Image
8.8.2014 0 Comments

uBeam sľubuje revolučné nabíjanie na diaľku. Elektrickú energiu prenáša ultrazvukom.

uBeam_78.jpgNová špecifikácia štandardu Qi umožní nabíjať zariadenia do vzdialenosti 45 mm od nabíjačky. Technológia uBeam však dokáže pokryť elektrickou energiou prakticky celú miestnosť. Na jej distribúciu využíva ultrazvuk.

Energiu mení na zvuk špeciálna technológia, ktorú vymyslela astrobiologička Meredith Perry. Skonvertovaná elektrina sa následne pošle vo forme ultrazvuku do zariadenia, kde sa prostredníctvom prijímača opäť premení na elektrickú energiu. Vďaka tomu je možné, aby sa zariadenie nabíjalo, aj keď ho máte vo vrecku alebo v kabelke.

O spoločnosti uBeam sa hovorí už viac ako 3 roky. Teraz však vytvorila funkčný prototyp, ktorý dokazuje funkčnosť technológie. uBeam chce do dvoch rokov priniesť na trh dva typy nabíjačiek. Jeden typ bude určený do domácnosti a bude mať hrúbku menej ako 5 mm. Nabíjačka sa bude dať využiť aj ako súčasť dekorácie. Ďalší typ nabíjačiek bude určený pre veľké budovy, ako sú štadióny alebo letiská. V tomto prípade budú rozmery oveľa väčšie.

Okrem nabíjačky bude používateľ potrebovať aj prijímač, ktorý pripojí k mobilnému zariadeniu. Ten by mal byť taktiež veľmi tenký a ak sa technológia uchytí, možno ho budú výrobcovia zabudovávať priamo do zariadení.

Technológia skrýva veľký potenciál a sľubuje rôznorodé využitie - Perry ju prirovnáva k Wi-Fi pripojeniu a vie si predstaviť, že v budúcnosti by sa mohli na verejnosti objaviť uBeam hotspoty, ktoré vám nabijú vaše zariadenie napr. v kaviarni a na ďalších rozličných miestach. Pomocou technológie sa dajú dokonca posielať aj dáta, takže uBeam možno nájde využitie aj v „Internete vecí."

Hoci Perry prirovnáva uBeam k Wi-Fi, technológia nabíjania má jedno základné obmedzenie - energiu nedokáže prenášať cez steny. Znamená to, že jedna nabíjačka pokryje iba danú miestnosť, kde sa nachádza. O tom, do akej maximálnej vzdialenosti, zatiaľ Perry nehovorí. Je však zrejmé, že to bude oveľa viac v porovnaní s Qi štandardom.

Zdroj: bits.blogs.nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá