj ako súčasť dekorácie. Ďalší typ nabíjačiek bude určený pre veľké budovy, ako sú štadióny alebo letiská. V tomto prípade budú rozmery oveľa väčšie.

Okrem nabíjačky bude používateľ potrebovať aj prijímač, ktorý pripojí k mobilnému zariadeniu. Ten by mal byť taktiež veľmi tenký a ak sa technológia uchytí, možno ho budú výrobcovia zabudovávať priamo do zariadení.

Technológia skrýva veľký potenciál a sľubuje rôznorodé využitie - Perry ju prirovnáva k Wi-Fi pripojeniu a vie si predstaviť, že v budúcnosti by sa mohli na verejnosti objaviť uBeam hotspoty, ktoré vám nabijú vaše zariadenie napr. v kaviarni a na ďalších rozličných miestach. Pomocou technológie sa dajú dokonca posielať aj dáta, takže uBeam možno nájde využitie aj v „Internete vecí."

Hoci Perry prirovnáva uBeam k Wi-Fi, technológia nabíjania má jedno základné obmedzenie - energiu nedokáže prenášať cez steny. Znamená to, že jedna nabíjačka pokryje iba danú miestnosť, kde sa nachádza. O tom, do akej maximálnej vzdialenosti, zatiaľ Perry nehovorí. Je však zrejmé, že to bude oveľa viac v porovnaní s Qi štandardom.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá